Menu
MotherClub.cz
Výchova dětí

Jak vychovávat syna bez vzoru otce. Je důležitý fungující otec?

Redakce

Redakce

17. 3. 2018

Statistiky jsou nemilosrdné. Dvě z pěti dětí se narodí mimo manželství a od poloviny dětí narozených v manželství otec během jejich dětství odejde. Případně od otce odejde matka, abychom byli spravedliví. Co to ovšem znamená pro duševní vývoj dětí? Jak vychovávat syna bez vzoru otce? Může dětem nahradit otcovský vzor někdo jiný? Na co si dát pozor, když jste na syna samy?

Mužský vzor chybí

Odborníci se shodují, že určitý mužský element by v životě dítěte chybět neměl. Děti mužský vzor jednoznačně potřebují. Ačkoli je v současnosti moderní genderové role přisuzované jednotlivým pohlavím marginalizovat, nelze zcela popřít, že mezi ženami a muži existují významné odlišnosti. Vzhledem k tomu, že většinu našeho chování se učíme pozorováním, je pro děti nanejvýš vhodné, aby měly možnost pozorovat nejrůznější role a interakce. Pro děti je důležité učit se a vidět, jak muži a ženy fungují. Vždyť muži přistupují k určitým situacím, které se běžně v rodině odehrávají, úplně jinak než ženy, jinak s dítětem komunikují, reagují na něj. To jsou všechno důležité informace, které děti do života potřebují. Jste-li na dítě samy, v žádném případě to neznamená, že vaše dítě strádá. Otce může nahradit hodný dědeček, strýc či rodinný přítel. Případně vlastní otec, který si dítě bere např. jen občas.

Jak vychovávat syna bez vzoru otce?

Někteří odborníci označují dnešní moderní společnost jako společnost bez otců. Tátové v rodinách chybí buď fyzicky, což znamená, že rodinu úplně opustili a odešli k jiné ženě, nebo emočně. Znamená to, že v rodině sice zůstávají, ale jsou pro její členy prakticky nedostupní, protože většinu času tráví v práci. A když už se přece jen objeví doma, chtějí si hlavně odpočinout. Na druhou stranu, určitě je pro děti lepší zaneprázdněný otec, než žádný. Ideální model to samozřejmě není, ale pro dítě je tato situace jednodušší v tom, že má tátu stejně jako většina dětí ve škole, a i když s ním netráví moc času, otec i přesto slouží dítěti jako mužský vzor. Dítě k němu vzhlíží, identifikuje se s ním a často si ho samozřejmě i idealizuje.

Co znamená mužský vzor?

V čem je vlastně mužský vzor pro děti důležitý? Nejčastěji si lidé spojují mužský vzor např. s kutilskými dovednostmi. To je ovšem velmi nepřesná redukce. Mnohdy jsou totiž ženy velice řemeslně zdatné a dokáží v domácnosti opravit ledacos lépe, než muži. Samozřejmě je dobré děti vést k takovým dovednostem, které se budou v životě hodit (smontovat nový nábytek podle návodu, doplnit v autě olej nebo chladící tekutinu, přivrtat věšák atd.). Když budete chtít, určitě to zvládnete syna naučit sama, případně si zavoláte na pomoc někoho známého nebo profesionálního hodinového manžela. Syn bude určitě moc rád pozorovat, jak si s takovými pracemi poradí odborník. A něco se přiučí.

Absence pozitivních vzorů vzájemného chování mezi rodiči

Dovednost kutilství ovšem není zdaleka to nejdůležitější, co by měl otec nebo jiný muž synovi předat. Důležité jsou především pozitivní vzory chování muže k ženě. Ve fungující rodině by si děti měly postupem času osvojit správné způsoby komunikace mezi rodiči. To, že se k sobě chovají s úctou a respektem. Že si pomáhají, že se k sobě chovají hezky a láskyplně. Že si naslouchají. Že když se na něčem neshodnou, snaží se hledat kompromisy. Že tatínek občas přinese mamince kytku a nestydí se za to projevovat jí lásku. V tomto ohledu je absence elementu otce daleko zásadnější a problematičtější než to, že se syn nenaučí vyměnit pneumatiku nebo opravit hračku. Bohužel často se takových pozitivních vzorů, které by si dítě mohlo doma osvojit, nedostává ani v úplných rodinách.

Aby byla maminka v pohodě…

Dalším důvodem, proč je muž v rodině potřeba, je i to, aby byla žena v dobrém rozpoložení. Většina žen touží po lásce a po partnerovi. Jsou nešťastné samy. Pokud jim nevycházejí vztahy s muži, odráží se to často na jejich náladě. Nespokojenost dítě vycítí a sdílí ji. Tatínka nepotřebují jen děti, ale i jejich maminka. Je nesmírně náročné být na všechno sama. Tím se ale rozhodně myslí tatínek, který funguje, a je nejen dobrým otcem, ale i manželem. Pokud tomu tak není, je podle odborníků jednoznačně lepší vychovávat dítě bez muže.

Další aspekty otcovské role

Otec vykonává stejné činnosti jako matka, ovšem trochu jiným způsobem, možná méně úzkostlivě. Už v batolecím věku a tím spíš později, zejména ve věku předškolním, napomáhá otec zdravé separaci od matky – hlavně tím, že je s dítětem sám. Důležitý je i jako první nositel autority a první soupeř v měření sil.

Na co si dát pozor?

Ať už máte zkušenosti s muži jakékoliv, v žádném případě byste neměla o mužích mluvit nikdy negativně! Pro mnoho žen je těžké zdržet se negativních komentářů na adresu mužů. Děti by ale neměly dostat informaci, že muži jsou nespolehliví nevěrníci, kteří ničí ženám život. Vždy se snažte dětem vštípit, že rozdíly mezi jednotlivými muži a jednotlivými ženami jsou větší, než rozdíly mezi ženami a muži souhrnně. Existují hodní muži a hodné žena. A existují také špatní muži i špatné ženy. Každého musíme vždy soudit zvlášť.

Sešívaná rodina. Jak dětem co nejvíce usnadnit soužití s novým partnerem a sourozenci

Najděte alternativní mužský vzor

To, že s vámi doma nežije žádný zástupce silného pohlaví, neznamená, že vaše dítě musí vyrůstat bez mužského vzoru. Tatínek je přece pořád tatínek, i když bydlí jinde. Dítěti stačí i pravidelná setkání, společně strávené prázdniny a podobně. Pokud biologický otec nežije nebo nejeví zájem, stačí více angažovat dědečka, strýce nebo rodinného kamaráda. Pokud má matka možnost, měla by nechat své dítě trávit čas i s nimi.

Hledejte mužské vzory, kde se dá

Čím dál tím častější jsou dnes také muži ve školkách či na sportovních kroužcích. Cíleně vyhledávejte aktivity, kde se může váš syn setkat a identifikovat s mužským vzorem. Zejména ve věku od 5 let chlapci intuitivně prahnou po tom sdružovat se s jinými příslušníky stejného pohlaví. Najděte kroužek atletiky, tenisu, kurz přežití, dobrovolné hasiče nebo modelářství, kam syna zapíšete. Uděláte mu tím velkou službu.

Sourozenecké konstelace. Jací jsou jedináčci, mladší sourozenci? A co nejstarší?

Mamánci

Pokud mají matky na celém světě jen svého syna, často se na něj přílišně fixují. Nenechají jej volně dýchat. Vyčítají mu kde co, emočně ho vydírají a v podstatě mu brání v osamostatnění se. Z těchto rodin pak pocházejí muži, kterým ještě ve třiceti nebo čtyřiceti vaří a pere maminka a kteří nejsou schopni navázat žádný dlouhodobý vztah, protože všechny své partnerky srovnávají s matkou. Snažte se taková nebýt, najděte si vlastní zájmy a koníčky. Snažte se na dítě příliš nefixovat. Čím dříve se odstěhuje z hnízda a najde si partnerku, tím dříve se přeci dočkáte vnoučátek.

Krize mužství?

Doba se mění. Muži se dnes již nemohou spolehnout na tradiční patriarchální model – pokud nechtějí ustrnout. Zároveň se ale od některých důležitých mužských atributů nemohou jen tak odříznout. I dnes jsou důležité archetypy krále, bojovníka, milence a kouzelníka. Je ovšem třeba hledat jejich nový obsah. Zatímco maminka chrání a pečuje, tatínek oceňuje sílu, schopnost jít za vítězstvím, nastavuje autoritu a určuje pravidla. Největším rizikem jednoznačné ženské výchovy je především jednostrannost – ochuzení syna a neodkrytí druhé a důležité části světa.

V čem to jen půjde, nahraďte mužský vzor i vy

Ačkoli vás nezajímají typicky mužské aktivity, je na čase je aspoň zkusit, pokud chcete synovi zprostředkovat co nejvíce aktivit, která by ho mohly oslovit. Zkuste se synem hrát fotbal, navštěvovat modely železnic, zajít do technického muzea, naučit se něco o přehradách, kupte si zajímavé dětské knížky o stavbě motoru auta nebo zajeďte na letiště pozorovat letadla. Uvidíte, že vás to třeba také chytne. Zejména když se to bude synovi líbit.

Ohodnoťte tento článek:
4,2
Právě čtete

Jak vychovávat syna bez vzoru otce. Je důležitý fungující otec?