Menu
MotherClub.cz
Dětské nemoci

Nemocnost dětí ve školce. Co dělat, když je dítě pořád nemocné

Každý rodič dříve či později zažije na vlastní kůži co to znamená, když dá svoje dítě do školky. Namísto socializace dítěte a vlastního odpočinku či prostoru k vykonávání své profese se musí neustále potýkat s vysokou nemocností svého potomka, který nosí domů různé dárečky. Jednou je to průjem, podruhé rýma jako trám, potřetí klidně vši. Co s tím?

Imunita dětí ve školce

Jakmile vám začne dítě chodit do dětského kolektivu, počítejte s tím, že bude pravděpodobně často nemocné. Pokud jste doposud měli doma šťastné a zdravé dítě, nyní nastává zkouška jeho imunity, pro kterou všechny tyto změny znamenají vysokou zátěž. Svou roli hraje i stres a psychika. Mnohé děti se do školky netěší a drží se máminy sukně. Uplakané a psychicky oslabené děti jsou rozhodně náchylnější k tomu, aby takzvaně něco od druhých dětí ve školce chytly.

Kolektivní imunita je pojem, který v původním významu znamená velkou proočkovanost kolektivu, tudíž pro jedince hrozí opravdu velmi nízké riziko nákazy. V ironickém významu tohoto slovního spojení to ovšem znamená pravý opak, tedy to, že jakmile dítě byť jen špičkou nohy vkročí do kolektivu, okamžitě onemocnění. Zkušenosti ukazují, že je to vlastně naprostá pravda. Imunita dětí ve školce se buduje tak nějak souhrnně a postupně. Platí jednoduchá rovnice – jedno nemocné dítě rovná se nemocný celý kolektiv.

Posilujte imunitní systém dětí. Bez vitamínů to nepůjde

Co dělat, když je dítě pořád nemocné?

Jistě by bylo jednoduchým řešením nechodit do školky vůbec. Tohle by si ale spíše měli uvědomit rodiče, kteří mají momentálně nemocné dítě. Jde totiž o to nechodit S NEMOCNÝM DÍTĚTEM do školky vůbec. Pokud by tohle jednoduché pravidlo dodržovali všichni, jistě by se nemocnost v kolektivu snížila. Bohužel zdroje nákazy se jen tak snadno eliminovat nedají, protože děti jsou do školky odkládány z mnoha důvodů, a jedním z nich je i to, že je nemá kdo hlídat. A to ani v případě jejich nemoci. V prvé řadě tedy můžeme být zodpovědní my sami, a své nemocné dítě do předškolního kolektivu nedávat. V druhé řadě se můžeme snažit o posílení dětské imunity, ať už v rámci otužování, zdravé stravy, dostatku spánku nebo užívání bylinek a vitamínů přirozeně se vyskytujících v ovoci a zelenině.

Očkování dětí proti chřipce. Ano nebo ne?

Kdy jít s dítětem na imunologii?

Pokud nezabírá úprava režimu a dítě vám v různém období života strádá opakovanými záněty průdušek, neustále mu teče z nosu nebo je jeho celková imunita opravdu na bodu mrazu, není od věci se poradit s pediatrem a navštívit imunologa. Je možné, že dítě trpí i různými alergiemi, což zatěžuje jeho imunitní systém. Ten se musí potýkat s množstvím podnětů, se kterými si neumí poradit, a tak bývají imunitní reakce mnohdy nepřiměřené. Dlouhodobě snížená imunita může mít za následek to, že dítě po kontaktu s alergenem ihned onemocní, může mít různé potíže dýchacího systému nebo opakované záněty průdušek, především na jaře. Imunolog provede veškerá vyšetření a testy, zjistí stav imunity a poradí vám vhodné řešení vaší situace.

Předškolák je stále nemocný

Předškoláci, kteří mají státem nařízenou povinnou předškolní docházku na období posledního roku před nástupem ke vzdělávání na základní škole, se nemohou z docházky do kolektivu nijak vykroutit. Možná vás trápí obava, jak dítě zvládne chodit každý den do školy, když bývá tak často nemocné, ale nebojte se. Křehká dětská imunita se časem posílí a dítě si zvykne. I když i děti na základní škole bývají často nemocné, ve srovnání s tím, jak často se tomu děje v mateřských školách, je to bezpředmětná obava.

Proč jsou bakterie v hlíně prospěšné pro naše děti. Přehnaná hygiena škodí

S kašlem do školky

Jak již bylo řečeno, s kašlem se do školky nechodí. Pokud vám opravdu nemá kdo hlídat vaše nemocné dítě, které představuje pro dětský kolektiv jistou hrozbu, zkuste požádat o pomoc kamarádku nebo babičku. Většina rodičů žije v permanentním stresu z toho, že nebudou moci jen tak nepřijít do práce z důvodu onemocnění dítěte. Nechtějí si brát paragraf ani pár dnů volna, protože tuto variantu už třeba vyčerpali, anebo mají pocit, že se jim nevyplatí. Zkuste si zjistit, jaké máte možnosti, a co je pro vaši rodinu nejlepší. Vždy existuje nějaké řešení.

“Manžel dělá na směny a já mám flexibilní zaměstnání. I když nemáme funkční babičku nebo paní na hlídání, vždy se dá situace zvládnout. Když má manžel odpolední nebo noční, tráví s dítětem den a já mohu obstarávat klienty nebo pracovat u sebe v kanceláři. Když má muž zrovna denní směnu, mohu být s dítětem přes den a svou práci si udělám večer, “ uvádí třicetiletá podnikatelka Iveta.

Kašel u dětí dokáže pořádně potrápit. Vyplatí se doléčit

Prevence nachlazení u dětí

Vhodnou prevencí je určitě otužování a častý pobyt venku za každého počasí. Říká se, že děti z lesních školek bývají méně nemocné. Prozatím zřejmě nebyl proveden regulérní průzkum a dá se přiklánět k individualitě. Některé děti bývají v kolektivu nemocné více, jiné méně. Opět jednoduchá rovnice. A pokud chcete, aby vaše dítě bylo zdravé, vyzkoušejte následující tipy:

 • často větrejte místnost, ve které dítě spí
 • berte dítě ven za každého počasí
 • udržujte optimální teplotu v místnosti kolem 20°C
 • dávejte dítěti hodně čerstvého ovoce a zeleniny
 • nenabízejte dětem sladkosti, uzeniny, smažená jídla nebo příliš sladkého bílého pečiva
 • omezte mléčné výrobky nebo u dítěte vyzkoušejte jejich snášenlivost (zejména v době, kdy dítě trpí zahleněním nebo opakovanými záněty dýchacích cest)
 • dodržujte u dítěte pitný režim a podávejte mu šípkový nebo heřmánkový čaj nebo nepřislazované ovocné šťávy ředěné vodou (vynechte slazené perlivé limonády!)
 • vyzkoušejte sirup z třapatky nachové (echinacea), která pomáhá při virových onemocněních a podporuje imunitu, předškolákovi můžete nabídnout i vodou ředěnou tinkturu
 • v době zvýšeného výskytu viróz a častých nachlazení dbejte na dostatečný přísun vitamínu C, například v podobě rakytníkového sirupu, šťávy z černé jeřabiny nebo černého rybízu či šípků (džem, čaj a podobně)
 • pokud dítě snese kandovaný zázvor, můžete mu jej občas dávat cucat místo bonbonů, působí preventivně při zánětech dýchacích cest, ulevuje od bolestí v krku a od celkové nevolnosti (některé děti při horečce zvrací)
 • a na závěr již několikrát zmíněné pravidlo: nemocné dítě nepatří do školky, má zůstat doma v posteli!

Ohodnoťte tento článek:
3,5
Právě čtete

Nemocnost dětí ve školce. Co dělat, když je dítě pořád nemocné