Menu
MotherClub.cz
Dětské nemoci

Kašel u dětí dokáže pořádně potrápit. Vyplatí se doléčit

Komerční sdělení

Komerční sdělení

16. 11. 2017

Kašel u dětí má nejrůznější podoby a projevy. Nejhorší bývá suchý dráždivý kašel, který je velmi vyčerpávající.

Kašel vlastně chrání organismus, aby vyčistil dýchací cesty. Když odmyslíme vdechnutí cizí látky (kuličky, velmi dráždivé jsou ořechy), jedná se o větší tvorbu hlenu při onemocnění dýchacích cest. Velmi často jsou to infekční kašle, které nejprve bývají suché a dráždivé, a pak to může být vlhký kašel.

Suchý kašel nebo vlhký kašel?

Každý kašel potřebuje něco jiného, aby se ho vaše dítě úspěšně zbavilo. Kašel je totiž vždy potřeba doléčit a pečovat o imunitu. Co se týká infekcí, je zajímavé vědět, že uzdravovací fáze trvá zhruba šest až osm týdnů. Během této doby jsou sliznice v rekonvalescenci, a když se dostanou znovu do kontaktu s infekcí, mohou se s nemocí opět utkat. Proto je důležitá obezřetnost. Když by se kašel neléčil, mohla by nemoc přerůst v chronický kašel, nebo v horším případě v astma. Větší opatrnost a dobrá léčba je tedy u kašle rozhodně na místě.

Na vznik kašle má vliv imunita, která závisí třeba i na okolním prostředí – zda je čisté, bezprašné, nezakouřené.

Při virové infekci nejprve člověka bolí v krku, hlava i svaly a má suchý kašel, který se mění až do dráždivého se záchvaty, někdy ho doprovází pískot. Suchý kašel je velmi vyčerpávající, často se stupňuje obzvláště v noci. Proto je zapotřebí tlumit. Kašel u dětí může mít i neinfekční příčinu, pak se jedná například o chronickou rýmu, průduškové astma nebo psychicky podmíněný kašel.

Vlhký kašel, při kterém se většinou hlen hromadí v nosohltanu, se netlumí. Naopak je třeba podpořit vykašlávání a rozpouštění hlenu. Vlhký kašel doprovází infekční záněty sliznice nosní dutiny a záněty hltanu.

Černý kašel u dětí. Jak ho včas poznat a léčit?

Kapky na suchý kašel

Suchý dráždivý kašel je zapotřebí ztlumit, pro tento účel se využívají tzv. antitusika, kam patří i přípravek Stoptussin. Jeho vliv spočívá ve spojení dvou účinných látek. Butamirát ztiší dráždivý kašel a guaifenesin – druhá léčivá látka se postará o přirozenou tvorbu ochranného filmu na sliznici dýchacích cest. Tímto způsobem je organismus chráněn před dalším dráždivým kašlem. V závěrečné fázi pak Stoptussin ředí hlen, což umožňuje snazší odkašlávání.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Kašel u dětí dokáže pořádně potrápit. Vyplatí se doléčit