Menu
MotherClub.cz
Jak zvládat mateřství

Je možné zvládnout stres na mateřské? 9 tipů pro psychickou pohodu

Příchod miminka přináší do života obou rodičů obrovské změny. Jak se vypořádat se stresem na mateřské a zvládnout péči o novorozence s chladnou hlavou?

1. Přijměte každou pomoc

Nejen na mateřské dovolené, ale už během těhotenství se nestyďte přijmout jakoukoliv formu pomoci, kterou vám vaši blízcí nabídnou. Pokud vám kamarádka přinese teplý oběd, uvítejte ji s otevřenou náručí. Současně požádejte o pomoc svého partnera, který se může zapojovat jak do péče o miminko, tak i do úklidu domácnosti. Pokud vám přijímání pomoci od druhých způsobuje nepříjemné pocity, myslete na to, že jedině tak si udržíte fyzické zdraví i psychickou pohodu.

2. Najděte si každý den čas na sprchu a krátkou procházku

Ačkoliv to zní jednoduše, život s novorozencem často znesnadňuje zcela běžné úkony, na které jste byla doposud zvyklá. Čas na obyčejnou teplou sprchu bývá na mateřské velmi cenný. Pravidelná hygiena je však nejen důležitá pro zdraví, ale také vám může pomoci po psychické stránce. Proud teplé vody uvolní vaše svaly a odplaví nahromaděný stres.

Po sprše se převlékněte do čistého oblečení a zkuste vyrazit alespoň na chvíli ven. Čerstvý vzduch a kontakt s lidmi vás nabije novou energií. Nezáleží na tom, zda se ke sprchování a procházce dostanete hned ráno, nebo až v odpoledních hodinách. Důležité je udělat si na sebe čas a znovu se zařadit do běžného života.

3. Berte spánek jako hlavní prioritu

Pravidelný spánek je klíčem k pocitu pohody. U matek se však kvůli nočnímu kojení jedná o téměř nemožný úkol. Řešením je spát ve chvílích, kdy spí i vaše miminko. Neberte však spánek jako svou povinnost. Pokud se na spaní během dne příliš upnete, můžete upadnout do úzkostných stavů a znesnadnit si schopnost usnout.

V případě, že se vám denní spánek s miminkem nedaří, můžete se věnovat jiným činnostem, při kterých si odpočinete. Vezměte si do ruky knížku, zavolejte kamarádce, pusťte si díl oblíbeného seriálu, nebo si připravte zdravou svačinu. Pokud je to možné, nevěnujte se celý den jen mytí nádobí, praní prádla a vytírání podlahy. Domácí práce neutečou, odpočinek je v prvních 6 měsících po porodu daleko důležitější.

Poporodní deprese u mužů. Proč to mladí otcové rodin mají těžké?

4. Vyhýbejte se zásadním životním rozhodnutím

Kvůli nedostatku spánku a vyčerpání vypadají některé situace jako neřešitelné. Během prvních 6 měsíců života svého dítěte proto pokud možno nerozhodujte o stěhování, ukončení zaměstnání, rozvodu nebo přerušení rodinných či přátelských vazeb.

5. Zůstaňte sama sebou

Příchod dítěte nemusí změnit vaši osobnost. Pokud jste dříve vášnivě běhala, začněte s joggingem ve chvíli, kdy vám váš lékař řekne, že jste v pořádku a můžete se začít hýbat. Jestliže jste vždy ráda četla, najděte si alespoň párkrát do týdne čas k přečtení několika stránek. Jako rodič sice budete mít na své koníčky méně času, stále jste to však vy a měla byste zůstat ve spojení se svým vnitřním já a neochuzovat se o to, co máte ráda.

6. Buďte flexibilní

První rok života dítěte vyžaduje obrovské úsilí k adaptaci ze strany rodičů. Nechte své dítě, aby vás naučilo flexibilitě a kreativnímu řešení problémů. Děti přinášejí do života nové výzvy. Pokud se však naučíte reagovat na nové situace a přizpůsobovat se nastalým problémům, váš život bude mnohem lepší.

Jak matky se třemi dětmi zvládají rodičovský stres? Zlom nastává až u čtvrtého dítěte

7. Neporovnávejte se s ostatními

Odolejte pokušení srovnávat se s ostatními maminkami ve svém okolí. Každé miminko je jiné a stejně tak každá matka řeší péči o své dítě trochu odlišným způsobem. Zaměřte se proto jen na sebe a své dítě, a na hodnocení ostatních rodičů raději zapomeňte.

8. Cvičte i s miminkem

K psychické pohodě vám pomůže pravidelná pohybová aktivita, která vás bude bavit. Vyzkoušejte jógu, jděte si zaplavat, vyrazte na kolo nebo se pusťte do svižné chůze s kočárkem. Doma se můžete věnovat lehkému posilování. Zejména z počátku ale cvičte v krátkých intervalech a nepřehánějte to s váhami. Pokud si nejste jistá, do jakého cvičení se můžete po porodu pustit, promluvte si o svém stavu nejprve s lékařem a poté i s fyzioterapeutem.

Manželé stresují ženy více než děti a to až o polovinu

9. Všímejte si příznaků poporodní deprese

Stres a únava patří neodmyslitelně k prvním týdnům po porodu. Je však důležité všímat si rozdílů mezi stresem a poporodní depresí. Jestliže vás trápí nedostatek radosti ze života, často pláčete bez důvodu, máte pocit beznaděje a jste přesvědčená o tom, že jste špatná matka, obraťte se co nejdříve na odborníka. Poradí vám, jak se z nepříjemné situace dostat a být opět sama sebou.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Je možné zvládnout stres na mateřské? 9 tipů pro psychickou pohodu