Menu
MotherClub.cz
Jak zvládat mateřství

Jak se pozná dobrá máma? Děláte to stejně?

Máte pocit, že dobrá máma je jen ta, která se na dítko pořád usmívá, je trpělivá a nekřičí? Myslíte si, že k tomuto nedostižnému vzoru máte daleko? Dokonalost neexistuje.

V době, kdy dokonalou matku vidíte v každé reklamě na prací prášek, je těžké věřit tomu, že jste dobrá máma. Zvlášť, když už od rána vyvádí vaše zlatíčku jednu lumpárnu za druhou a vy jste unavená. O výbušné situace pak není nouze. Dobrá máma se ale pozná jinak, než podle toho, že dokáže v každé situaci zachovat zenový klid. Podle čeho?

Miluje své děti takové, jaké jsou

Abyste byla dobrá matka, nemusíte své dítě milovat každou vteřinu svého života. Někdy vás zkrátka váš miláček pořádně vytočí a vy k němu v tu chvílí lásku necítíte. Jinak ale samozřejmě víte, že své dítě milujete nejvíc na světě a udělala byste pro něj cokoliv.

Snažte se, aby vaše dítě vědělo, jak moc ho máte ráda. Travte s ním čas, vychovávejte ho, ale užívejte si i legraci. Pokud máte dětí více, neporovnávejte je, naopak, každé podporujte v tom, v čem je opravdu dobré. Přijměte ho se vší všudy, i s vlastnostmi, které se vám nelíbí. Dítě musí vědět, že ho máte ráda, i když zlobí. Učte je také sebelásce, že jsou skvělí a jedineční.

Nikdy, nikdy nedávejte dětem najevo, že jedno z nich máte radši než druhé, i když to tak možná cítíte.

Sourozenci bez rivality. Co když soupeření přesáhne mez?

Povídá si s dětmi

Zajímejte se o to, co vaše dítě prožívá. Buďte vždy přístupná rozhovoru a věnujte maximální pozornost tomu, co vám vaše dítě sděluje. Je to pro něj opravdu důležité. Jak ho k povídání povzbudit?

Usmějte se na něj a podívejte se mu do očí. Nemějte u toho překřížené ruce ani nohy a vypněte všechna zařízení, která by vás mohla rušit (telefon, televize). Pokud chcete, aby se vám vaše dítě svěřovalo, příliš ho nesuďte a nekritizujte, naopak mu ukažte, že ho máte ráda.

Stanovuje jasná pravidla

Nesnažte se být dítěti kamarádkou, protože přátel může mít váš potomek celou řadu, kdežto máma je jen jedna. Pokud bude u vás doma velet dítě, k ničemu dobrému to nepovede. Rodiče musí mít autoritu a stanovit pravidla, na jejichž dodržování budou trvat.

Ostatně nastavení hranic pomáhá i samotným dětem, dává jim to pocit bezpečí. Vědí, že pokud poruší pravidla, bude to pro ně mít následky. Stejně jako v reálném životě.

Navíc, pokud vás vaše děti budou respektovat, rády se na vás obrátí, když se dostanou do úzkých.

Vychutnává si společně strávený čas

V dnešní době jsou dospělí velmi zaneprázdnění, snažte se však si každý den najít čas, který kvalitně strávíte se svým dítětem. Věnujte se společně tomu, co vás baví. Můžete vařit, jít na procházku nebo něco vyrábět. O víkendu vyrážejte na společné výlety. Ty by měly být navržené tak, aby si v nich něco svého našel každý člen rodiny.

Pokud máte dětí více, snažte se jednou za čas strávit čas o samotě s každým z nich. Zaměřte se na to, co je pro vaše dítě důležité, co ho trápí nebo zajímá.

Nebaví mě hrát si s dítětem. Jak být lepší mámou?

Podporuje své děti

Každé dítě se zajímá o něco jiného. Jedno baví zkoumat vesmír, jiné rádo jezdí na kole. Ať je to jakkoliv, svého potomka podporujte v jeho zájmech, i když se mohou často měnit. Kupte mu knihu o tom, co ho zajímá, lístky na koncert nebo výstavu. Jeďte s ním na závody. Chvalte ho a oceňujte pokroky, prožívejte to s ním.

Zároveň ale děti do ničeho netlačte na sílu. Nemusí mít dva kroužky denně. Dopřejte jim dostatek prostoru pro hraní.

Jde dětem příkladem

Děti se nejlépe učí napodobováním, zejména v prvních letech života jsou jejich největšími vzory rodiče. Chovejte se tedy tak, jak chcete, aby se chovaly vaše děti. Nelžete jim, buďte slušní, děkujte a proste. Učte je, že je důležité se hezky chovat k ostatním (naslouchat, dělat kompromisy, sdílet) a pomáhat slabším.

Učte je skromnosti, nemusí mít vše, nač si v obchodě ukážou. Je lepší dokázat se radovat z maličkostí. Ocení to zejména v časech, kdy se jim v dospělosti třeba nebude dařit úplně nejlépe.

Dobrá máma se umí omluvit

Není lehké přiznat vlastní chybu. Jak jinak ale chcete naučit vlastní dítě, aby se umělo omluvit, když se nezachovalo správně, než když uvidí vás ve stejné situaci. Pokud se nezachováte vůči svému potomkovi správně, omluvte se mu za to. Ocení to.

Nemusíte být vždy a stále usměvavá. Pokud jste naštvaná, řekněte to dítěti, zároveň mu ale ukažte, že umíte svůj vztek (či jinou náladu) zvládat. I to je pro něj cenná lekce, bude vědět, že také jeho zlost je přirozená, jen je potřeba se s ní naučit pracovat.

Užívá si čas sama pro sebe

Abyste svým dětem mohla dávat to nejlepší ze sebe, potřebujete strávit i nějaký čas bez nich. Je jedno, zda si budete číst knihu, půjdete na masáž nebo na kávu s kamarádkou. Nevzdávejte se momentů sama pro sebe, ani se kvůli nim neciťte provinile. Díky nim dáváte dětem zprávu, že je důležité umět vypnout a relaxovat. V dospělosti se jim bude hodit, pokud to také budou umět.

Proč je důležité mít i s dětmi čas pro sebe a kde ho vzít?

Uvidíte, že pokud se budete věnovat tomu, co máte ráda, budete spokojenější, i ve vztahu k dětem. Když ze sebe uděláte mučednici, nikdo to neocení.

Nesnaží se být perfektní

Dnešní svět klade na ženy přehnané nároky. Neusilujte se být perfektní, je to nedostižný ideál. Snažte se být dobrá tak akorát. Stanovte si, co je pro vás prioritou a v ostatních oblastech uberte. Nemusíte mít skvěle uklizeno každý den, jednou za týden může být studená večeře a tak dále.

Pozor na sociální média, často vytváří iluzi nadlidí, kteří mají všechno dokonalé. Možná na fotce. Vždycky je něco za něco. Vyberte si svoji cestu, nesrovnávejte se s ostatními. Vyhýbejte se lidem, kteří vás jen soudí a kritizují. Netrapte se zbytečnými pocity viny.

Umí si říct o pomoc

Nesnažte se všechno zvládnout sama. Máte partnera, kamarádky, rodinu. Pokud se cítíte přetažená, požádejte je o pomoc. S partnerem si rozdělte povinnosti. Vyšlete děti na výlet s babičkou a odpočívejte, rozhodně ve volném čase nedohánějte všechny resty.

Když budete odpočatá, budete mít více trpělivosti s dětmi, což ony ocení a možná vás snadněji zapojí i do nějaké té lumpárny. Nebraňte se tomu.

Existuje řada návodů na to, jak být skvělý rodič. Prakticky kdokoliv vám na potkání udílí rady, jak máte vychovávat své dítě. Dejte na svoji intuici, dělejte to tak, jak to cítíte. Dětem ukažte svoji lásku, věnujte se jim a jděte jim dobrým příkladem. Nezapomínejte u toho ale samy na sebe, jen spokojená máma je dobrá máma.

Ohodnoťte tento článek:
4,3
Právě čtete

Jak se pozná dobrá máma? Děláte to stejně?