Menu
MotherClub.cz
Péče o miminko

Šátky na nošení dětí a další pomůcky. Podle čeho je vybírat?

Šátky na nošení dětí mají své zastánce i odpůrce a rozhodnutí pro nebo proti je čistě otázkou osobní filozofie. Jenže ve chvíli, kdy překonáte první dilema, otevře se před vámi nepřeberné množství různorodých pomůcek na nošení dětí. Na trhu existují nejrůznější šátky na nošení dětí, krosny, vaky, klokanky a další nosítka, která se odlišují materiálem, jeho gramáží, střihem, nosností, ergonomií, způsobem nošení a dalšími parametry, o nichž běžní smrtelníci nikdy neslyšeli. Podle jakých kritérií vybrat to správné nosítko a na co si dát při výběru pozor?

Ergonomie

Ať už zvažujete šátek nebo nosítko, nejpodstatnějším kritériem je ergonomie. Ostatní aspekty jsou volitelné podle toho, co preferujete, k čemu budete pomůcku na nošení využívat a jak velká je vaše ratolest. Šátky na nošení dětí i nosítka musí být ergonomické. To znamená, že by měla dítě udržovat v poloze, která je pro jeho věk přirozená. Neměly by na něm být žádné přezky ani spony na místech, kde by mohly tlačit. Velikost ergonomického nosítka určuje také věk, váha a velikost dítěte. Pokud budete mít dítě v malém nosítku, stává se z něj rázem neergonomický nosič.

Jak správně zvedat a nosit miminko. Znáte tyto polohy?

Nevhodné šátky na nošení dětí

Hlavním znakem, podle kterého poznáte, že šátek nebo nosítko nejsou ergonomické, je posazení dítěte. V případě, že je možné nosit dítě čelem od vás, není takový nosič vhodný. Jednoduchým indikátorem jsou v tomto směru reklamy prodejců. Jakmile je na nich obrázek rodiče, který nese dítě čelem ven, rovnou ho vyškrtněte ze seznamu možných kandidátů. Tyto nosiče jsou spíše visítka, protože dítě v nich prostě jen visí bez ohledu na pohodlí i zdraví. Mezi nejčastěji prodávaná visítka patří některé krosny, klokanky a vaky.

Neergonomické šátky na nošení dětí a další nosiče poznáte podle několika znaků. Pro vývoj i pohodlí dítěte není vhodné, aby v nosiči vyselo za rozkrok. Nosítko by mělo držet kyčle ve správné poloze, kdy jsou nožičky v poloze do tvaru písmene M. Vedle toho dochází ke stlačování třísel, s čím souvisí špatné proudění krve. Dalším znakem nevhodného nosiče jsou vyztužené opěrky. Dětem, které ještě samy nesedí, by se neměla násilím rovnat záda. Visítka v neposlední řadě vedou k tomu, že když dítě usne, hlava mu přepadne dopředu. I pro dospělého je taková pozice nepohodlná a bolí z ní krční páteř.

Bezplenková metoda: Proč o ní uvažovat?

Doporučené šátky na nošení dětí

Mezi šátky na nošení se v podstatě doporučují tři typy – elastický, pevný a ring sling. Elastický šátek je určený pro novorozené děti a je praktický i pro maminky, které zatím s vázáním velkého pruhu látky nemají příliš mnoho zkušeností. Miminko je v přirozené poloze, na jakou bylo zvyklé z dělohy, pohodlně uvelebené se zakulacenými zády. Jedinou nevýhodou tohoto šátku je, že se doporučuje používat maximálně pro šestikilové dítě, takže nevydrží příliš dlouho. Nové elastické šátky na nošení dětí se dají pořídit od 500 do 1500 korun.

Pevné šátky jsou určené pro nošení větší a těžších dětí. Rozhodujícím kritériem je tedy nosnost, kterou určuje gramáž a typ látky. Obecně platí, že čím větší gramáž, tím větší nosnost a tedy i možnost nosit těžší dítě. Nosnost také úzce souvisí s pohodlností pro toho, kdo dítě nosí. Cena nových pevných šátků je podobná jako u těch elastických. Další variantou je ring sling, což je v podstatě krátký pás látky spojený většinou dvěma kroužky. To umožňuje jeho rychlé uvázání na bok, břicho či záda. Ring sling je sice okamžitě přichystaný k použití, ale není příliš pohodlný na dlouhé přenášení dětí.

Přezková nosítka šetří čas

Přezková nosítka jsou vhodná pro ty, kdo nemají čas na vázání šátku, nebo už mají dítě, které část cesty ujde samo. V takovém případě dítě dáte do nosítka, zapnete přezky a můžete pokračovat v cestě. Výhoda přezkových nosítek spočívá v tom, že se dají nastavit podle velikosti dítěte. Většinou je nastavitelná délka látky mezi nohami a za zády. V praxi to znamená, že vám může jeden nosič vydržet na celou dobu, kdy lze dítě nosit. Obvykle se uvádí, že jde o dobu od narození do tří let. Další možností jsou přezková nosítka, do kterých se dají vkládat novorozenecké vložky. Nicméně i u nich občas bývá problém s ergonomií.

Volitelné parametry

Šátky na nošení dětí mají mnoho dalších volitelných parametrů, u kterých závisí jen na preferencích toho, kdo dítě nosí. Na výběr jsou například nosítka s vypolstrovanými ramenními popruhy nebo jen z jednoduché látky. Velikost některých šátků se dá jednoduše upravit pomocí šňůrek, takže šátek roste společně s vaší ratolestí. K některým nosítkům je k dispozici kapuce, které chrání hlavičku dítěte před sluncem a větrem. V této chvíli už záleží jen na vašem výběru a můžete se stát nosičem.

Ohodnoťte tento článek:
2,8
Právě čtete

Šátky na nošení dětí a další pomůcky. Podle čeho je vybírat?