Menu
MotherClub.cz
Nezařazené

Proč jsou bakterie v hlíně prospěšné pro naše děti. Přehnaná hygiena škodí

Redakce

Redakce

13. 4. 2018

Máte pocit, že když za svými ratolestmi běháte s hadrem v jedné ruce a savem v druhé a pečlivě ničíte všechny možné i nemožné patogeny, tak děláte dobře? A nedejbože, aby si v zimě strčily rampouch do pusy? To je špatně! Proč jsou bakterie v hlíně prospěšné pro naše děti?

Není hygiena jako hygiena

Samozřejmě vás nikdo nenabádá, abyste od teď přestala uklízet, nemyla si ruce a každý den nechala dítě rochnit v haldě hnoje. Jako civilizace se od dob středověku posouváme dále také díky základním hygienickým pravidlům. Ale nic se nesmí přehánět.

Úzkostlivá dezinfekce domácnosti a neustálá ochrana dětí před jakoukoliv nečistotou jim víc škodí než prospívá. V populaci se s každým rokem zvyšuje výskyt alergií, astma a oslabení imunity. Co stojí za tímhle velkým nárůstem? Vědci přišli se studií, která to dává do souvislosti s nadbytečnou hygienou.

Proč jsou bakterie v hlíně prospěšné pro naše děti

Ne všechny bakterie jsou totiž pro nás škodlivé. Některé vyloženě potřebujeme! Každý den s námi v našem těle žijí miliony bakterií, které nám pomáhají s trávením, výrobou vitamínů nebo obranou proti jejich nebezpečným kolegům a nijak nám neškodí.

Kdybychom o tuhle přirozenou mikroflóru přišli, moc dlouho bychom nepřežili. Ne nadarmo se doporučuje po terapii antibiotiky brát tzv. probiotika, která poničenou mikroflóru zase obnoví.

Nejde ale jenom o bakterie v našem těle. Do styku přicházíme i s bakteriemi zvnějšku, které stimulují náš imunitní systém a činí nás odolnější vůči různým zákeřným infekcím. A přesně to děti potřebují.

Nechte děti hrabat se v hlíně

Imunitu nedostáváme darem v okamžiku narození. Náš imunitní systém se vyvíjí celý život, oťukává si neznámé patogeny a vyzbrojuje se proti nim. Už od narození bychom se měli setkávat s bakteriemi z vnějšího prostředí a stimulovat svůj imunitní systém.

Bez této imunizace je naše imunita zranitelnější, citlivější a náchylnější k alergiím, astmatu, autoimunitním onemocněním  či ekzémům.

Nechte proto děti lítat po zahradě, hrabat se v hlíně, hrát si se sousedovým pejskem a dokonce i sníst jídlo, které spadlo na zem. Nedezinfikujte zbytečně každý den domácnost, neudržujte sterilní prostředí. Pomůžete tak svým dětem k silnější imunitě.

Tomuto se říká „čistá špína“. Jde o styk s přírodou kolem nás.

Nezapomeňte na základní hygienu

Popustit uzdu přehnané hygieně ale neznamená, že úplně rezignujete. Ještě pořád se okolo skrývají různé zákeřnosti. Určitě je dobré naučit děti si mýt ruce před jídlem a po použití hromadného dopravního prostředku nebo sahání na kliky.

Stejně tak by se měla omývat zelenina a ovoce (ale neomyté borůvky při sbírání v lese nebo jahody přímo ze zahrádky nikomu neuškodí) a hlavně dbát na opatrnost při manipulaci se syrovým masem. Pro bakterie je maso oblíbeným cílem, proto byste měla vždy pečlivě omývat veškeré plochy a nástroje, které se syrovým masem přišly do styku.

Na paměti mějte i možnou kontaminaci syrových vajíček. Zkrátka, používejte selský rozum.

Ohodnoťte tento článek:
4,8
Právě čtete

Proč jsou bakterie v hlíně prospěšné pro naše děti. Přehnaná hygiena škodí