Menu
MotherClub.cz
Dětské aktivity

7 rad, jak zařídit dětský pokojíček

Dětské království by mělo přesně odpovídat potřebám vašich potomků. Při zařizování dětského pokojíčku se proto zaměřte na několik základních parametrů.

1. Upřednostňujte neutrální barvy

Do dětského pokojíčku sednou neutrální barvy, které můžete libovolně kombinovat s veselými odstíny růžové, červené, zelené či modré. Pokud máte k dispozici jen malý prostor, např. bude mít dětský pokoj 10m2, volte světlé barvy. Bílá, krémová, béžová nebo světle žlutá interiér krásně rozsvítí a opticky zvětší. Pokoj bude jasný, vzdušný a děti se v něm budou cítit dobře.

Chcete-li prostor sjednotit, různé odstíny jedné barvy opakujte na stěnách i doplňcích. Nudy se bát nemusíte, prostor snadno oživíte barevnými dekoracemi, které můžete libovolně měnit podle zájmů svého dítěte.

Jak naučit děti uklízet? Nastavte pravidla a ukažte jim smysl!

2. Nábytek vybírejte pečlivě

Pořízení nábytku patří mezi dlouhodobé investice, a proto je důležité k němu přistupovat s rozvahou a nic neuspěchat. Vybírejte kvalitní nadčasové kousky, které se budou líbit předškolákovi a později i puberťákovi. Pokud chcete využít prostor na maximum, nechte si vyrobit nábytek na míru. Řešením je také sektorový nábytek, který k sobě pěkně ladí a poskytne dítěti dostatek úložného prostoru. Sety nábytku seženete v různých barvách i stylech provedení.

Jestliže chcete ušetřit, vyzkoušejte Ikea dětský pokoj. Krásně vypadají zavěšené skříňky, do kterých můžete uložit sezónní oblečení. Mějte na paměti, že vždy je dobré vyhnout se robustnímu těžkému nábytku a dát přednost otevřeným policím s lehkou konstrukcí.

3. Neuspěchejte výběr dětské postele

Postel zabírá v dětském pokoji nejvíce místa, a proto je chytré její výběr nepodcenit. Skvělou volbou je zvýšená postel, která umožní do spodní části umístit skříňky s úložnými prostory nebo rovnou celý pracovní koutek se stolem a židlí. Jestliže se vám tento styl postelí nezamlouvá, sáhněte po posteli s úložným prostorem, do kterého můžete uklízet ložní prádlo, oblečení i další nezbytnosti.

Pro více dětí jsou šikovné dvoupatrové postýlky nebo výsuvná lůžka. V každém případě vybírejte kvalitní materiál a nebojte se připlatit za matraci.

4. Myslete na kvalitní osvětlení

Aby nebyl dětský pokojíček tmavý, dbejte na dostatečné osvětlení. Svítidlo by mělo být umístěné nejen na stropě, ale také u postýlky a dětského stolu. Pravákům by mělo světlo dopadat zleva a levákům zase zprava. Nejlepším řešením je postavit stůl tak, aby dítě sedělo čelem proti oknu a využilo tak přirozeného světla.

5. Vyhrajte si s doplňky

Má vaše dítě rádo zvířátka, přírodu, vláčky nebo autíčka? Ať je středobodem jeho zájmu cokoliv, dopřejte mu to v podobě hraček, polštářků, povlečení nebo třeba nálepek na zeď. Dekorace dětského pokojíčku mají odrážet svět dětí a poskytnout jim tak dokonalé útočiště. Zařízení dětského pokoje zůstane dlouhé roky stejné, ale tyto doplňky kdykoliv snadno odstraníte a nahradíte za jiné. Jestliže je vaše dítě ještě příliš malé na to, aby si samo vybralo doplňky a hračky, podívejte se na sociální sítě, kde zaručeně najdete pro dětský pokoj inspirace více než dost.

6. Dopřejte dětem hrací prostor

Kromě praktické postele a psacího stolu by měl každý dětský pokoj nabízet i plochu na hraní. Ta by měla být co nejdál od pracovního koutku, aby se dítě při učení moc nerozptylovalo. Na zem můžete pořídit koberec nebo měkkou podložku, polštář či sedací pytel. Vhodný je i nízký stolek, na kterém si mohou děti malovat, hrát si s modelínou nebo třeba skládat puzzle.

Dítě stále mluví. Co dělat, když máte příliš upovídané dítě?

7. Připravte úložné boxy

Jednou z nejdůležitějších věcí v dětském pokoji jsou praktické úložné boxy nebo kontejnery. Do nich si mohou děti ukládat své hračky, plyšová zvířátka a další drobnosti, které by se jinak jen povalovaly na zemi a nábytku. Děti se díky nim už odmala naučí po sobě uklízet a udržovat si ve svém pokojíčku pořádek.

Tipy na Montessori pokoj pro děti

Podle konceptu inspirovaného Montessori filosofií se mají děti vést k samostatnosti a soběstačnosti už od útlého věku. Dětský pokoj podle Montessori by měl splňovat několik základních pravidel.

Matrace na zemi

Velmi nízká postel nebo matrace umístěná přímo na zemi umožňuje dítěti kdykoliv vyskočit z postele a jít si hrát s hračkami, nebo naopak si kdykoliv lehnout a usnout. Výhodou je, že dítěti v tomto případě nehrozí pád z vysoké postele.

Bezpečnost nade vše

Hlavní zásadou je bezpečnost dítěte. V dětském pokoji by neměly být žádné ostré hrany, elektrické zásuvky a další nebezpečné předměty.

Zrcadlo v úrovni očí

Děti se rády prohlížejí v zrcadle a zkoumají se. Větší děti na sebe mávají, posílají svému odrazu pusinky a různě se nakrucují. Podle Montessori konceptu by měl mít každý pokojíček zrcadlo umístěné co nejníže hrací podložky.

Jak připravit dětskou oslavu narozenin? Zábavně a hravě!

Hračky kdykoliv po ruce

Děti se pomocí her učí koordinovat své pohyby, rozvíjet jemnou i hrubou motoriku a poznávat barvy, tvary a povrchy předmětů. Proto by měly mít kdykoliv přístup ke svým hračkám. Řešením jsou otevřené police a snadno otevíratelné boxy.

Nábytek na míru dětem

Veškerý nábytek v dětském pokoji by měl odpovídat velikosti dítěte. Ideální je nízký a dobře dostupný nábytek, malé židle, malé stolky atd. Nemusíte pořizovat hromadu nábytku, podle Montessori přístupu je méně někdy více. Bohatě stačí jedna skříňka a pár poliček na hračky a knížky.

Různé materiály

Při zařizování dětského pokoje upusťte uzdu své fantazii a nebojte se kombinovat různé povrchy. Děti zkoumají svět také hmatem a tak různé měkké deky, háčkované textilie, přehozy z ovčí kůže, korkové podložky a dřevěné hračky pro ně budou to pravé.

Koutek na hraní

Každé dítě by mělo mít svůj kreativní prostor, kde se může vyřádit. Pořiďte mu proto papíry, pomůcky na kreslení, tabuli, křídy a další nástroje, se kterými bude moci tvořit.

Jak se učit s dětmi? Máme tipy na zábavné učení pro prvňáky i puberťáky

Jak zařídit dětský pokoj pro dvě děti?

Řešíte problém, jak zařídit dětský pokoj pro dva sourozence? V první řadě se snažte oběma svým potomkům dopřát osobní prostor. Pokud je mezi sourozenci větší věkový rozdíl, můžete každému dítěti pořídit vlastní oddělenou postel, komodu i psací stůl. Dobré řešení dětského pokoje pro dva, je uprostřed pokoje natáhnout závěs, který dodá sourozencům pocit soukromí nebo rovnou nainstalovat příčku či posuvné dveře. Zároveň dovolte svým potomkům vymalovat si svou část pokoje oblíbenou barvou a vyzdobit si ho podle svého vkusu.

 

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

7 rad, jak zařídit dětský pokojíček