Menu
MotherClub.cz
Péče o miminko

Zvedání miminka za ruce. Je to bezpečné?

Bezpečnost dítěte je jednou z prvních věcí, které rodiče řeší ještě předtím, než se jejich potomek narodí. Vybírají kvalitní autosedačku a kočárek, zajišťují venkovní bazén a montují ochranu schodiště. Velké riziko však představuje i nevhodná manipulace s miminkem.

Zvedání za ruce může způsobit vykloubení lokte i poranění krčního svalstva

Zvedání miminka za paže patří mezi velké chyby některých rodičů i prarodičů. Nesprávnou manipulací může dojít ke zranění paží i krku. Důvodem je nedostatečná kontrola miminka nad jeho svaly. Jedinou prevencí je přitom osvojení zásad správné manipulace s miminkem.

Zásady správné manipulace s miminkem

Dbejte na podporu hlavy

U novorozenců je nesmírně důležitá podpora hlavy. Krční svaly malých miminek nejsou ještě tak silné, aby samy udržely tíhu hlavičky. Dítě navíc nemá schopnost svou hlavu ovládat.

Držte hlavu a páteř ve správné poloze

Vyvarujte se také držení miminka v poloze, kdy je hlavička otočená nevhodným směrem a znemožňuje tak správné dýchání. Dítě si navíc může poranit krk.

Buďte opatrní při zvedání miminka

Vazy, klouby i kosti miminka jsou velmi křehké, proto jsou poranění kloubů při nevhodném stylu zvedání tak běžná.

Zapomeňte na točení s miminkem

I když se může jednat o oblíbenou činnost vašeho dítěte, nikdy ho nevytahujte za ruce, a to ani při hře typu letadlo. Během těchto činností může dojít k vykloubení lokte, které dítěti způsobí bolest a v jeho paměti zanechá nepříjemné vzpomínky.

Jak tedy na správné zvedání miminka?

Kojenci

Je velmi důležité jednou rukou podepřít hlavu a krk dítěte, druhou mu položit na hýždě a teprvé poté ho zvednout. Tato taktika je nesmírně důležitá především v prvních 4 měsících života miminka, dokud nedokáže držet stabilně hlavičku. Způsob zvedání miminka je životně důležitý, protože nesprávná manipulace může vést k fyzickému poškození.

Miminka starší 4 měsíců

Za ruce dítě nezvedejte ani ve chvíli, kdy už dokáže udržet hlavičku. Ideálním hmatem je v tomto případě zvedání za podpaží. Kosti, klouby ani vazy miminka jsou stále trochu uvolněné a nejsou ještě zcela vytvarované. Když dítě zatáhnete za ruku, můžete mu ji v lokti vykloubit. Vykloubení lokte je bohužel běžným zraněním u dětí ve věku od 1 do 4 let věku. Vyskytuje se však i u kojenců. Největší nebezpečí tkví v tom, že stačí i malá síla a vykloubený loket je na světě. K vykloubení jsou daleko náchylnější děti s volnějšími vazy.

Jak dlouho může být miminko ve vajíčku, nosítku nebo šátku a proč to nepřehánět?

Jak poznáte vykloubený loket?

Vykloubení je sice bolestivé, avšak ne tolik jako zlomenina. Miminko může začít v okamžiku vykloubení křičet a odmítat hýbat paží. Ruka většinou rovně visí nebo je mírně ohnutá v lokti. Neotéká a ani nemění barvu. Dokud je paže v klidu, většinou dítě nepláče a na bolest si nestěžuje. Pohyb v oblasti ramenního kloubu miminko bolet nebude, oblast lokte už ale bude daleko citlivější.

S vykloubeným loktem spěchejte k lékaři

Ačkoliv je možné dostat kloub zpátky do jamky, sami se o nápravu nikdy nepokoušejte. Místo toho navštivte svého pediatra, který paži zkontroluje, vyloučí další možná zranění a vrátí kloub zpět na místo. Dítě by pak mělo být schopné hýbat bezbolestně paží do 30 minut.

Rozhodně však nepaknikařte. Pokud se vykloubený loket dá včas do pořádku, nevede k trvalém postižení. Je však důležité do budoucna upravit způsob, kterým své dítě zvedáte.

Jak správně zvedat a nosit miminko. Znáte tyto polohy?

Další zranění způsobená nevhodným stylem zvedání

Přesto, že nejčastějším typem zranění je vykloubení lokte, při zvedání za ruce může dojít také k poranění krku. Děti mají velké a těžké hlavy nepřiměřené jejich velikosti a současně slabší krk. Když tedy dítě zatáhnete za paže, hlavička může spadnout dozadu a poranit krční svaly.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Zvedání miminka za ruce. Je to bezpečné?