Menu
MotherClub.cz
Jak zvládat mateřství

Jak matky se třemi dětmi zvládají rodičovský stres? Zlom nastává až u čtvrtého dítěte

V roce 2013 začala skupina amerických psychiatrů provádět výzkum zabývající se mírou stresu při výchově dětí. V letošním roce byl průzkum dokončen a výsledky jasně ukazují, že matky se třemi dětmi jsou více ve stresu, než matky s jiným počtem dětí. A nezáleží na tom, jestli mají ratolest jednu, dvě, čtyři nebo více.

Výsledky odborné studie

Výzkumu se zúčastnilo 7 164 matek z celých Spojených států amerických. Podle vedoucí výzkumného týmu psychiatričky MUDr. Janet Taylorové je to tím, jak se ženy snaží vyrovnat se s mateřstvím. S jedním nebo dvěma dětmi je možné zvládat o ně pečovat a souběžně s tím pracovat, udržovat domácnost a mít čas na své koníčky. Naopak ženy, které mají čtyři děti a více, jsou tak zavalené péčí o své potomky, že na nic jiného nemají čas.

Janet Taylorová podotýká, že většina žen se po narození čtvrtého dítěte uklidní. Prostě už nemají mentální ani fyzické kapacity, aby se snažily mít všechno perfektně zařízené, uklizené a připravené. Zároveň dodává, že čím víc dětí žena má, tím si je jistější svými rodičovskými schopnostmi. Je prostě potřeba nechat některé věci být. Se čtyřmi a více dětmi je člověk rád, že se všechny dostanou do školy včas a mají s sebou svačinu. Na ostatní „drobnosti“ už není prostor.

Třetí dítě ano či ne? Co vám to přinese a co vezme?

Svět vzhůru nohama

Zakladatelka vlivného webu pro těhotné ženy a maminky s dětmi „Scary Mommy“ Jill Smokler se k výsledkům průzkumu také vyjádřila. Novinářům se svěřila, že když přišlo na svět její třetí dítě, zavalila ji enormní vlna paniky a stresu. Přechod od jednoho dítěte k druhému byl pro ni velmi snadný, až samozřejmý. Když měla místo dvou dětí tři, všechno se obrátilo vzhůru nohama. I v běžných každodenních situacích si připadala, že to nemůže zvládnout. Například takové banální situace, jako je přecházení silnice, ji silně stresovaly, protože nemohla fyzicky všechny své děti držet za ruce.

V rámci výzkumu matky se třemi dětmi v průměru přiznávaly, že na stupnici od jedné do deseti je jejich hladina stresu na bodu 8,5. 46 % respondentek uvedlo, že je mnohem více stresují jejich partneři než děti samotné. Na 60 % žen zdůrazňovalo, že se bojí více o své dcery než syny. Stejné množství matek také připustilo, že míra jejich stresu vychází z rizika, že za den nestihnou udělat vše, co je potřeba.

Ohodnoťte tento článek:
4
Právě čtete

Jak matky se třemi dětmi zvládají rodičovský stres? Zlom nastává až u čtvrtého dítěte