Menu
MotherClub.cz
Jak zvládat mateřství

Mimoděložní těhotenství a jeho příznaky. Jaká existují řešení tohoto stavu?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

4. 5. 2020

Mimoděložní těhotenství představuje v současné době kolem dvou procent všech těhotenství a podle odborníků jejich výskyt stoupá. Bohužel to není žádná radostná událost, když se v tomto případě objeví na testu dvě čárky, protože nemá kladné řešení. Naopak. Může ženu ohrozit i na životě.

Když se oplodněné vajíčko uhnízdí mimo dělohu, jedná se o mimoděložní těhotenství. Nejčastěji zůstane ve vejcovodu, v některých případech na vaječníku nebo v dutině břišní. Vejce je velmi agresivní, prorůstá stěny orgánu a narušuje cévy.

Proč mimoděložní těhotenství vzniká?

Příčiny jsou různé. Mohou to být dlouhé a málo pohyblivé vejcovody, kvůli čemuž se včas nedostane vajíčko do dutiny děložní. Problémem mohou být stavy po zánětech vejcovodu, po operacích vejcovodu, nitroděložní tělísko nebo třeba endometrióza. Také sexuálně přenosné nákazy mohou být příčinou. Riziko zvyšuje také těhotenství po umělém oplodnění, kdy dojde k oplození v děloze i mimo ni.

Riziko zvyšuje:

  • již proběhlé mimoděložní těhotenství
  • zánět vejcovodů, vaječníků či dělohy
  • operace v pánevní oblasti
  • některé pohlavní choroby
  • otěhotnění přes zavedené nitroděložní tělísko
  • otěhotnění po sterilizaci, endometrióza

Rozhovor s porodní asistentkou. Jak poznat těhotenství a proč některé ženy nevnímají těhotenské příznaky

Jak na sobě poznám mimoděložní těhotenství?

Ženy se často ptají: „Jak jste poznali mimoděložní těhotenství?“ Prvním příznakem je samozřejmě vynechání menstruace, které je typickým příznakem těhotenství. Někdy se objeví nepravidelné krvácení, k tomu bolesti v podbřišku – od mírných až po velké a bolestivé křeče. Bolest se může dostavit na toaletě a někdy dosahuje takové intenzity, že žena ztrácí vědomí. Nejvážnější komplikací je vnitřní krvácení, které se projevuje bledostí, bolestí vystřelující do ramene a krku nebo zrychleným tepem.

Kdy se vydat do nemocnice?

Do nemocnice, nebo alespoň k lékaři, se vyjdete vždy, když máte pozitivní test, nemáte menstruaci nebo krvácíte nepravidelně a máte bolesti břicha. Může to být samozřejmě banalita, ale také vážná věc. V nemocnici vás prohlédnout a buď potvrdí, nebo vyvrátí mimoděložní těhotenství. Obvykle se udělají testy na hCG, které bývá o něco nižší než u klasicky probíhajícího těhotenství. K potvrzení pak slouží vaginální nebo břišní ultrazvuk, který odhalí umístění embrya, krevní sraženiny apod.

Oxytocin. Co s námi dokáže hormon mateřské lásky a důvěry?

Léčba mimoděložního těhotenství

Mimoděložní těhotenství může být velmi nebezpečné a u nás se obvykle přistupuje k radikálnímu, tedy operativnímu řešení (odstranění vejcovodu s uhnízděným embryem).

Salpingektomie

Odstranění vejcovodu i s embryem. Lékaři tuto volbu využívají hlavně proto, že je to rychlé řešení, krátká hospitalizace a rychlá rekonvalescence. Operace probíhá obvykle laparoskopicky. Bohužel také znamená o 50 % nižší schopnost dalšího přirozeného otěhotnění.

Salpingotomie

Lékaři naříznou podélně vejcovod a odstraní oplodněné vajíčko. Tuto možnost volí ve chvílích, kdy žena má už jen jeden funkční vejcovod a jeden vaječník. Protože však po takovém zákroku bývá často vejcovod stejně nefunkční a přidávají se i některé pooperační komplikace, není to oblíbená a častá volba.

Milking out

Metoda založená na tlaku na vejcovod, kdy se vytlačí oplodněné vajíčko. Existuje velké riziko prasknutí vejcovodu a k tomuto řešení se přistupuje jen ve velmi rané fázi mimoděložního těhotenství.

Alternativní řešení

Existují ještě další postupy, jak tento problém řešit. Jedním z nich je vyčkávání, které lze zvolit hlavně ve chvíli, kdy je embryo uchycené ve vejcovodu. Žena musí být často kontrolována. Hodí se pro pacientky s hladinou hCG nižší než 1000 IU/I, která postupně klesá a embryo nemá srdeční akci a je menší než 3 cm. Tělo si dokáže s nežádoucím předmětem poradit a samo ho vyloučí. Pacientka se musí připravit na dlouhodobější hospitalizaci a sledování. Stále totiž hrozí riziko prasknutí vejcovodu a krvácení.

Endometrióza po porodu. Kdy vzniká a jak s ní bojovat?

Léčba metotrexátem

U nás je léčba mimoděložního těhotenství dosud nepoužívaná. Ve Velké Británii ji ale lékaři mají v oblibě. Spočívá v podání jedné dávky metotrexátu, což je cytostatikum, které brání rychlému růstu buněk (využívá se při chemoterapii).

Aby mohl být lék aplikován, musí být hladina hCG co nejnižší. Plodové vejce po podání léku odumře a následně je z vejcovodu vyplaveno, či se vstřebá. Pacientku je ještě nějakou dobu potřeba sledovat v nemocnici, dokud hladina hCG neklesne na nulu a na UTZ nic není. Pak je propuštěna domů, ale ještě pár týdnů je nutný klidový režim.

Přenesení embrya do dělohy

Aby tato metoda mohla vůbec fungovat a embryo mělo šanci na přežití (hCG v krvi stoupá), musí dojít k přenosu po zjištění mimoděložního těhotenství co nejdříve. Přenos z vejcovodu do dělohy se provádí laparoskopicky. Zatím je však tato možnost jen ve fázi experimentů a jsou známé dva úspěšné pokusy, ale nic víc. Zatím to ani nevypadá, že by se tato metoda měla někam v brzké budoucnosti posunout.

Rekonvalescence

Rekonvalescence po operaci mimoděložního těhotenství je nezbytná. Musíte se udržovat v klidu, odpočívat a nehnat se do dalšího těhotenství. K uzdravení pomohou enzymy, protože omezují vznik otoků a urychlují hojení. Enzymy také snižují výskyt pooperačních komplikací a ovlivňují velikost jizvy.

Existuje prevence mimoděložního těhotenství?

Nejčastěji se mimoděložní těhotenství vyskytuje u prvorodiček nebo u těch, které prodělaly nějakou pohlavní chorobu, zejména chlamydie. Riziko zvyšuje dlouhodobé používání jednosložkové hormonální antikoncepce. Prevence jako taková úplně neexistuje. Určitě je dobré brát kyselinu listovou, vyhnout se dlouhodobému užívání zmíněné antikoncepce, nebo je dobré ji vysadit v dostatečném předstihu.

Potraty v ČR. Jak probíhá umělé přerušení těhotenství a kolik žen ho ročně podstoupí?

Další těhotenství

I po prodělaném mimoděložním těhotenství můžete otěhotnět, pokud vám zůstane funkční alespoň jeden vejcovod. Lékaři doporučují počkat alespoň šest měsíců, než se začnete zase snažit. Existuje poměrně velké riziko, že se problém bude znovu opakovat. Uvádí se asi 10 až 15 %. Pokud se vám těhotenství nedaří, můžete použít metodu IVF, tedy mimotělní oplodnění.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Mimoděložní těhotenství a jeho příznaky. Jaká existují řešení tohoto stavu?