Menu
MotherClub.cz
Kojení

Krabičková dieta pro kojící matky. Jak ušetřit čas?

Redakce

Redakce

31. 8. 2020

Narodilo se vám děťátko a váš život je celý naruby. Nestíháte přebalovat, kojit, koupat, prát, umýt si vlasy…natož něco uvařit? Nebo si nejste jistá, které potraviny jsou vhodné pro kojící maminku a které naopak nikoli? Víte, čemu se během kojení novorozence vyhnout, aby to miminko nenadýmalo? Dokážete si pohlídat, aby byla vaše strava zdravá a vyvážená? Chcete po porodu shodit nabrané kilogramy? Možná právě pro vás je určená krabičková dieta pro kojící matky.

Jaká je vhodná strava pro kojící matky

Mateřské mléko je tím nejcennějším, co může maminka svému miminku do života dát. To, že vaše dítě kojíte, je skutečně záslužná činnost, která ovšem pochopitelně maminku vyčerpává. Kvalitní strava matky je pro zdravý vývoj miminka zásadní. Strava v období laktace by měla být zdravá, pestrá, vyvážená, bohatá na vitamíny a minerály (zejména na vitamíny řady B, železo, vitamín D, vápník), ale zároveň byste se měla vyhnout potravinám, které mohou být potencionálně alergenní a hlavně potravinám, které nadýmají (čerstvé pečivo, kynuté těsto, šlupky od jablek či hroznového vína, luštěniny atd.).

Jen 4 z 10 žen konzumují při kojení víc ovoce a mléčných výrobků, ukázal průzkum

Krabičková dieta pro kojící matky

Zejména ze začátku vnímá děťátko jakékoli pochybení ve stravě matky velice intenzivně. Dokud se miminko neumí samo převalovat na bříško, často se potýká s nadýmáním a silnou bolestí bříška. Zejména chlapečci nadýmání těžko snáší a jsou schopní proplakat celou noc. Problémy s nadýmáním u dětí zmizí většinou okolo 4.-5. měsíce s tím, jak se začnou více hýbat a dokáží si již samy ulevit od plynatosti. Nicméně do té doby prožívá velká část rodin bezesné noci. Pokud si nejste jistá, zda dokážete sestavit svůj jídelníček tak, aby vyhovoval vašim potřebám (přejete si po porodu shodit postupně nějaké to kilo, ale nechcete si neustále počítat kilojouly) a především potřebám miminka (aby bylo zdravé a nebolelo ho bříško), právě pro vás je určená krabičková dieta pro kojící matky.

Jaké jsou výhody krabičkové diety pro kojící matky?

Hlavní výhoda krabičkové diety pro kojící matky je samozřejmě úspora času, kterou byste musela věnovat přípravě jídla. Co si budeme povídat, jste ráda, že si vůbec stíháte dojít třeba do sprchy, když už miminko konečně usne. S nočním vstáváním člověk nemá přes den energii na to si ještě něco vařit k jídlu. Také tatínek to určitě nějakou dobu vydrží bez teplé večeře a oběd si může dát vydatný v práci. Navíc ne každá novopečená maminka má po ruce šikovnou babičku, která s vařením pomůže a sem tam něco přinese. Kromě výhody úspory času je další výhodou to, že nemusíte nad jídlem příliš přemýšlet. To za vás udělají jiní. Obsah jednotlivých krabiček je vyvážený a především omezený, což vám pomůže s hubnutím (na rozdíl od situace, kdy toho uvaříte příliš a celý den to ujídáte, aby se to nevyhodilo).

Hubnutí po porodu a při kojení. Máme pro vás jídelníček i babské rady

Nepřemýšlejte jak se správně stravovat a věnujte čas raději svému miminku

Většina firem, které krabičkovou dietu pro kojící matky nabízejí, umožňují výběr jídelníčku podle energetického příjmu. Záleží na vás, zda je pro vás vhodný denní příjem 7 000, 8 000 nebo 10 000 kJ. Výši příjmu kilojoulů můžete navíc kdykoli změnit, pokud by vám nestačil nebo naopak přebýval. V krabičkových dietách určených pro maminky jsou samozřejmě vynechány nevhodné potraviny – kvůli bolení bříška nebo alergické reakci miminka. Konkrétně by neměly obsahovat čerstvé pečivo, hrách, fazole, čočku, kedlubnu, ředkvičky, květák, kapusta, brokolice, cibule, česnek, hrášek, pórek, zrníčka a slupky, exotické a kyselé ovoce. V krabičkové dietě pro kojící matky samozřejmě nenajdete také syrová vejce a maso, nepasterizované mléčné výrobky, uzeniny (kromě kvalitní šunky), tučná, smažená, příliš kořeněná, příliš sladká nebo slaná jídla a také umělá sladidla.

Co dělat, když přesto vypozorujete, že po některé surovině je děťátko neklidné?

Většina dodavatelů krabičkových diet je ochotná postupně individualizovat vaše preference. Pokud vám například něco nechutnalo nebo to neudělalo dobře miminku, stačí dát vědět. Od 4. měsíce života miminka pak můžete zkoušet přidávat doposud zakázané druhy potravin (kedlubna, ředkvičky, pečivo…), ale vždy jen jednodruhově, abyste zjistila, jestli na některou z nich nemá miminko alergickou reakci.

Jak se po porodu dostat zpět do formy?

Kolik stojí krabičková dieta pro kojící matky?

Cena možná bude pro některé maminky kamenem úrazu. Pravidelná příprava a hlavně rozvážka krabičkové diety pochopitelně není nejlevnější záležitost a ne každá maminka si to může dovolit. Navíc cena většinou klesá s délkou odběrů. vážíme si stálých zákazníků – čím déle s námi jíte, tím nižší máte cenu (podrobnosti). Celodenní menu (snídaně, svačina, oběd, svačina a večeře) se podle počtu kilojoulů pohybuje okolo 430,- Kč. Lze volit i varianty bez jednoho jídla (např. bez večeře), což vychází něco přes 350,- Kč. Pokud je i toto na vás příliš, můžete využít jen např. obědy (okolo 240,- Kč / den) či večeře (většinou 160,- Kč / den). I to vám jistě pomůže. Alespoň prvních několik měsíců života, než si zvyknete na nový režim (a miminko konec konců také), byste si mohla malinko ulevit, i když např. jen s přípravou oběda. Nakonec i vás by příprava jídla něco stála – o hladu přeci nebudete.

Co nejíst při kojení? Tipy na vhodné a nevhodné potraviny

Krabičková dieta pro kojící matky – vzorový jídelníček

Pro lepší představu zde uvedeme vzorový jídelníček krabičkové diety. Ke snídani ovesná maková kaše se skořicí, ke svačině ovocný salát – jablko, hruška, banán, k obědu celozrnný kuskus, baby mrkvička a hovězí sekaná, k odpolední svačině batátový krém a k večeři pohankové palačinky s tvarohem a medem sypané vlašskými ořechy, listový salát s rajčaty a olivovým olejem, slunečnicový chléb, mrkvovo-citrónový salát.

A jaké máte zkušenosti s krabičkovou dietou pro kojící matky vy? Využili byste jí alespoň v prvních pár měsících života miminka nebo vám připadá za ty peníze zbytečná? Budeme rádi, když se s námi podělíte o vaše zkušenosti!

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Krabičková dieta pro kojící matky. Jak ušetřit čas?