Menu
MotherClub.cz
Výchova dětí

Sdílení fotografií dětí na Facebooku a Instagramu? Je to bezpečné a na co si dát pozor?

Redakce

Redakce

20. 3. 2018

Kdykoli sdílíte něco, co se týká vašich dětí, na Facebooku či Instagramu, nevědomky vytváříte potencionálně nebezpečný a zneužitelný online obsah. Experti důrazně varují, že bychom měli být v souvislosti se sdílením fotografií dětí na internetu mnohem obezřetnější. Jaké fotografie na Facebook nepatří? Které informace o dětech nikdy nemáme sdílet? V čem je sdílení fotografií dětí na Facebooku a Instagramu či jiných sociálních médiích nejnebezpečnější?

Sdílení fotografií dětí

Máte doma krásné malé miminko a se všemi se chcete podělit o radost, kterou vás vaše miminko naplňuje. Je to pochopitelné. V tuto chvíli opravdu nemyslíte na to, co bude za sedm, deset let. Bezelstně sdílíte fotografie dětí s holými zadečky, jak si hrají s kyblíčkem na pláži během dovolené nebo to, jak vás během profesionálního fotografování nahaté novorozeně pokakalo do ruky. Nyní je to sice roztomilé, ale co když se podobný obsah v budoucnu dostane do rukou zlomyslným spolužákům, až jednou bude vaše dítě navštěvovat základní školu? Nebo hůř – nějakému deviantovi? Nechceme vás samozřejmě strašit, nicméně sociální sítě a chytré telefony jsou u nás stále relativně něčím novým. Na západě už mají v tomto ohledu náskok a jejich zkušenosti by pro mnohé z nás měly být varováním, proč se více zamyslet nad tím, co vše v souvislosti s vašimi dětmi sdílíte na svých profilech.

Můžou za to geny nebo výchova? Co má větší vliv na osobnost dítěte?

Sociální sítě z dat o vás žijí

Tím, že používáme sociální media, souhlasíme zároveň s tím, že dané společnosti používají naše osobní data. Podle nedávné americké studie používá Facebook 63% matek. 97% z nich zde umisťuje fotografie svých dětí, 89% o nich zveřejňuje statusy a 46% sdílí jejich videa. Samozřejmě, že maminky nesdílejí pouze obsahy týkající se jejich dětí. Ale jak přiznávají, není to primárně z bezpečnostních důvodů, ale kvůli tomu, že si přejí korigovat vlastní image na veřejnosti. Přejí si být vnímány tak, že je jejich život bohatší, než že se jen starají o děti (např. fotografie, jak cvičí jógu, jak vaří, jak malují obrazy atd.). Nicméně většina sdílených fotografií a obsahů se týká jejich dětí.

Jaké fotografie nikdy nesdílet?

V žádném případě nesdílejte fotografie dětí, kde jsou nahé. Koneckonců je velmi pravděpodobné, že by je vám Facebook stejně zablokoval. Dále není vhodné sdílet jakékoli fotografie, ze kterých lze snadno dovodit, kde přesně žijete. Dávejte si pozor na takové věci jako čísla popisná, názvy ulic, SPZ automobilů atd. Bezpečnostní experti také nedoporučují, abyste k fotografiím uváděli jména vašich dětí. Pozor např. na narozeninové dorty, kde je uvedeno jméno a věk. Potencionálně nebezpečná je také informace s přesným datem narození novorozence (typicky facebooková oznámení – „Dnes 23. 1. 2018 se nám narodil Mareček Douda, váha 2345 g, 51 cm).

Žalování u dětí. Jak jim vysvětlit, kdy je špatné a kdy je naopak potřeba vás informovat?

Proč rodiče sdílejí fotografie dětí?

Většina maminek či tatínků sdílí fotografie dětí na Facebooku především proto, že se chtějí o ně podělit s příbuznými nebo kamarády, kteří žijí někde jinde a nemají možnost se pravidelně stýkat. To je pochopitelné. Uvědomujete si ale, kdo všechno může tyto fotografie vidět? Pokud máte profil na Instagramu nebo Facebooku veřejný, měli byste se vážně zamyslet nad tím, zda je pro vás důležitější být pro ostatní „zajímavý“ a mít hodně obdivovatelů, anebo zda hraje největší roli bezpečnost vašich dětí. Ale ani v případě, že máte profily soukromé, určené jen pro přátele, nejste zcela v bezpečí.

Krádež identity?

Victoria Nash, úřadující ředitelka Oxford Internet Institute důrazně varuje před jakýmikoli fotografiemi či daty, která obsahují datum narození, místo narození, celé jméno dítěte atd. Dejte si pozor také na automatické specifikování geografické polohy k fotografiím, zkrátka na vše, co by mohlo být zneužito k tomu, aby byla vašemu dítěti zpronevěřena identita. Kromě zneužití identity dítěte byste se měli vyvarovat sdílení těchto informací také s ohledem na riziko únosu dítěte, zejména pokud jste bohatí a dáváte to okázale najevo (např. luxusními automobily).

Sdílení informací o třetí osobě bez jejího souhlasu

Strach z únosu či ztráty identity může v někom vyvolávat pocit přílišné paranoi, nicméně existuje ještě jeden důvod, který je mnohem realističtější. Jaký druh informací by děti chtěly, aby o nich někdo věděl, až budou starší? Profesorka Sonia Livingstone z London School of Economics, která je expertkou v oblasti dětí a internetu upozorňuje, že si vždy musíme položit otázku, zda nám stojí za to sdílet fotografie dítěte, kde má např. mateřské znaménko na paži nebo fotografii dítěte v hysterickém záchvatu. Je dost možné, že to může mít do budoucna nepříjemné konsekvence. Netýká se to samozřejmě všech fotografií, ale některých určitě.

Někdo se dívá…

Podle personálních agentur přibližně 60% všech zaměstnavatelů vyhledává informace o svých uchazečích na internetu a sociálních sítích. Podobným způsobem lustrují zájemce o pronájem majitelé bytů nebo banky před tím, než někomu půjčí na byt. Veškeré informace, které na web umístíte (nejen fotografie, ale např. i slovní hodnocení vašich dětí „Náš malý vzteklounek“ „Největší lenoch na světě :-)“ atd.) mohou potencionálně ohrožovat vaše dítě. Pokud ne nyní, tak určitě do budoucna. Ačkoli vám to teď připadá absurdní, uvědomte si, že internet zde zůstane i do budoucna a ne vždy se vám podaří později nežádoucí obsahy vymazat. Nejlepší je vždy zodpovědně přemýšlet ještě předtím, než tam fotku vůbec dáte.

Pozor na nastavení soukromí!

Místo pravého jména používejte u fotografií dětí raději přezdívky. Pozor ovšem, aby přezdívky nebyly nějakým způsobem pro vaše dítě do budoucna dehonestující. Nemůžeme vědět, jak bude Facebook vypadat za 15 či 20 let. Nyní Facebook i Instagram sbírají osobní data k tomu, aby mohli inzerenti co nejlépe cílit své reklamy. Z toho totiž sociální media žijí. Není žádným způsobem možné zaručit komukoliv anonymitu online. Hesla i fotografie se dají jednoduše ukrást. Některé firmy dokonce obchodují s informacemi o svých zákaznících.

Digitální identita

Facebook už vyvinul nástroj, který dokáže z fotografie rozpoznat identitu na základě existujících tagů a fotek (dostupné v současnosti jen v USA). Než ale děti vyrostou, spolehněte se, že experti vyvinou mnohem sofistikovanější algoritmy, které budou schopné detekovat identitu navzdory stárnutí nebo proměny vzhledu. Přijdou aplikace, které automaticky propojí veškeré dostupné fotografie z různých sociálních médií a které tyto data postoupí marketingovým agenturám. Některé informace budou např. zajímavé pro banky, které si budou prověřovat klienty ještě důkladněji, než vám dají hypotéku atd.

Chraňte digitální identitu vašich dětí!

Jistě jste si všimli, že někteří vaši přátelé nesdílejí o svých dětech vůbec nic. Na západě již je běžné, že rodiče sdílejí jen fotografie, kde je dítě např. otočené zády. Nikdy neumístí fotografii, kde je vidět obličej dítěte zepředu. Ředitel Googlu Eric Schmidt již upozornil na to, že lidé si začínají měnit jména, kvůli tomu, aby unikli online ostudě.

Internet a šikana

Family Online Safety Institute upozorňuje, že 76% teenagerů se obává zneužití internetového obsahu ve svůj neprospěch. Zejména v pubertě může mít utváření vlastního sebeobrazu prostřednictvím sociálních médií velký vliv na vývoj identity dítěte. U nás jsme se s tím ještě tolik nesetkali, naštěstí, ale ve Spojených státech má kyberšikana na svědomí každoročně desítky sebevražd mezi teenagery. Je prozíravé dát si již nyní obrovský pozor na to, co o svých dětech dáte světu „k dobru“. Jak se bude vašemu dítěti za deset let líbit fotografie, kde ho kojíte?

Jak zvládat žárlivost u dětí? Dodejte jim pocit důležitosti!

Sdílíte fotografie jen se svými přáteli?

Myslíte si, že když sdílíte fotografie jen mezi svými přáteli, že jste mimo nebezpečí? Kolik máte přátel? Dvě stě? Tři sta? Ruku na srdce – opravdu jsou to všechno vaši přátelé? A co spolupracovníci? Spolužáci ze školy z jiného ročníku? Známí, které jste potkali jednou na dovolené a od té doby už ne? Pokud chcete bez obav sdílet fotografie vašich dětí, jak se učí chodit, jak rostou jako z vody a jak se projíždějí na novém kole, možná je na čase si zrevidovat seznam přátel a vymazat ty, které zase až tak dobře neznáte. Nebo sdílet fotografie dětí v privátních albech pro pozvané.

Ohodnoťte tento článek:
1,9
Právě čtete

Sdílení fotografií dětí na Facebooku a Instagramu? Je to bezpečné a na co si dát pozor?