Menu
MotherClub.cz
Kojení

Vpáčené bradavky a proč představují problém hlavně při kojení

Vpáčené bradavky se vyskytují u žen poměrně často. Kromě pocitu, že nevypadají hezky, ženy trápí hlavně při kojení. Nikdo není dokonalý a ani různá velikost prsou není ničím neobvyklým. Ta však kojení nijak nepřekáží, zato vpáčená bradavka ano. Tento problém však není neřešitelný. Poradíme vám, jak na to.

Vpáčené bradavky – jak vznikají?

Vpáčená bradavka může být i vrozená záležitost, se kterou se již žena narodí. Může ale také vzniknout v pubertě při vývinu prsou. Stačí sebemenší zranění nebo pozdější zánět v prsu a plochá bradavka nebo vpáčená bradavka je na světě. Jak poznáte, že máte vpáčené bradavky? Na první pohled vypadá bradavka jinak – je plochá, nebo zapadlá. Vztyčí se až řádnou stimulací, a někdy ani to ne. Pokud si sevřete dvěma prsty prsní dvorec, vpáčená bradavka se ztratí – zapadne. Není zkrátka vystouplá, jako už bradavky obvykle bývají.

Existují tři stupně vpáčených bradavek. Jednoduše popisují situaci, kdy je bradavka jen lehce vpáčená nebo více plochá, a pak také nejhorší stupeň, kdy je úplně zamáčknutá do prsního dvorce. Kromě estetického hlediska vpáčené bradavky nepředstavují v podstatě žádný problém. Až na kojení – to je totiž se vpáčenými bradavkami mnohem obtížnější.

Kojení s prsními implantáty. Nic není nemožné!

Jak předcházet komplikacím při kojení?

Vpáčené bradavky mohou trápit mnohé ženy, které chtějí plně a bez potíží kojit svoje miminko. Velice důležitá je prevence a péče o bradavky ještě před otěhotněním a hlavně v celém období těhotenství. Tehdy prsa procházejí mnohými změnami v souvislosti s působením hormonů a vývinem miminka v bříšku. Laktační poradkyně doporučují nastávajícím maminkám nechat si v druhém trimestru vyšetřit bradavky a začít řešit prevenci a přípravu na úspěšné kojení. Pokud má žena vpáčenou bradavku, je třeba ji začít formovat, a to co nejdříve.

Formovač bradavek a technika stimulace vpáčených bradavek

Jednou z technik formování vpáčených bradavek je Hoffmanova stimulace. Tato masáž pomáhá uvolnit ztuhlé a zkrácené vazy. Provádí se tak, že bradavku uchopíte palcem a ukazováčkem a vytahujete ji směrem od hrudníku. Bradavku lze i různě rolovat a povytahovat.

Další možností je používání formovače bradavek. Ty se dají koupit v lékárně nebo zdravotnických potřebách. Působením podtlaku stimulují a vytahují bradavku zpět do své původní polohy. Laktační poradkyně doporučují nosit formovače bradavek i několik hodin denně.

Někdy se také vpáčené bradavky upraví do jisté míry samy vlivem samotných těhotenských změn, porodu a díky přirozenému procesu kojení. Pokud se to ani tak nedaří a miminko se kvůli vpáčeným bradavkám nemůže dobře přisát, existuje další pomůcka – silikonové kloboučky.

Asymetrie prsou po kojení: Jak to vyřešit?

Silikonové kloboučky na kojení – jak s nimi zacházet?

Silikonové kloboučky na kojení se dají sehnat kdekoliv v mateřských nebo zdravotnických potřebách či v lékárně. Představují velkou pomoc pro maminky, které mají vpáčené bradavky, ale také pro ženy, které trpí na bolestivě popraskané bradavky, nebo je dítě při kojení hodně kouše. Jedná se o průhledné kloboučky různé velikosti, které si žena před kojením nasadí na celý prsní dvorec. Umožňují ochranu bradavek při kojení a také podporují snadnější přisátí dítěte.

Potíže může představovat spíše jejich údržba, potřeba mít silikonové kloboučky stále s sebou a před kojením si je správně nasadit. V neposlední řadě je tu i možnost, že si na ně dítě navykne a bude odmítat druhý prs. Důležité je také dbát na dostatečné vyprázdnění prsu, abychom předcházeli při používání silikonových kloboučků zánětům prsu z důvodu městnání mléka. Dále je třeba kloboučky dobře vymývat a vysušit kvůli riziku vzniku kvasinkové infekce bradavek.

Vpáčené bradavky a plastická chirurgie

Vpáčené bradavky nejhoršího stupně, které nereagují na stimulaci ani na žádné techniky vytahování bradavek, se někdy mohou také upravovat chirurgickým zákrokem. Plastická operace vpáčených bradavek se provádí především z estetických důvodů. Kromě masírování a formování bradavek se stran konzervativního hlediska doporučuje ještě piercing. Ten však rozhodně není pro každého. Piercing ze zdravotních důvodů kvůli formování bradavek se provádí ve zdravotnickém zařízení při lokální anestezii.

Pokud dojde k operaci vpáčených bradavek, může se provést buď zákrok bez přerušení mlékovodů, což umožňuje dívkám a ženám, které chtějí mít ještě děti, kojení. Lepší a spolehlivější výsledky ale přináší operace s přerušením mlékovodů, tedy není určena pro ženy, které chtějí kojit své děti a je pouze z estetických důvodů. Žádný tento zákrok, který se provádí buď v lokální, anebo i celkové anestezii, však nemusí být bez pozdější potíží a následků.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Vpáčené bradavky a proč představují problém hlavně při kojení