Menu
MotherClub.cz
Výchova dětí

Jak se dělají děti? Umíte vysvětlit dítěti sexualitu?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

12. 10. 2018

Kdy začít odpovídat dětem na otázky, které se týkají sexu? A jak se chovat v případě, když se samy nezeptají? Náš článek by vám mohl pomoci tuto choulostivou situaci vyřešit.

Jak vysvětlit dítěti sexualitu?

Kdy je ten správný čas na to seznámit své dítě s lidskou sexualitou? Ve třech letech nebo raději až v pěti? Nebo máte počkat až na dobu, kdy se samy zeptají? Většina odborníků se domnívá, že vysvětlovat už můžete začít ve třech letech dítěte. Podle některých teorií by se v pěti letech už neměli rodiče před dítětem odhalovat a koupat se s nimi v jedné vaně. To ovšem není vůbec nutné a skrývat se před vlastním dítětem je nesmysl.

Říkejte pravdu

O sexualitě se dítě nejvíce dozvídá z našeho chování. Zajímá ho mnohem dříve, než se vůbec dokáže zeptat. Malé dítě většinou okukuje rodiče, když jsou nazí nebo si chce pohladit bříško, pokud maminka čeká další dítě. A v těchto chvílích už můžete začít mluvit o anatomii, rozmnožování i porodu. Na otázky odpovídejte pravdivě a jednoduše. Nic si nevymýšlejte, protože byste akorát vyvolali zmatek u dítěte.

Nazývejte věci pravými jmény

Průběh rozhovoru i slova, která budete volit, si musíte vybrat sami. Vy sami nejlépe víte, co ještě vaše dítě dokáže pochopit a co už ne. Pohlavní styk, početí a porod vysvětlujte spíše starším dětem kolem devíti let. Do tohoto věku přijímají děti věci ohledně sexu jen přiměřené. Svým upřímným přístupem si získáte důvěru vašeho dítěte, která je ve vašem vztahu to nejdůležitější. I když genitálie budete nazývat různými jmény, nejpozději v předškolním věku by mělo dítě poznat i jejich oficiální názvy. Dospělí mají někdy problém vyslovit slova jako penis nebo vagina nahlas, ale pro dítě je to jenom další rozšíření slovní zásoby.

Dítě nás přistihlo při sexu. Jak se zachovat a na co si dát opravdu pozor?

Vezměte si na pomoc literaturu

Jestliže nevíte přesně, jak sexualitu dítěti vysvětlit, můžete si vzít na pomoc třeba DVD o zrodu lidského života nebo dostupnou literaturu např. Jak jsem přišel na svět (Kateřina Janouchová), Jak mluvit s dětmi o sexu (Ondřej Trojan), Jak s dětmi mluvit o sexu, manželství a rodičovství (Ilona Burdová) či Jak děti přicházejí na svět (Jana Martincová).

Nezapomeňte na slovo NE

Velmi důležitou součástí hovoru o sexu je i to, že dítě musí vědět, že na nej nikdo nemá právo sahat a může říkat ne. Současně klidně už ve třech letec můžete učit dítě rozdílům mezi dobrý dotyky (přátelské objetí či pohlazení po zádech) a špatnými dotyky (sahání na intimní partie atd.). Dítě by mělo chápat, že jeho tělo je soukromá věc a nikdo se ho bez jeho dovolení nesmí dotýkat.

Závislost dítěte na matce. Kdy začíná být nezdravá?

Jak na vysvětlování rychle a jasně

S dětmi hovořte otevření o sexualitě a netabuizujte žádné téma. Žádné otázce se nevyhýbejte a odpovídejte pravdivě a jednoduše. Vynechejte teorii o tom, že děti nosí čáp nebo vrána. Dítěti sdělte jen určitý počet informací, které dokáže pochopit. Volte výrazy vhodné k věku dítěte. Obecně se snažte svému dítěti sdělit, že sexualita patří k životu a je součástí něčeho krásného a láskyplného.

Jestliže chcete, aby vaše dítě nemělo se sexualitou problém a bylo v ní vyrovnané, nepopírejte její místo v běžném životě. Můžete tím předejít mnoha frustracím a problémům, které by mohli přijít v dospělém životě. Zdravá sexualita a dostatečná informovanost navíc může pomoci předejít riziku, že se dítě stane obětí sexuálního zneužívání.

Ohodnoťte tento článek:
2
Právě čtete

Jak se dělají děti? Umíte vysvětlit dítěti sexualitu?