Menu
MotherClub.cz
Péče o miminko

Jak správně odsávat mateřské mléko a odpoutat miminko od vašeho prsu

Nedaří se vám miminko pravidelně kojit nebo potřebujete mléko čas od času odsát do zásoby? Kromě ručního odstříkávání mléka vám mohou pomoci mechanické a elektrické odsávačky.

Kdy mateřské mléko odsávat?

  1. Dítě se k prsu samo nepřisává.
  2. Máte velmi bolestivá prsa.
  3. Potýkáte se s nedostatkem nebo naopak přebytkem mléka.
  4. Potřebujete vytvarovat bradavky.
  5. Víte, že je potřeba odsávání mléka do zásoby, protože nějakou dobu nebude možnost dítě nakojit.
  6. Chcete stimulovat tvorbu mateřského mléka.

Zánět prsu při kojení. Co s ním dělat a jak mu předejít?

Ruční odstříkávání mléka – návod

Při odstříkávání mléka rukou nejvíce napodobíte přirozené sání miminka. Je to šetrné a chráníte tak svým způsobem i své bradavky. Ještě předtím, než začnete, si opláchněte ruce a vezměte si k sobě čistou nádobu. Prso nahřejte teplým obkladem nebo si na něj pusťte ve sprše teplou vodu. Při odstříkávání je dobré zařazovat i jemnou masáž prsu, kdy krouživými pohyby pomocí špiček prstů mírně tlačíte na prso a postupujte pomalu přes celé prso směrem k bradavce. Pokud máte u sebe partnera, může vám současně provádět masáž páteře mezi lopatkami, která také pomáhá. Důležité je dodržovat pitný režim, proto mějte u sebe neustále sklenici s teplým nápojem. Jakmile proud mléka při odstříkávání začne slábnout, prso vyměňte a postupujte stejným způsobem. Celkově by vám odstříkávání mělo zabrat asi 20 – 30 minut. Myslete na to, že by ale rozhodně nemělo být příliš bolestivé. Správnou techniku by vás měly naučit sestřičky v porodnici, které běžně novopečené maminky v odstříkávání mléka zaškolují.

Mechanická odsávačka

Jak správně odsávat mléko odsávačkou? To je otázka spousty maminek, které nemohou nebo nechtějí mléko ručně odstříkávat. S mechanickou odsávačkou, která je vhodná spíše pro občasné odsávání mléka, vám bude stačit trochu manuální zručnosti, trénink a trpělivost. V žádném případě nikam nespěchejte, protože kvůli špatné manipulaci někdy vzniká otok dvorce a bradavky, který pak může dělat neplechu při kojení. Odsávačku nepoužívejte, pokud máte bradavku poraněnou. Trhlinka by se mohla odsáváním totiž jen zhoršit a v těžších případech přerůst až do infekce.

Jak poznat slabé či zkažené mateřské mléko aneb 7 věcí, které byste o něm měla vědět

Elektrická odsávačka

Elektrickou odsávačku seženete k odsávání jednoho i obou prsou. Využijete ji zejména tehdy, kdy potřebuje odsávat často a velké množství mléka. Např. při předčasném porodu k odsávání mléka místo kojení, kdy musíte odsávat mléko po několik týdnů až 8 hodin denně. Vždy je dobré začínat s menším podtlakem, aby pro vás odsávání nebylo bolestivé a nepoškodili jste si bradavky. Při prvních pokusech se mléko nemusí objevit vůbec. Přesto je důležité zachovat klid a být trpělivá. Tok mléka je při odsávání zpravidla postupný.

Výhody odsávaček

  1. Postup je poměrně snadný.
  2. Přiložený návod vás dobře navede a poradí s každým krokem.
  3. Pomůže vám zejména v případech, kdy musíte mléko odstříkávat několikrát za den.
  4. Při odsávání můžete provádět i jiné lehké manuální činnosti.

Odsávat před nebo po kojení?

Odsávání mléka před kojením se nedoporučuje. Nejlepší doba přichází po kojení a mezi kojeními. Když budete prsa stimulovat častěji, tvorba mléka by se měla zvýšit. Pokud vás trápí nedostatek mléka, pijete čaje pro kojící maminky, které tvorbu mléka podporují. V případě, že máte naopak mléka nadbytek, volte odsávání či odstříkávání bezprostředně po kojení.

Nejde mi odsát mléko – co s tím?

Odsávání mléka vám půjde nejlépe s elektrickou odsávačkou nebo ručně. Před odsáváním si prsa nahřejte pod teplou vodou ve sprše a pečlivě je promasírujte, aby se tok mléka lépe spustil. Vhodnější je odsávat častěji po malých dávkách. Na odsávání se předem připravte, uvolněte se a myslete na to, že vaše psychické rozpoložení má na tvorbu mléka velký vliv. Dopřávejte si odpočinek, relaxujte a vyvarujte se zbytečného stresu.

Dítě kouše při kojení. Jak mu v tom zabránit?

Jak a v čem skladovat mateřské mléko?

Nejlepší pro miminko je, pokud mu dáte čerstvě odsáté nebo odstříkané mléko. Skladování, zchlazování a zamrazování totiž vždy zničí část prospěšných látek. Pokud však potřebujete mléko uskladnit, můžete ho uložit do lednice nebo mrazáku v perfektně vyčištěných lahvích.

  • Při pokojové teplotě 19 – 26 stupňů Celsia vydrží mléko 4 – 6 hodin.
  • V ledničce při 4 stupních ho můžete nechat uložené 3 – 8 dní.
  • V mrazáku vydrží 6 – 12 měsíců při teplotě -18 stupňů Celsia (jakmile ale mléko jednou rozmrazíte, znovu už ho nezamrazujte a uchovávejte ho v lednici maximálně 10 hodin.)

Jak podávat odstříkané mateřské mléko?

Způsob krmení odstříkaným mlékem záleží na tom, co je vašim cílem. Pokud se jedná jen o dočasný způsob a plánujete opět kojit, pak se nabízí krmení stříkačkou, hrníčkem, lžičkou nebo cévkou po prstu. Lahvička s dudlíkem v tomto případě vhodná naopak není. Pití pomocí dudlíku totiž vyžaduje jinou techniku než sání prsu a jakmile si miminko na tento způsob pití zvykne, budete mít problém jej znovu naučit na prs.

Jak odstříkávat mléko a o mateřské mléko se starat

Lžička

Pokud zvolíte krmení lžičkou, držte dítě ve svislé poloze, lžičku s mlékem přiložte miminku ke rtům a počkejte, až začne sát. Poté lžičku nakloňte, aby mohlo mléko ze lžičky vytéct. Jakmile miminko mléko spolkne, můžete pokračovat v krmení.

Kapátko nebo stříkačka

Miminko držte ve svislé poloze a jemně mu stlačte bradu dolů směrem k hrudníčku. Kapátko nebo stříkačku vložte dítěti do pusinky a pomalu mléko do úst vstříkněte. Pozorně sledujte, jak reaguje miminko. Mělo by se aktivně snažit sát píst stříkačky.

Krmní po prstu

Držte dítě opět ve svislé poloze, ukazováček vsuňte do jeho úst až po polovinu druhého článku prstu tak, aby nehet směřoval k jazyku. Prst nasměrujte na patro, kde se ukrývá sací bod. K prstu pak přiložte silikonovou cévku připojenou na stříkačku s mlékem.

Ohodnoťte tento článek:
4
Právě čtete

Jak správně odsávat mateřské mléko a odpoutat miminko od vašeho prsu