Menu
MotherClub.cz
Péče o miminko

Jak na koupání miminka s přehledem a bez stresu

Martina Mádlová

Martina Mádlová

2. 12. 2016

Koupání miminka je něco, na co se většina novopečeným maminek těší, ale zároveň se i obává. Mají strach, že tomu malému uzlíčku nějak ublíží nebo jim vyklouzne z rukou apod. Není to však tak náročné, jak se zprvu může zdát. Je důležité si udělat určitý rituál, připravit si vše dopředu a uvidíte, že brzy si společné chvíle v koupelně budete užívat vy i vaše miminko.

Jak často koupat miminko?

Novorozenec může zpočátku trochu protestovat proti koupání. Je to zejména proto, že se teprve seznamuje se světem a vším novým. Když ale vytrváte, uvidíte, jak si vodu brzy oblíbí. Většina dětí ho miluje. Dříve byl zvyk koupat denně. Protože se však změnila kvalita vody a je více alergických projevů, doporučuje se nekoupat tak často. Kůže má především chránit naše tělo a každodenní koupání a používání toaletních přípravků ji zbavují jejího ochranného filmu, kůže je vysušená a může popraskat.  Ideální je tedy koupat jedenkrát za dva až tři dny. Děti, které mají sklony k podráždění kůže, můžete koupat klidně jen jednou za týden. V případě, že z nějakého důvodu musíte umýt dítě častěji, použijte jen vodu.

Koupání miminka

Miminko můžete koupat v takovou denní dobu, která vám vyhovuje, ale asi nejideálnější je to večer, přibližně hodinu před krmení. Dítě se během koupání uklidní, unaví a bude se mu lépe usínat. K vlastnímu koupání budete potřebovat malou vaničku či koupací kyblík. Nádobu na mytí postavte na bezpečné místo. Ideální je to v koupelně, ale pokud ji máte třeba malou, můžete využít i jiné místo. Místnost, kde budete miminko mýt, by měla být dostatečně vytopená s teplotou kolem 24-25 °C. Voda se má pohybovat kolem 37°C. Do vaničky není potřeba dávat příliš mnoho vody.

Velkou výhodou je lehátko, na které se dá dítě položit. Tím si uvolníte obě ruce a v klidu dítě umyjete. Jestliže lehátko nemáte, musíte jednou rukou podpírat zádíčka a hlavičku a na mytí máte volnou jen jednu ruku.

Všechno, co budete potřebovat ke koupání i po něm si připravte dopředu, aby vám později něco nechybělo. Mimo vaničky a potřeb na koupání mějte po ruce i krém proti opruzeninám, tělové mléko nebo olej, plenku, pyžamko, vatové tampony a štětičky, líh na pupík. Následně děťátko svlékněte, očistěte zadeček a položte do vaničky. Při mytí začněte s hlavičkou, omyjte všechny záhyby kůže, bývá v nich v nich nejvíc nečistot a naposled umyjte genitál a zadeček.

Jak mýt holčičku a jak chlapečka

U holčiček postupujte při mytí vždy od genitálu k zadečku. Okraje stydkých pysků rozhrňte a umyjte. V těchto partiích se holčičkám tvoří maz a smíšený s močí a stolicí může snadno způsobovat opruzení či dokonce zánět. Nezapomeňte postupovat velmi jemně. Chlapečkovi musíte pečlivě umýt okolí penisu a šourku. Nikdy nepřetahujte předkožku.

Na umytí použijte dětské mýdlo či sprchový gel. Koupel by neměla trvat příliš dlouho, protože teplá voda zbytečně vysušuje dětskou pokožku. Na dítě během mytí neustále mluvte, usmívejte se na ně a popisujte mu, co právě teď děláte. Až bude miminko umyté, vyndejte ho a položte na připravenou osušku. Osušte ho jemným přikládáním osušky na tělo. U novorozených dětí je nutné věnovat určitou pozornost pupíku a než se úplně zahojí ho vždy po koupeli i mimo ni dezinfikovat lihem a vysušit. Líh koupíte v lékárně. Po koupeli natřete miminko speciálním krémem, mastí či olejem. Tuto proceduru mají děti velmi rády. Můžete ho při mazání i promasírovat od hlavy k patě. Masáž miminko uklidní a naladí ke spánku.

Starší děti už můžete koupat klidně ve velké vaně. Postupně je také možné snižovat teplotu vody i místnosti, aby se dítě začalo otužovat.

Jak pečovat o novorozence? Rady pro čerstvé maminky

Mytí i bez koupání

I když nebudete koupat každý den, o kůži a čistotu těla je nutné pečovat denně. Po přebalování prohlédněte všechny záhyby. Koukněte za ušní boltce, na krk, nožičky, podpaždí, podkolení, třísla, zadeček a genitál. Ve všech těchto partiích se shromažďují odumřelé zbytky kůže a výměšky potních a mazových žláz. Protože se rozkládají, velmi dobře se v tomto prostředí daří mikroorganizmům a následně vznikají nepříjemné opruzeniny. Během dne otírejte děťátko jemnou žínkou či odličovacími tampony z jemné hladké buničiny. Tampon navlhčete a ze všech uvedených partií odstraňte nečistoty. Jestliže má vaše dítě suchou kůži, promažte ji.

Malá, ale velmi důležitá, rada na závěr

Nikdy nenechávejte miminko ve vaně samotné ani na malinkou chvíli. Jestliže potřebujete něco podat, zavolejte na partnera nebo staršího sourozence. I když se to nezdá, novorozenci dokáží být dost rychlí a stačí vteřina, aby se stalo neštěstí. Miminko nejdříve vykoupejte a bezpečně uložte a teprve poté se věnujte ostatním záležitostem.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Jak na koupání miminka s přehledem a bez stresu