Menu
MotherClub.cz
Jak zvládat mateřství

Jak zapojit tatínka na mateřské? Dodržujte pravidlo 10 minut!

Redakce

Redakce

12. 11. 2018

Každý nastávající tatínek se jistě velice těší na to, až bude chovat v náruční své děťátko. Zároveň ale s tím, jak se blíží termín porodu, rostou jeho obavy, zda to všechno zvládne. A když už máte konečně vaše miminko doma, není na tom tatínek o mnoho lépe. Rád by vám co nejvíce pomohl a nějak se doma zapojil, ale zároveň neví úplně jak a s čím. Novopečená maminka bývá po probdělých nocích zcela bez energie a ať se snaží sebevíc, není vždy zcela příjemná. Jak tuto situaci, se kterou se potýkají prakticky všechny rodiny, řešit? Poradíme vám, jak zapojit tatínka na mateřské dovolené, aby se mamince alespoň částečně ulevilo a tatínek získal pocit, že je doma co platný. 

Jak zapojit tatínka na mateřské dovelené?

Nikdo zde nechce vyvracet, že na počátku života je pro dítě tou nejdůležitější osobou jeho matka. To ovšem neznamená, že je zde otec pouze do počtu. Častý kontakt s dítětem pěstuje v dítěti i v otci silnou citovou vazbu, která je pro další vývoj dítěte nesmírně důležitá. Navíc obavy, že péči o miminko nezvládne, bývají zcela zbytečné. Jak se již mnohokrát ukázalo, kdyby šlo do tuhého a tatínek by prostě péči o miminko převzít musel, s největší pravděpodobností by dokázal vše zastat i sám. Nebyl by první, ani poslední muž na světě, co by to zvládnul. V zásadě neexistuje nic v mateřské péči, co by otcové neměli zvládat, tedy kromě kojení pochopitelně. To po nich samozřejmě v běžném životě nikdo nechce. Stačí, že se zapojí alespoň částečně.

Proč se vlastně tatínkové příliš nezapojují?

Když porovnáme situaci dříve a nyní, je možné konstatovat, že svítá na lepší časy. Kolik otců v 80. letech či dříve trávilo s dětmi volný čas? Vyzvedávalo je ze školy? Vozilo na kroužky? Oblékalo je? Přebalovalo miminka? Nebo jim dokonce vařilo jídlo? Naprosté minimum! Dnes je zcela běžné, že vidíme tatínky na dětských hřištích, nakupovat pleny v obchodě nebo vyrazit na procházku s kočárkem. A to je dobře! Ačkoli je většina tatínků pracovně vytížená, snaží se si na své děti najít co nejvíce času a opravdu se jim věnovat. Jestliže se však otec vašeho dítěte vrací domů v deset večer a odjíždí v pět ráno, je pochopitelné, že jeho nasazení v rodinném životě nebude stoprocentní. Rozhodně to však neznamená, že byste na jeho zapojování měla rezignovat.

Hyperprotektivní rodiče. Jak škodí sami sobě i dětem?

Jak zapojit tatínka do péče o miminko?

Nebudeme si nic nalhávat. Starat se o miminko není úplně jednoduché a mezi partnery to vnáší nejednu konfliktní situaci. Žádná jednoduchá pravidla navíc neplatí. Buďte proto vždy shovívaví a příliš se nezaobírejte malichernostmi. Pokud tatínek iniciativně děťátko přebalí, i když trošku divně (plínka není zcela rovně, cvočky u bodýčka jsou zapnuté šikmo, tatínek nanesl málo nebo naopak moc bepantenu na zadeček atd.), rozhodně ho hned nezkritizujte. Naopak – oceňte snahu a předělejte to až někde za rohem, pokud možno bez komentáře. To platí o všech dalších aktivitách. Raději chvalte za snahu, než abyste riskovaly, že ho zcela odradíte od snahy jakkoli se zapojovat.

Pravidlo deseti minut

Když muž přijde po celém dni z práce, žena má tendenci na něj „vysypat“ vše, co jí leží na srdci. Většinou to zkazí náladu na celý večer. Takový rozladěný tatínek už pak nebude mít moc náladu se v domácnosti zapojovat. Buďte raději dobrý stratég a dodržujte osvědčené pravidlo deseti minut. Nechte zkrátka tatínka po příchodu z práce nejdříve trochu vydechnout. Dodržování tohoto zlatého pravidla už zachránilo nejeden vztah procházející zatěžkávacím obdobím s malým miminkem. Jak zapojit tatínka na mateřské, když už si tedy tak říkajíc vydechl? Začněte s koupáním miminka.

Koupání miminka

Ve většině domácností s malým miminkem se osvědčilo, že se tatínek zapojí do koupání. Pro většinu miminek se jedná o příjemnou aktivitu, která miminko krásně připraví na spinkání. Navíc se s tatínkem mohou krásně sblížit. Maminka mezitím může dělat cokoli jiného. Pokud máte doma ještě staršího sourozence, je nyní ten správný čas číst mu např. pohádku nebo si s ním zahrát nějakou hru. Jen mu pro začátek několikrát ukažte, jak probíhá koupací rituál, do jaké výšky má být hladina a hlavně, jakou teplotu má mít vodička a už nechte příště všechno na něm. Jistě to zvládne i bez vás za zády.

Jak vychovávat syna bez vzoru otce. Je důležitý fungující otec?

S miminkem do kočárku

Naprosto nedocenitelná pomoc, kterou většina tatínků jistě ráda podnikne, je procházka v kočárku. Je zcela běžné, že v sobotu a v neděli dopoledne potkáte venku s kočárky nebo na hřišti většinou tatínky. Maminka si mezitím doma užije trochu klidu a může se soustředit např. na přípravu oběda. Ale pokud se vám nechce vařit, nic se pro jednou nestane, když si jídlo objednáte. Klidně si jděte dospat noc. Tatínek se během procházky pochlubí všem známým a sousedům, které potká, a všichni budou spokojení.

Odříhnutí

Po každém kojení je potřeba, aby si miminko dobře odříhlo. Nebudou ho pak tolik trápit bolesti bříška, což je ostatně nejčastější důvod, proč miminka pláčou. A zde je prostor pro zapojení tatínka. Kdykoli je doma, dejte mu po kojení miminko odříhnout. Může s miminkem chodit tak, že je má položené hlavičkou na rameno nebo na tzv. tygříka. Může se procházet po bytě nebo se jemně pohupovat na velkém míči, prostě cokoli se vám doma osvědčilo. Uvidíte, jak vám hned vítězoslavně ohlásí každý říhánek. Nezapomeňte dát tatínkovi společně s miminkem látkovou plenu na utření pusinky a ochranu oděvu.

Hlavní úloha muže na mateřské? Opora mamince!

Tento bod je asi nejdůležitější. Žena prochází zejména na začátku těhotenství hormonálními změnami. Když se k tomu ještě přidá únava z probdělých nocí, může se někdy maminka cítit opravdu mizerně. Tatínek by měl fungovat jako hromosvod. Být na vás neustále milý a podporovat vás. Věřte, že časem si život s dítětem tak nějak „sedne“. Moc se nedohadujte kvůli nesmyslům, pokud možno se vyhněte velkým životním rozhodnutím (např. stěhování), kvůli kterým byste se mohli dohadovat nebo které způsobují další stres. Snažte se život s miminkem užít co to jde. To hlavní, s čím může muž doma pomoci, je tedy dodávat pocit jistoty a stability ženě.

Závislost dítěte na matce. Kdy začíná být nezdravá?

Hlavní je čas

Tatínek by měl s dítětem trávit co možná nejvíc času. Pokud má volné jen víkendy, rozhodně by se měl maximálně soustředit na společné aktivity s dětmi. Pro některé muže je těžké vzdát se svých koníčků, ale pokud muž tráví většinu času v práci, není prostě akceptovatelné, aby jezdil každý víkend s kamarády na golf nebo rybařit. S dítětem se život změní. Dítě by mělo být pro oba rodiče na prvním místě. Pokud na to muž není zralý, měl si to dobře rozmyslet, než se pro dítě rozhodl. Snažte se najít rozumný kompromis, např. jeden den z víkendu zcela s rodinou, druhý na několik hodin nějaký sport nebo koníček, aby se na vás zase mohl těšit. To je samozřejmě také potřeba, ale chce to najít rozumný kompromis.

Co když se tatínek do péče o dítě příliš nehrne?

Existuje také skupina tatínků, kteří se do péče nehrnou i přesto, že se s dítětem v průběhu týdne vídají. Starost o něj nechávají jen na matce. V tom případě je především potřeba zamyslet se, zda vy jako matka poskytujete partnerovi dostatek prostoru, zda aktivně nabízíte možnosti, jak by mohl k výchově a péči o potomka přispět. Stává se totiž, že novopečené maminky mají tendenci zastávat vše samy, protože to podle nich muž dělá prostě blbě a ne podle jejich striktních představ.

Separační úzkost u dětí. Jak ji co nejlépe zvládnout?

Promluvte si

Jestliže však máte pocit, že se partner aktivně vyhýbá péči o potomstvo a na váš návrh, aby si s dítětem hrál, zatímco budete dělat něco jiného, reaguje pokaždé odmítavě, pak je nutné si s ním promluvit o jeho účasti na výchově. Na takový rozhovor je ovšem nutné mít vhodné podmínky. Při samotném rozhovoru je ku prospěchu pečlivě volit slova a nabízet spolupráci, snažit se dobrat toho, proč vlastně se mu do péče nechce. Je možné, že některé věci neumí a bojí se to přiznat. Nebo má strach z manipulace s miminkem. Pokud se na něčem rozumném domluvíte, je potřeba, abyste mu ji mírně a trpělivě připomínala, hlavně zpočátku, než se vykonávání některých povinností zautomatizuje.

Chválit především!

Tou nejdůležitější radou je co nejvíce chválit. Nejistého tatínka pochvala motivuje mnohem více, než kritika a poučování.

Pozitivní otcovské vzory

Ve vlastním zájmu se začněte stýkat především s dalšími páry, které mají děti nebo miminka. Pokud váš partner uvidí jiné laskavé partnery a nadšené tatínky, rozhodně to vaší rodině pomůže víc, než návštěva načančané bezdětné kamarádky nebo vyžilého kamaráda dobrodruha, kteří dokáží vyprávět jen o tom, kde všude byli, co všechno zajímavého zažili a jak to bylo úžasné. S takovými otcovskými „demotivátory“ byste se měli postupně přestat stýkat, abyste ani vy, ani váš partner neměli (naprosto zbytečný!) pocit, že o něco přicházíte. Nepřicházíte vůbec o nic – tím nejdůležitějším v životě je jednoznačně malé děťátko a je potřeba si to užít, než bude vše pryč a dítě vyroste. Aktivně se zapojte do oživování styků s partnerovými kamarády, kteří mají děti a jsou vzornými otci.

Ohodnoťte tento článek:
3
Právě čtete

Jak zapojit tatínka na mateřské? Dodržujte pravidlo 10 minut!