Menu
MotherClub.cz
Dětské nemoci

Očkování dětí proti chřipce. Ano nebo ne?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

7. 12. 2018

Přemýšlíte nad tím, zda očkovat své dítě proti chřipce a nevíte, zda ano nebo ne? O této vakcinaci můžete přemýšlet ideálně v podzimních měsících. Víte, jaký je rozdíl mezi vakcínami? Kdy tedy ano a kdy raději ne?

Očkování dětí proti chřipce

Jak se malé děti vlastně očkují? Dříve se očkovalo různě podle zvyklosti určité země nebo podle doporučení výrobce vakcíny. Dnes už se většinou doporučuje očkovat jednou dávkou všechny děti i ty nejmenší do tří let věku. Dříve to bylo tak, že se rozdělovalo do dvou polovičních dávek, které mezi sebou musely mít alespoň čtyři týdny odstup.

Jak vybrat vakcínu proti chřipce pro dítě?

Světová zdravotnická organizace každý rok doporučuje upravovat složení vakcín podle nejvíce cirkulujících kmenů chřipky. Mezi různými chřipkovými vakcínami ale podle odborníků není příliš velký rozdíl ani v bezpečnosti a ani v účinnosti. Do Česka by ještě měla přijít nová živá vakcína Fluez Tetra, která se aplikuje nosem. Při výběru vakcíny se můžete řídit její dostupnosti či cenou. Není žádné odborné hledisko, které by upravovalo její výběr. Na očkování proti chřipce přispívají i některé zdravotní pojišťovny.

9 nejrozšířenějších mýtů o očkování dětí

Správná doba na očkování proti chřipce

Nejvhodnější doba pro očkování proti chřipce je od září do listopadu. V této době je poměrně nízký výskyt respiračních chorob a je tedy možné imunitní systém na chřipkové období dobře připravit. Nejčastěji se chřipkové epidemie objevují mezi prosincem a březnem.

Koho očkovat či neočkovat proti chřipce

Očkovat lze podle odborníků prakticky všechny dětí bez omezení, pokud nemá dítě sníženou funkci imunitního systému a nelze ho očkovat živou chřipkovou vakcínou. Očkování je důležité především pro děti, kterým by mohla chřipka přinést zdravotní komplikace.

Očkování způsobuje autismus: pravda nebo pověra?

Které pojišťovny přispívají na očkování a kolik?

Mnohé zdravotní pojišťovny přispívají na očkování proti chřipce. Příspěvky se pohybují v rozmezí od cca tří do pěti set korun. Konkrétní podmínky uvádí pojišťovny na svých stránkách nebo se můžete informovat telefonicky či na pobočce.

Klienti Všeobecné zdravotní pojišťovny mohou čerpat až 500 Kč. Protože se cena vakcíny pohybuje okolo 200 Kč, pokryje příspěvek celý nákup. Očkování je hrazeno bez rozdílu věku. Zaměstnanecká pojišťovna Škoda přispívá na očkování proti chřipce až do výše 400 Kč a je možné ho čerpat jednou za rok. Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra vyplácí z Fondu prevence 300 Kč, pokud je očkování provedeno v září nebo říjnu. Vojenská zdravotní pojišťovna poskytuje v rámci programu Zdravá rodina, příspěvek na očkování proti chřipce  až do výše 500 Kč jedenkrát za rok. Česká průmyslová zdravotní pojišťovna poskytuje na očkování dětí a mládeže do osmnácti let až pět set korun. Revírní bratrská pokladna, zdravotní pojišťovna dává příspěvek všem pojištěncům na všechna očkování, která nejsou hrazena ze zdravotního pojištění dokonce až do výše 1000 Kč.

Jaké změny přinesl do očkování malých dětí nový očkovací kalendář?

Očkování proti chřipce sice nepatří mezi ty, které jsou hrazené z veřejného zdravotního pojištění, ale většina pojišťoven vám na něj přispěje tolik, že ho máte vlastně zadarmo. Jestli vaše dítě na chřipku pravidelně zimu co zimu trpí, možná je načase, začít o něm uvažovat.

Ohodnoťte tento článek:
2,2
Právě čtete

Očkování dětí proti chřipce. Ano nebo ne?