Menu
MotherClub.cz

Matka odhalila, že její syn trpí leukémií díky Googlu. Lékaři příznaky nepoznali

Redakce

Redakce

21. 2. 2018

Australanka Kate Gniel má doma tři děti, z nichž jedno stonalo v posledním roce mnohem více. Stále zdolávalo nějaké viry. Lékaři přisuzovali problémy astmatu. Ale šlo o něco zcela jiného. O leukémii.

Drobné problémy mohou ukazovat na větší problém

Téměř rok měl tříletý Harvey drobné zdravotní komplikace. Nic, čemu by bylo třeba věnovat nadměrnou pozornost. Až do té doby, kdy se Harvey probudil a nemohl pohnout nohou. Lékař se domníval, že se jedná o důsledek řádění nějakého viru a doporučil klid a sledování problémů. Pokud by vznikly další komplikace, provedly by se krevní testy.

Chvíli se zdálo, že malý chlapec vypadá lépe, ale dojem byl pouze zdánlivý. Harvey stále nebyl ve své kůži.

A pak v listopadu 2016 nastala tragická noc. V Melbourne řádila bouře. Nejenže zpustošila okolí, ale spoustě lidem způsobila zdravotní komplikace, především s dýcháním. Dokonce devět lidí zemřelo.

Kateini kluci prožívali běžný den, běhali a hezky se vyčerpali, takže nebyl problém usnout. Jen Harvey byl velmi neklidný. Sice spal, ale ze spaní se třásl. Rodiče zkoušeli chlapce zklidnit Panadolem, ale nepodařilo se.

Zafungoval mateřský instinkt

Bylo jasné, že se něco děje. Vydali se tedy s Harvym na pohotovost. V té době tam byla velká spousta pacientů, kteří čelili následkům bouře. Lékaři se domnívali, že se v Harvyho případě, stejně jako u řady dalších osob, jedná o astma. Příznaky byly velmi podobné. Jen mateřský instinkt napovídal, že pravda bude někde jinde.

Rodičům bylo jasné, že více by mohly prozradit krevní testy. Okolo byla spousta nejasností, takže bylo na čase zjistit, kde se skrývá hlavní problém.

Diagnóza díky Googlu

Kate se vrhla na googlení. Příznaky jako bolest, neustálé virózy, potíže s hýbáním nohy. Většina příznaků ukazovala na dětskou leukémii.

Bohužel se potvrdilo tušení Kate. Z krevních testů vyšlo najevo, že se jedná o akutní lymfoblastickou leukémii (ALL).
Bylo nutné ihned začít jednat. Z několika možností si rodina vybrala dětskou nemocnici Monash Children’s Hospital, protože byla blízko domova.

Náročné období pro celou rodinu

Leukémie je nemoc, která působí nejen na pacienta, ale podstatnou měrou i na jeho okolí. Na malého človíčka se hned přesunula veškerá pozornost. I když to znamenalo nějaká omezení pro ostatní sourozence.

Nemoc útočila na Harvyho organismus, ale chlapec kromě toho přicházel i o obvyklé radosti malých dětí. Unikaly mu události, na které se děti těší, jako jsou Vánoce, ale také narozeniny a spousta oslav, kterých by se mohl zúčastnit za normálních podmínek. Vše se zaměřilo na komfort Harvyho a na to, aby se jeho zdravotní stav vrátil k normálu. Rodina zrušila prázdniny a všichni se věnovali malému pacientovi.

Sourozenci ve věku 5 a 6 let si museli zvyknout na to, že na jejich obvyklých událostech bude jeden z rodičů vždycky chybět. Oba chlapci to ale vzali po chlapsku. Byli si vědomi toho, že rodiče se zkrátka momentálně musí více věnovat nemocnému bratříčkovi.

Agresivní leukémie, agresivní léčba

Od té doby uběhl rok. Leukémie je velmi agresivní nemoc a stejně agresivní musí být i léčba. Kromě spousty času v nemocnici musel Harvey absolvovat přes 140 krevních testů, 13 lumbálních punkcí a dokonce 12 transfúzí. Obrovská čísla pro tak malé tělíčko.

Harvyho zdravotní stav nebyl dobrý. Nemohl ani chodit ani sedět. Zcela mu chyběla síla. Vyčerpané tělo přesto bojovalo.

Mezitím se stav malého chlapce změnil. Harvyho ještě čekají dva roky léčby, momentálně je bez leukémie. Jako velký klad se ukázala neústupnost matky a výběr dobré dětské nemocnice se speciálním týmem.

Ohodnoťte tento článek:
4,6
Právě čtete

Matka odhalila, že její syn trpí leukémií díky Googlu. Lékaři příznaky nepoznali