Menu
MotherClub.cz
Péče o miminko

Jak správně zvedat a nosit miminko. Znáte tyto polohy?

Očekáváte narození svého miminka nebo už se vám narodilo a vy tápete v tom, jak s ním zacházet, abyste mu neublížila? Naučte se správné polohy.

Je jasné, že pokud se jedná o vaše první miminko, můžete být ze začátku hodně nervózní a bát se. Žádný učený z nebe nespadl, časem se to určitě naučíte. Dejte na svoji intuici a nastudujte si základní polohy. Případně se můžete přihlásit do kurzu, kde vám zacházení s dítětem předvedou v praxi.

Důležité zásady

S novorozencem musíte manipulovat pomalu, jemně a citlivě. Prudké pohyby ho vytrhávají z bezpečí, na které byl zvyklý z bříška, a reaguje na ně pláčem. Hlava novorozence je velká a těžká, dítě nemá šanci ji samo zdvihnout. Proto při zvedání a pokládání miminka nikdy nepřipusťte záklon hlavičky.

Dítě držte za záhlaví, ne za krček, a druhou rukou za zadeček nebo stehno. Vyvarujte se tlaku na páteř dítěte, která je chrupavčitá a mohly by na ni snadno vzniknout deformity.

Pro kojence do 3. až 4. měsíců věku je základní poloha na zádech s podloženou, pevnou páteří. K procvičování šíjových svalů je dobré děti dávat také na bříško, pro spaní je i kvůli syndromu náhlého úmrtí preferovanou polohou ta na zádech. V tomto věku děti většinu času prospí. Aby měly zajištěný pocit pohodlí, tepla a bezpečí, je ideální je dávat do zavinovačky, která jim bude připomínat pobyt v bříšku.

Někdy je potřeba dítě polohovat, zvláště při preferenci polohy hlavy na jednu stranu (takzvaná predilekce). K tomu slouží různé válečky k vytvoření stabilní polohy na boku. K úspěšnému zvládnutí predilekce je důležité dbát na symetrii jednotlivých poloh, do kterých dítě zvedáme. Pomoci může nácvik před zrcadlem.

Šátky na nošení dětí a další pomůcky. Podle čeho je vybírat?

Jak zvedat miminko?

Následující postupy manipulace s miminkem vychází z metodiky Evy Kiedroňové, dětské rehabilitační sestry a autorky mnoha publikací o rodičovství. Mezi nejpoužívanější polohy k nošení dítěte patří klubíčko, zajíček, klokánek a tygřík. Hotová zoo. Jak tedy miminko správně zvednout?

Poloha boční klubíčko

Záleží, zda jste pravák nebo levák. Polohu je dobré trénovat na obě strany, ale ze začátku je lepší ji provádět na tu stranu, na kterou si více věříte.

Praváci vsunou pravou dlaň pod hlavičku dítěte. Miminko je možné lehkým tahem za levou ručku obrátit na bok a snadněji tak pod něj vložit dlaň a předloktí. Levou ruku mu vsuňte pod zadeček. Děťátko opatrně zvedněte a umístěte si je do loketního ohbí levé ruky a opřete o svůj hrudník. Loket mějte vysoko zvednutý. Prsty levé ruky můžete uchopit dítě za vnější stehýnko nebo mu podepřít obě, pravá ruka je podložená pod zádíčky.

Dítě se v naší náruči cítí bezpečné, vidí na nás a při pláči se snáze uklidní. Pomáhá i na bolavé bříško.

Vyvýšené klubíčko

Dejte miminku pravou ruku na hrudník, levou si pomozte při jeho přetočení na bříško tak, že ho uchopíte pod levým ramínkem. Když je dítě přetočené na bříško, předkloňte se, levou rukou uchopte zezadu nožky dítěte a přitiskněte si ho na hrudník. Narovnejte se a podpírejte miminku nohy pod koleny. Druhou můžete uvolnit nebo jí dítě přidržovat.

Poloha zajíček

Lehkým tahem za pravou ručku obraťte dítě na levý bok. Vložte mu dlaň levé ruky pod temeno hlavy a předloktí pod záda. Uvolněte ruku miminka, díky tomu se vám vrátí zpět do polohy na záda, leží na vaší levé ruce. Prsty pravé ruky vsuňte pod zadeček dítěte, vztyčený palec zůstává v rozkroku. Nyní můžete začít miminko pomalu zvedat nad podložku. Ukazováčkem a prostředníčkem levé ruky dítku vytváříte pomyslné zaječí uši, proto poloha na zajíčka.

Další užitečné polohy

Tygřík

Dětmi oblíbená pozice, při které se mohou rozhlížet po okolí. Miminko je při ní položeno na předloktí jedné vaší ruky (jeho hlava směřuje k vašemu lokti) a bokem se opírá o vaše tělo, dlaní stejné ruky ho přidržujete za stehna, druhou za zadeček. Strany pravidelně střídejte. Je to pro dítě výborná relaxační poloha, nenechávejte ho v ní však dlouho, aby se mu neodkrvovaly nohy.

Klokánek

Tato pozice je vhodná třeba na mytí dítěte a k odříhnutí, případně pokud je miminko už příliš těžké na nošení na tygříka. Je jí i podobná, jen dítě neleží na vašem předloktí, ale držíte ho dlaní pod paží, druhou rukou podpíráte za zadeček. Poloha je vhodná třeba k umytí zadečku v umyvadle.

Jak správně nechat odříhnout novorozence? Přehled nejlepších poloh

Jak ho správně položit?

Pokládání z bočního klubíčka přes zajíčka

Pokud dítě spočívá v ohbí vaší levé ruky, pravou mu vsuňte mezi nožky, aby palec zůstal vztyčený proti ostatním prstům. Postupně uvolňujte úchop levou rukou, kterou vysouváte z pod tělíčka dítěte, až vám v dlani leží jeho hlava. Poté loket připažte tak, aby dlaň stále spočívala pod hlavičkou a tělo děťátka vám leželo na předloktí (zajíček). Přibližte se k podložce, nejprve položte zadeček miminka a pomalu si uvolňujte ruku, poslední pokládáte hlavičku a ruku zpod ní opatrně vytáhněte.

Pokládání z vyvýšeného klubíčka přes klokánka

Kojenec má hlavičku v ramenní jamce vaší levé ruky, levou dlaní ho držíte pod kolínky, pravou přidržujete hrudníček. Mírně se předkloňte, dítě si k sobě tiskněte pravou rukou a uvolněte levou, až skončíte v pozici klokánka, tedy vaše pravá dlaň na hrudníčku dítěte a levá mezi nožkama. V této pozici dítě přibližte k podložce, aby se jí dotýkalo nohama. Levou rukou sklouzněte na stehno a podsuňte je pod tělíčko. Levou rukou hned přehmátněte k hlavičce a přes levý bok miminko opatrně položte, poté vysuňte dlaň zpod jeho hlavičky.

Ze slovního popisu se může zdát, že zvedání a pokládání miminka je věda, ale není to tak. Samotné pohyby jsou přirozené a velmi jednoduché. Jen je někdy jednodušší, když vám je někdo ukáže na vašem dítěti. Poprosit můžete sestru v porodnici nebo zkušeného rodiče. Cvikem získáte potřebnou praxi i jistotu při manipulaci s malým človíčkem.

Ohodnoťte tento článek:
3
Právě čtete

Jak správně zvedat a nosit miminko. Znáte tyto polohy?