Menu
MotherClub.cz
Jak zvládat mateřství

Jak se po porodu dostat zpět do formy?

Gratulujeme k novému členovi vaší rodiny! Váš dlouho očekávaný a možná i vymodlený uzlíček štěstí a radosti je tu s vámi a vám by nemělo už nic chybět. Že to tak není? Možná se vám stýská po vaší nedávné kráse a dobré fyzičce. Nemusíte se bát, tyto vlastnosti nezmizely, jen se na chvilinku schovaly. Pojďme je společně zase najít.

Z více důvodů zapomeňte na drastické hladovky, diety, “zázračné” přípravky na hubnutí a úmorná cvičení, které vám jen vezmou energii, již tolik potřebujete. Nepropadejte panice; doplňte minerály, vitamíny, jezte bohatě a zdravě ve více dávkách, do polosyta, a všechno zase bude tak jak má být. Ale vezměme to postupně.

Na co si dát pozor

V první řadě se vyvarujte velkých “detoxikací” a čehokoli, co by mohlo pomoci vylučování toxinů do mateřského mléka. Kojení je v mateřství důležitým prvkem a mateřské mléko by nemělo být znehodnocováno ani přípravky na hubnutí. Drastická ztráta hmotnosti by dokonce mohla vést ke ztrátě mléka a schopnosti kojení. Při skladbě jídelníčku si dejte pozor na dostatek minerálů, které miminko z mléka přejímá a potřebuje je k životu. Rozhodně se úplně neošizujte o zdravé tuky.

Důležité jsou pro hubnutí po porodu například omega-3 mastné kyseliny, které můžete do těla doplnit příjmem ryb nebo alternativně lněným olejem. Tyto kyseliny jsou důležité pro správný rozvoj imunity, mozku a dalších procesů v těle. Zařadit byste měla také vápník, hořčík a zinek; tím se ochráníte před stresem a depresemi, posílíte své vlasy, nehty i pleť. Dobrým zdrojem těchto minerálů je olej sezamový.

Pozor na nahánění kalorií

Během těhotenství i mateřství jsou maminky nuceny zvýšit příjem potravy nejen pocitem, že “jedí za dva”, ale také stresem, nedostatkem spánku a nemožnosti v klidu se najíst. V období příkrmů se stává problémem dojídání kašiček po dětech.

Vyvarujte se tedy přejídání prázdnými kaloriemi (těžkými jídly, rafinovanými cukry, čokoládou), které vás namísto povzbuzení mohou utlumit. Kojení samo o sobě slouží jako dobrý způsob jak zhubnout, protože s mlékem odchází nahromaděná energie a tuky, které vy nespotřebujete, ale miminko si na nich může vybudovat solidní základ budoucího života.

Soustřeďte se na pánevní dno

Po porodu byste měla cvičit cviky na pánevní dno, které dostalo během těhotenství a porodu na frak. Zpevněním pánevního dna zlepšíte časem nejen svůj intimní prožitek, ale zabráníte také budoucím problémům s inkontinencí. S cvičením pánevního dna se můžete časem dostat na posílení středu těla, zádových a břišních svalů, čímž zpevníte páteř, která byla během těhotenství velice zatížená a bude se během mateřství čím dál tím častěji ozývat.

 

Můžete tak začít například cviky Ludmily Mojžíšové, nebo ženskou jógou a postupně se dostat k náročnějším aerobním cvičením, které vám pomohou zpevnit ostatní části těla a v kombinaci s vyváženou stravou vás přivede k obnově metabolismu a dobrého pocitu ze sebe samé. Nezapomínejte, že nízká hmotnost automaticky neznamená zdraví a že se budete cítit lépe.

Jak se vybavit na cvičení?

Pokud jste nepřemýšlela nad vhodným oblečením na skupinové cvičení, pomoci vám mohou legíny adekvátní velikosti a bezešvá sportovní podprsenka. Tato výbava vám pomůže zpevnit části, které by vás při cvičení omezovaly a přitom se budete moci pohodlně pohybovat, což je při cvičení to nejdůležitější.

Pokud ale začínáte zlehka a v domácích podmínkách, netlačte na to, abyste při sportu vypadala co nejlépe. Cvičení není promenáda a pro vás je důležité hlavně to, abyste se cítila dobře. Nicméně pořízení vhodného oblečení, které se vám bude líbit, je dobrý start, jak slavnostně zahájit novou tradici a hezké oblečení na cvičení vás může motivovat k tomu, abyste začala co nejdříve.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Jak se po porodu dostat zpět do formy?