Menu
MotherClub.cz

Geografický neboli mapovitý jazyk u dětí. Co je příčinou a jak ho léčit?

Redakce

Redakce

18. 3. 2018

Všimli jste si podivných skvrn na jazyku vašeho dítěte? Už jste někdy slyšeli o mapovitém jazyku? Je geografický jazyk nebezpečný a jak se dá léčit? Na které potraviny si dát pozor, aby vaše dítě jazyk nepálil?

Co to je geografický jazyk?

Jedná se o benigní postižení sliznice jazyka, které se projevuje zarudlými vyhlazenými ploškami na jazyku. Zvláštní mapovité útvary mohou mít různou podobu (odlupování svrchní vrstvy, prohlubně, zvrásnění povrchu atd.) jsou způsobeny přechodnou ztrátou keratinových vlásků nitkovitých papil na hřbetu jazyka. Léze mohou měnit polohu, tvar a velikost v průběhu několika hodin. U některých pacientů je možné lingua geografica pozorovat četné exacerbace a remise, což znamená, že se mapy objeví z ničeho nic a zase na čas zmizí.

Spálová angína u dětí. Onemocnění, které se nevyplácí podcenit

Je geografický jazyk bolestivý?

Ačkoli vypadají mapy na jazyku na první pohled jako něco závažného, není třeba se ve většině případů ničeho obávat. Příznaky jsou totiž obvykle asymptomatické a mnohdy si jich všimnou pacienti teprve náhodou při pohledu do zrcadla, příp. je odhalí zubař při zubní prohlídce. Někteří pacienti si však stěžují na nepříjemné pocity v ústech, pálení nebo pocit cizího tělesa v puse.

Jak rozšířený je geografický jazyk?

Postižení je řazeno k zánětům neznámého původu či vývojovým anomáliím. Podle různých studií se vyskytuje v každém věku a trpí jím přibližně 5 – 10 % současné populace. Často se jedná o dědičné postižení. V dětském věku je jeho výskyt vyšší a jeho frekvence se snižuje s věkem. Zajímavé je, že postihuje až dvakrát častěji dívky než chlapce. Častější bývá také u dětí, které trpí různými alergiemi (astma, atopický ekzém). Většinou se projevy zhorší v průběhu infekčního onemocnění nebo během léčby antibiotiky. Relativně časté bývá také spojení geografického jazyka s častějším výskytem aftů v ústech.

Onemocnění hlasivek u dětí. Co se může stát, když dítě často křičí?

Co je příčinou?

Jedná se o asymptomatické zánětlivé onemocnění nejasného původu. Nejspíše se jedná o obrannou reakci organismu na přítomnost bakteriální a kvasinkové mikroflóry na ústní sliznici.

Geografický jazyk – co s tím?

Diagnostika je založena na pečlivé anamnéze a klinickém obrazu onemocnění. Nejčastěji je možné obrátit se na stomatologa nebo na ORL. Jestliže nemocného netrápí žádné obtíže a byla vyloučena infekční příčina nebo rakovina dutiny ústní, není třeba mapovitý jazyk nikterak řešit. Pokud nemocného trápí obtíže, může vzniknout problém, protože si s tím odborníci stále neví rady. Doporučuje se jen zvýšený příjem vitamínů skupiny B , vitaminu E, probiotik a hlavně železa (pro děti je nejvhodnější podávat železo v tekuté podobě jako např. floradix). Pokud jazyk brní či pálí, pomůže pantenolová kapsle, rozpuštěná na jazyku. Někdy pomohou lokální léky s lidokainem, kortikosteroidy a protizánětlivé gely nebo roztoky. Vyzkoušet můžete i antihistaminika.

Má vaše dítě roupy? Poradíme vám, jak se jich zbavit a jak infekci předcházet

Na co si dát pozor?

Nejčastěji si pacienti stěžují na pálení v ústech po konzumaci potravin, které jsou kyselé nebo jinak dráždivé (např. obsahují histamin). Pokud vás trápí nějaké příznaky spojené s geografickým jazykem, nedoporučuje se jíst vlašské ořechy, rajčata či ananas. Nevhodné jsou také přípravky obsahující sodu (některé zubní pasty).

Ohodnoťte tento článek:
4,1
Právě čtete

Geografický neboli mapovitý jazyk u dětí. Co je příčinou a jak ho léčit?