Menu
MotherClub.cz
Jak zvládat mateřství

První Vánoce s miminkem. Jak se na ně dobře připravit?

Redakce

Redakce

4. 12. 2018

Těšíte se na první Vánoce ve třech a zároveň máte strach, jak s miminkem vše zvládnete? Máme pro vás několik tipů, jak si je udělat hezké a zbytečně se nestresovat.

Předvánoční úklid a adventní výzdoba

Blíží se advent, vzorné hospodyňky doma uklízí a chystají výzdobu. Pokud k nim patříte a na velký předvánoční úklid si potrpíte, rozplánujte si ho na více dní. Každý den udělejte něco málo. Jestliže vaše miminko vyžaduje neustálou pozornost, můžete oslovit hlídací babičku. Ta si jistě ráda v předvánočním shonu vyčistí hlavu na procházce s vnoučetem. V každém případě to s úklidem nepřehánějte, raději si užívejte chvilky s miminkem a vyrazte v předvánočním čase na nějaký hezký výlet, kde nasajete vánoční atmosféru.

Kojenec ještě Vánoce jako takové příliš nevnímá, ale o to víc cítí, jakou máte náladu. Když budete nervózní a vystresovaná, že nestíháte mít uklizený byt tak, jak byste si představovala, tím spíš bude miminko plačtivé a vyžadující vaši pozornost. Vánoce jsou především svátky klidu a nebudou o nic horší, když jednou nebudete mít umytá okna a perfektně naklizeno. Navíc, jak já s oblibou v žertu říkávám: „Ježíšek se přece narodil ve chlévě, tak ať se u nás cítí jako doma.“

Adventní věnec letos klidně kupte nebo si vyrobte jen jednoduchý svícen ze čtyř svíček na tácku či talířku, které doplníte o drobné vánoční dekorace. V jednoduchosti je přece krása. Stromeček můžete ozdobit s partnerem již několik dní před Štědrým dnem, pokud se bojíte, že byste to v den D nestihli nebo dělali na rychlo a ve stresu. O Štědrém dni si pak v klidu připravíte večeři a zhlédnete pohádku či vyrazíte na sváteční procházku.

Zábavné tipy, jak oslavit silvestr s dětmi

Vánoční cukroví

Pokud máte doma spavé miminko a ráda pečete, upečte si několik vašich nejoblíbenějších druhů. V opačném případě se nestyďte cukroví koupit nebo si o něj říct. Babičky a tetičky, které napekly, vás jistě také rády obdarují krabičkou napečených dobrot. Příští rok už vám při pečení bude asistovat malý pomocník nebo pomocnice.

Jestli se po porodu snažíte shodit nějaké to kilo, určitě se letos bez cukroví obejdete, jde jen o to, abyste měla něco málo pro případné návštěvy. Případně zkuste vyrobit nějakou zdravější variantu.

Dárky – méně je více

Malé miminko zatím dárky neocení, maximálně bude pozorovat světýlka na stromečku. Většího kojence bude pravděpodobně více zajímat šustící papír. Proto to s dárky nepřehánějte, miminko z toho ještě nemá rozum a potěší ho i drobnost. Stačí, když je to něco nového a zajímavého. Obecně u malých dětí platí, že pokud dostanou velký počet dárků, jsou zmatené a neumí se rozhodnout, čemu věnovat pozornost. Je tedy vhodnější koupit jeden dárek odpovídající věku a po vybalení nechat dítě si s ním pohrát, ukázat mu, jak funguje, co vše s ním lze dělat.

Dárky tedy vybírejte s rozvahou, berte v úvahu, s jakým typem hraček si vaše ratolest ráda hraje. Nejmenším můžete koupit kolotoč nad postýlku nebo hrací deku s hrazdičkou a zavěšenými hračkami. Půlroční děti již berou do rukou předměty, jenž poznávají také ústy, proto volte hračky, které se dají umýt nebo vyprat (kousátka, chrastítka, knížky). O několik měsíců staršího kojence zaujmete zvukovými či tahacími hračkami, kostkami a vkládačkami. Roční dítě můžete obdarovat hracím interaktivním stolkem, nejmenší kuchyňkou nebo prvním odrážedlem.

Prarodiče to také s dárky rádi přehání, především jedná-li se o jejich první vnouče. Poproste je o praktické dárky jako papírové pleny nebo vlhčené ubrousky. Případné peněžité dary vložte miminku na spoření nebo schovejte třeba na první botičky.

Hračky pro roční dítě. Co vaši ratolest zaručeně zabaví?

Tradice

Nebraňte se dodržování tradic tak, jak jste zvyklí. Některé se dají dělat i s miminkem, jiné vypustíte a zavedete nové. Takový kapr ve vaně může být pro většího kojence už docela zážitek. A i malé miminko bude pozitivně vnímat hrající koledy, možná ho dokonce uklidní a uspí. Pokud jste zvyklí večeřet v sedm hodin, ale touto dobou již vaše ratolest chodí spát, posuňte štědrovečerní večeři na dřívější hodinu, ať miminko neusne ještě před rozbalováním dárků. Na půlnoční můžete vyrazit se spícím miminkem v kočárku, šátku nebo nosítku.

K Vánocům neodmyslitelně patří i velké rodinné návštěvy. Pokud jste rodila teprve nedávno, možná na ně nebudete mít v šestinedělí ještě náladu. Nebojte se je odmítnout, všichni to jistě pochopí. O svátcích se sejděte jen s nejbližší rodinou, pokud se na to budete cítit. S ostatními příbuznými se domluvte na setkání po Novém roce.

MUDr. Maria Fedorová: „V prvním roce života jsou pro dítě Vánoce spíše zajímavou podívanou a užívá si blízkosti více členů rodiny pohromadě.“

S dětmi získají Vánoce zcela nový rozměr. Miminko si je ještě úplně neužije, ale o to víc si je budete užívat vy. Odhoďte všechny starosti za hlavu a připravte doma tu pravou vánoční atmosféru a pohodu. Ovšem ne ve smyslu uklizeného a přezdobeného bytu. Využijte dnů, kdy partner není v práci, abyste si vychutnali společně strávené chvíle. Nezapomeňte fotit nebo natáčet videa, ať si tyto kouzelné okamžiky můžete připomenout i za několik let.

Ohodnoťte tento článek:
4,7
Právě čtete

První Vánoce s miminkem. Jak se na ně dobře připravit?