×
MotherClub.cz

Matka odhalila, že její syn trpí leukémií díky Googlu. Lékaři příznaky nepoznali

Matka odhalila leukemii syna podle googlu
Ilustrační foto

Australanka Kate Gniel má doma tři děti, z nichž jedno stonalo v posledním roce mnohem více. Stále zdolávalo nějaké viry. Lékaři přisuzovali problémy astmatu. Ale šlo o něco zcela jiného. O leukémii.

Drobné problémy mohou ukazovat na větší problém

Téměř rok měl tříletý Harvey drobné zdravotní komplikace. Nic, čemu by bylo třeba věnovat nadměrnou pozornost. Až do té doby, kdy se Harvey probudil a nemohl pohnout nohou. Lékař se domníval, že se jedná o důsledek řádění nějakého viru a doporučil klid a sledování problémů. Pokud by vznikly další komplikace, provedly by se krevní testy.

Chvíli se zdálo, že malý chlapec vypadá lépe, ale dojem byl pouze zdánlivý. Harvey stále nebyl ve své kůži.

A pak v listopadu 2016 nastala tragická noc. V Melbourne řádila bouře. Nejenže zpustošila okolí, ale spoustě lidem způsobila zdravotní komplikace, především s dýcháním. Dokonce devět lidí zemřelo.

Kateini kluci prožívali běžný den, běhali a hezky se vyčerpali, takže nebyl problém usnout. Jen Harvey byl velmi neklidný. Sice spal, ale ze spaní se třásl. Rodiče zkoušeli chlapce zklidnit Panadolem, ale nepodařilo se.

Zafungoval mateřský instinkt

Bylo jasné, že se něco děje. Vydali se tedy s Harvym na pohotovost. V té době tam byla velká spousta pacientů, kteří čelili následkům bouře. Lékaři se domnívali, že se v Harvyho případě, stejně jako u řady dalších osob, jedná o astma. Příznaky byly velmi podobné. Jen mateřský instinkt napovídal, že pravda bude někde jinde.

Rodičům bylo jasné, že více by mohly prozradit krevní testy. Okolo byla spousta nejasností, takže bylo na čase zjistit, kde se skrývá hlavní problém.

Diagnóza díky Googlu

Kate se vrhla na googlení. Příznaky jako bolest, neustálé virózy, potíže s hýbáním nohy. Většina příznaků ukazovala na dětskou leukémii.

Bohužel se potvrdilo tušení Kate. Z krevních testů vyšlo najevo, že se jedná o akutní lymfoblastickou leukémii (ALL).
Bylo nutné ihned začít jednat. Z několika možností si rodina vybrala dětskou nemocnici Monash Children’s Hospital, protože byla blízko domova.

Náročné období pro celou rodinu

Leukémie je nemoc, která působí nejen na pacienta, ale podstatnou měrou i na jeho okolí. Na malého človíčka se hned přesunula veškerá pozornost. I když to znamenalo nějaká omezení pro ostatní sourozence.

Nemoc útočila na Harvyho organismus, ale chlapec kromě toho přicházel i o obvyklé radosti malých dětí. Unikaly mu události, na které se děti těší, jako jsou Vánoce, ale také narozeniny a spousta oslav, kterých by se mohl zúčastnit za normálních podmínek. Vše se zaměřilo na komfort Harvyho a na to, aby se jeho zdravotní stav vrátil k normálu. Rodina zrušila prázdniny a všichni se věnovali malému pacientovi.

Sourozenci ve věku 5 a 6 let si museli zvyknout na to, že na jejich obvyklých událostech bude jeden z rodičů vždycky chybět. Oba chlapci to ale vzali po chlapsku. Byli si vědomi toho, že rodiče se zkrátka momentálně musí více věnovat nemocnému bratříčkovi.

Agresivní leukémie, agresivní léčba

Od té doby uběhl rok. Leukémie je velmi agresivní nemoc a stejně agresivní musí být i léčba. Kromě spousty času v nemocnici musel Harvey absolvovat přes 140 krevních testů, 13 lumbálních punkcí a dokonce 12 transfúzí. Obrovská čísla pro tak malé tělíčko.

Harvyho zdravotní stav nebyl dobrý. Nemohl ani chodit ani sedět. Zcela mu chyběla síla. Vyčerpané tělo přesto bojovalo.

Mezitím se stav malého chlapce změnil. Harvyho ještě čekají dva roky léčby, momentálně je bez leukémie. Jako velký klad se ukázala neústupnost matky a výběr dobré dětské nemocnice se speciálním týmem.

4.6/5 - (39 votes)
4.6/5 - (39 votes)

Nejvíce vás zajímá:

Početí miminka:

Děti:

Zdraví:

Vaření pro děti:1 Komentář Matka odhalila, že její syn trpí leukémií díky Googlu. Lékaři příznaky nepoznali

  1. Dobrý den, i já mám zkušenost s určením diagnozy díky internetu. Můj syn měl od malička bolesti bříška tak silné, že se celý třepal a měl průjmy. Většinou bolest přicházela kolem jedné hodiny ranní.Dávali jsme chladivé obklady. Ty mu docela pomohly.Ráno jsme byli u lékařky a ona nám vždy tvrdila, že něco snědl špatného. Přitom jedl co my, nebo ve školce a pak ve škole. Nic špatného nejedl. Když jsem prosila paní doktorku, aby ho poslala na nějaké vyšetření, tak nás od toho odrazovala s tím, jestli ho chci trápit vyšetřením. Udělala výtěr stolice a to bylo vše. Měli jsme držet mírnou dietu, ale bolesti byly stále. Ne každý den. Až jednoho dne u několikáté návštěvy u paní doktorky jsem řekla, že chci, aby ho poslala na odběr krve, zda se nejedná o celiakii. Podle internetu všechny přīznaky tomu nasvědčovaly. Paní dojtorka se zabývala i homeopatii a měla takový přístroj, kterým zjišťovala, jak na nemoce reagují léky no a tak nám pomocí tohoto přístroje zjistila, že to celiakie není. Tak mě uklidnila, ale i přesto jsem trvala na odběru krve, zda se nejedná o nějakou alergii. Moc se jí do toho nechtělo, ale já jsem přesto naléhala. Po odběru se zjistilo, že má celiakii, ale ještě jsme museli na gastro vyšetření do Prahy Motole, které potvrdí, nebo vyvrátí nemoc. Bohužel se to potvrdilo a okamžitě jsme nasadili dietu. Můj syn měl hodně rád rohlíky a to už nesměl. Podotýkám, že celiakie byla zjištěna v deseti letech a celou tu dobu trpěl bolestmi. Dokonce to bylo v takovém stadiu, kdy byl již podvýživený, i když jsem na to taky upozornila paní doktorku, ale ona vždy řekla, že je takový typ a že má štěstí, že je tak štíhlý. Měl nafouklé, tvrdé bříško, hubené končetiny. V Motole byl na vyšetření kostí a tam řekli, že je vývojově opožděný. Byl menšī, než kluci v jeho věku. Díky dietě začal růst a vyvíjet správným směrem. Dnes je vysoký, stále štíhlý. Takže díky internetu jsem mu doslova zachránila život. Lékařka v Motole se hrozně divila, že to naše paní doktorka nezjistila, že jsou to typické příznaky celiakie. Když naše dětská paní doktorka zjistila, že se jedná o celiakii, hrozně se divila.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*