Menu
MotherClub.cz
Dětské nemoci

Moučnivka na jazyku. Jak se vypořádat s přemnoženou kvasinkou u miminka?

Má vaše miminko bíle potažený jazyk, často pláče, je neklidné nebo odmítá kojení či krmení z lahve? Může se jednat o moučnivku.

Co je to moučnivka?

Kvasinkovou infekci úst zvanou moučnivka poznáte podle bílého povlaku na jazyku. Připomíná tvaroh a je velmi obtížné ho z jazyka setřít. Pokud se vám to i přesto povede, jazyk může zarudnout nebo dokonce lehce krvácet. Postihuje děti i dospělé, ale nejčastěji se objevuje u kojenců do 1 roku věku, kteří ještě nemají dostatečně vyvinutou přirozenou obranyschopnost. Jedná se o kandidózu, kterou způsobují kvasinky rodu Candida albicans. Tyto kvasinky jsou běžně součástí lidského těla a nachází se hlavně v ústech a střevní mikroflóře. Problém nastává ve chvíli, kdy se přemnoží, naruší přirozenou rovnováhu a propuknou v kvasinkovou infekci.

Kdy ještě hrozí moučnivka v ústech? Dospělý člověk onemocní většinou ve chvíli, kdy má sníženou imunitu vlivem vážné nebo dlouhodobé nemoci. Způsobit mohou kvasinkovou infekci moučnivka antibiotika. Na vině však může být také nevhodná strava s převahou cukrů, chronický stres nebo hormonální antikoncepce.

Příznaky moučnivky

Moučnivku poznáte velmi snadno. Projevuje se bílým nebo lehce nažloutlým povlakem na jazyku, na tvrdém i měkkém patře nebo vnitřní části tváří. Někdy se může přidat také sucho v ústech či bolest v krku. Následkem pak může být moučnivka a chrapot způsobený podrážděním krku. Kvasinka se však může dostat i do hltanu. Jsou však lidé, kterým moučnivka nezpůsobuje žádné výrazné potíže.

Malé děti na moučnivku reagují trochu odlišně než dospělí lidé. Často trpí na bolesti břicha, které způsobuje kvasinka přemnožená ve střevech. Rovněž cítí neklid, více pláčou a mívají problémy s příjmem potravy. U dětí se může moučnivka projevovat i začervenáním až výskytem puchýřků v oblasti konečníku.

Nejohroženější skupiny dětí

Nejvíce náchylné k rozvoji moučnivky jsou předčasně narozené děti, miminka s nízkou porodní hmotností a novorozenci, kterým je nutné nasadit okamžitě po porodu antibiotika. Novorozencům se může Candida dostat do úst při průchodu porodními cestami, a to zejména tehdy, pokud kvasinkovou infekcí trpěla maminka v průběhu těhotenství a nevěděla o ní.

Kojíte? Pozor na kvasinky na bradavkách

Pokud kojíte a u vašeho miminka se rozvinula kvasinková infekce, dávejte si pozor. Plíseň se totiž může dostat i na vaše bradavky. Poznáte to podle svědění, pálení a zhoršení příznaků během kojení. Moučnivka na bradavce se projevuje také změnou barvy prsního dvorce, který buď zčervená, nebo se na něm objeví bělavý povlak. Ten se může v některých případech olupovat.

Léčba moučnivky v oblasti prsou spočívá v potírání dezinfekční tinkturou. Před kojením bradavky ošetřujte borovou vodou. Pokud se kvasinky nemůžete zbavit, navštivte lékaře. Předepíše vám speciální antimykotickou mast.

Možné komplikace moučnivky

Vracející se moučnivka trápí především lidi se sníženou imunitou. Kromě neustálého boje s kvasinkou v ústech se mohou přidat i další komplikace. Kvasinky se někdy přenáší i do dalších orgánů, jako jsou plíce, játra nebo srdeční chlopeň. V organismu se může vytvořit i zánětlivá reakce zvaná kandidová sepse, která může být až smrtící.

Co dělat, když kojení bolí?

Léčba závisí na závažnosti onemocnění

S probíhající infekcí je vždy důležité navštívit dětského lékaře, který zhodnotí stav vašeho dítěte a navrhne optimální léčbu.

Pokud je Candidou postižený pouze jazyk a nedochází k zavlečení infekce do patra a dalších částí ústní sliznice, většinou není třeba moučnivku léčit. Pediatři doporučují rodičům dbát na zvýšenou hygienu dutiny ústní a pravidelné vyváření dudlíků, saviček, kousátek i hraček, které si dítě vkládá do úst. Snížíte tím riziko návratu moučnivky. Zároveň je vhodné pravidelné užívání širokospektrálních laktobacilů.

V případě závažnější formy moučnivky se používá slabý roztok genciánové violeti, kterou je potřeba ústní dutinu pravidelně otírat a vyplachovat. Dobře funguje také nystatin, ze kterého se připravuje protiplísňový roztok. Někteří pediatři předepisují Neocide gel na moučnivku, tablety Nizoral, přípravek Mycomax nebo Pagavit. V případě kojení je nezbytné léčit také matku a předepsaným roztokem potírat bradavky před každým kojením.

Geografický neboli mapovitý jazyk u dětí. Co je příčinou a jak ho léčit?

Moučnivka babské rady

  • Ústní dutinu vyplachujte výluhem z mydlice lékařské.
  • Vyzkoušejte levandulový nebo tea tree olej.
  • Dejte šanci odvaru z měsíčku lékařského.
  • Na posílení imunity je ideální echinacea nebo lichořeřišnice.

Existuje mnoho babských rad, které slibují rychlé vyléčení moučnivky. Pokud chcete, zapátrejte po internetu, a pročtěte si na téma moučnivka u miminek diskuze ostatních maminek.

Seboroická dermatitida u dětí. Odkud se bere a jak vypadá účinná léčba?

Vhodná strava proti kvasinkám a prevence moučnivky

Základem zdravého protikvasinkového jídelníčku je vyloučení bílé mouky, jednoduchých cukrů, kofeinových nápojů a výrobků s kvasnicemi. Vhodný není ani černý čaj, alkohol, zvýšené množství soli, uzeniny a konzervanty v potravinách.

Co by nemělo chybět ve vašem jídelníčku?

  • Méně sladké druhy ovoce – jablka, hrušky, lesní plody
  • Zelenina – především cibule, česnek, listová zelenina
  • Luštěniny
  • Celozrnné obiloviny
  • Zakysané mléčné výrobky

Ideální prevencí moučnivky je také pravidelný pohyb a snížení hladiny stresu.

Ohodnoťte tento článek:
4
Právě čtete

Moučnivka na jazyku. Jak se vypořádat s přemnoženou kvasinkou u miminka?