Menu
MotherClub.cz
Jak zvládat mateřství

Manželé stresují ženy více než děti a to až o polovinu

Vědci v průzkumu, kterého se zúčastnilo více než 7000 žen s dětmi ze Spojených států, zjistili, že většina maminek hodnotila svou hladinu stresu osmi a půl body z deseti. Zároveň téměř polovina z nich uvedla, že jejich mentální pohoda není ovlivněna jen péčí o potomstvo. V rámci studie bylo zjištěno, že manželé stresují ženy o polovinu více než děti. Čtěte, čím je to dané a jak se stresu a tlaku bránit?

Proč manželé stresují ženy?

Studie zjistila, že většina žen s dětmi začne být vystresovaná a podrážděná, když nemá dost času na to, aby zvládla všechny úkoly, které je potřeba udělat. Navíc 75 procent účastnic uvedlo, že většina rodičovských a domácích povinností leží na jejich bedrech. Souběžně s tím vědci v průzkumu zjistili, že jedna z pěti matek uvedla, že hlavním zdrojem každodenního stresu je nedostatečná pomoc ze strany partnera nebo blízkých. Podle vědců z univerzity v Padově hraje vysoká míra stresu skutečně významnou roli. Dříve nebo později se začne odrážet na společném životě, v manželství a má vliv na zdraví i dlouhověkost.

Jedná se o stejnou výzkumnou skupinu, která prokázala rozdílný vliv na zdravotní stav mužů a žen po úmrtí partnera ve stáří. Podle jejich průzkumů se po smrti manželky začne u mužů jejich zdravotní stav zhoršovat. U žen je to naopak a po smrti manžela má jejich zdravotní stav tendenci se zlepšovat. Zároveň se lépe vyrovnávají se stresem a depresí. Podobná studie také zjistila, že matky se třemi dětmi trpí větší mírou stresu, než ženy s méně nebo více potomky.

Jak matky se třemi dětmi zvládají rodičovský stres? Zlom nastává až u čtvrtého dítěte

Jak stres zvládat

Výzkumníci na univerzitě v Padově nebyli schopni přijít na rozhodující faktor, proč manželé stresují ženy více než děti. Vyjádřili ale domněnku, že možnou příčinou může být obecná tendence, kdy manželé více spoléhají na své ženy než naopak. Na tento výzkum navázali redaktoři magazínu Healthy Holistic Living a v sérii článků navrhli několik tipů, které by mohly napětí mezi partnery zmírnit nebo zmenšit třecí plochy. V případě, že oba manželé pracují na plný pracovní úvazek, je potřeba povinnosti rozdělit a vytvořit harmonogram. Napište si seznam všeho, co je potřeba pravidelně dělat. Průběžně ho aktualizujte a rozdělte si povinnosti. Už jen to může zásadním způsobem eliminovat stres a zároveň díky tomu uděláte vše, co je potřeba.

Úkoly si rozdělte podle svých přirozených inklinací. Například pokud manžela baví řídit auto výrazně víc než ženu, může vozit děti do školy a po kroužcích. Žena se pak postará o psaní domácích úkolů s dětmi a opakování učiva. Nebo obráceně, záleží na konkrétních lidech. V dnešní době chytrých telefonů, tabletů, aplikací a všudypřítomného internetu není problém vytvořit si sdílený kalendář nebo stáhnout aplikaci na organizování úkolů. Sdílené informace umožní partnerům, aby se navzájem hlídali, na něco nezapomněli a zároveň měli při ruce vždy aktuální informace. Dnešní doba je hektická a rodičovství není procházka růžovým sadem. Správná organizace času a rozdělení povinností může zmírnit dopad stresujících momentů, které lidé každodenně prožívají.

Ohodnoťte tento článek:
4,3
Právě čtete

Manželé stresují ženy více než děti a to až o polovinu