Menu
MotherClub.cz
Jak zvládat mateřství

Endometrióza po porodu. Kdy vzniká a jak s ní bojovat?

S endometriózou se potýká řada žen. U některých se objeví už v pubertálním období, jiné se s ní setkají po dvacítce a dalším se rozvine až po porodu. Jaký vliv může mít endometrióza na otěhotnění a porod?

Co je endometrióza?

Jedná se o atypickou přítomnost tkáně, která je velmi podobná děložní sliznici, ale vyskytuje se mimo děložní dutinu. Drobná ložiska se nejčastěji objevují na pobřišnici, vejcovodech, vaječnících, močovém měchýři nebo střevech. Projevit se může i ve formě meziorgánových srůstů v oblasti malé pánve nebo v podobě tuhých uzlů ve tkáni mezi pochvou a konečníkem. Endometrióza v konečníku může být velmi bolestivá a obtěžující.

Na vině je genetika i odkládání těhotenství

Endometriózou trpí asi 10 % žen a až v 90 % případů se vyskytuje mezi 20. a 30. rokem života. Větší šanci na onemocnění mají přitom ženy, které ještě nerodily. Velkou roli hraje také genetika. U žen, které mají endometriózu v rodině, se tato nemoc vyskytuje až 7x častěji.

Endometrióza a potraty

Hluboce zakořeněným mýtem je vliv endometriózy na potraty. Ve skutečnosti tu však neexistuje žádná spojitost. Toto onemocnění má vliv pouze na schopnost otěhotnět, nikoliv na možný potrat.

Zánět dělohy po porodu. Bez návštěvy lékaře se neobejdete

Jak endometrióza vzniká?

V tom vědci a lékaři nemají zcela jasno. Důvodů však bude pravděpodobně více.

1) Hormon estrogen

Za endometriózu může pravděpodobně hormon estrogen, pod jehož vlivem jsou dnešní ženy daleko více než kdy dříve. Začínají totiž dříve menstruovat, odkládají založení rodiny, za svůj život mají méně dětí, kratší dobu kojí a menopauza přichází později.

2) Implantační teorie

Během menstruačního krvácení se části děložní sliznice dostanou zpět vejcovodem do břišní dutiny, kde se usadí a vytváří srůsty.

3) Imunologická teorie

Endometrióza může mít spojitost i s poruchami imunity. Imunitní systém některých žen vytváří protilátky proti endometriu a tím podporuje vznik endometriózy.

4) Císařský řez a další operace

Výjimkou není ani endometrióza po císaři. Po operativních zákrocích mohou vznikat srůsty, které se rychle zvětšují. Pokud žena endometriózou trpěla už před porodem císařským řezem, může jí čekat v budoucnu zhoršení nemoci. Během císařského řezu se totiž naruší pobřišnice, kolem které se mohou srůsty utvořit už 3 dny po operaci.

Endometrióza po porodu

Nejčastější projevy endometriózy:

  • bolestivá a silná menstruace
  • bolest při pohlavním styku
  • bolest při stolici
  • průjmy
  • potíže při močení
  • chronická pánevní bolest bez závislosti na cyklu
  • neplodnost
  • únava
  • náladovost
  • návaly horka
  • migrény

Často se na ni přijde náhodou

Ženy trpící endometriózou se o své nemoci většinou dozví ve formě náhodného nálezu během operace nebo vyšetření kvůli neplodnosti. Během rutinního vyšetření u gynekologa se zjišťuje velmi obtížně. Stejně tak ultrazvuk endometrióza téměř zcela bojkotuje. Ultrazvuk může objevit pouze endometriální cysty na vaječníku, které mají typický obraz a dobře se hledají. Mají šedou barvu a pravidelný kulovitý tvar. Nejlépe se však podezření na endometriózu potvrzuje při laparoskopii, během které se na srůsty ihned přijde.

Jizva po porodu po nástřihu hráze. Jak o ni pečovat?

Typy endometriózy

Endometrióza podle lokalizace ložisek:

  1. peritoneální – na pobřišnici
  2. ovariální – na vaječnících
  3. retroperitoneální – mezi konečníkem a pochvou
  4. vnitřní – uvnitř děložní svaloviny
  5. extragenitální – mimo pohlavní orgány

Endometrióza podle míry postižení:

  1. minimální
  2. mírná
  3. střední
  4. těžká

Léčba endometriózy

Léčba této nemoci je běh na dlouhou trať a probíhá podle toho, jaké konkrétní potíže endometrióza ženě činí. Většinou se kombinuje hormonální léčba s chirurgickými zásahy. U žen, které by chtěly otěhotnět, se mohou operativně odstranit srůsty a endometroidní ložiska z malé pánve. Celkem dobře fungují léky, které mají za cíl omezit nebo úplně zastavit menstruaci a zabránit tak i růstu dalších ložisek. Po vysazení léčby se však může růst opět rozjet, a to až u 75 % žen. V případě, že žena nereaguje na žádnou léčbu, jediným řešením je odstranění dělohy, vaječníků i vejcovodů.

Endometrióza a IVF

Po této operaci obvykle následuje některá z metod asistované reprodukce, a to stimulace ovulace a následná inseminace nebo mimotělní oplodnění IVF. U lehčích nálezů, kdy ženy trpí pouze krátkodobou sterilitou nebo nemají s otěhotněním problém, je léčba lehčí. Endometrióza v těhotenství navíc často sama ustoupí a ložiska po porodu ustupují. Podobně je na tom endometrióza a kojení. Po porodu a během kojení se totiž tato nemoc často dostává do tzv. klidové fáze, kdy se neprojevuje bolestmi ani jinými příznaky.

Ohodnoťte tento článek:
3,4
Právě čtete

Endometrióza po porodu. Kdy vzniká a jak s ní bojovat?