Menu
MotherClub.cz
Kojení

Jak přestat kojit. Pomohou babské rady nebo léky?

Redakce

Redakce

28. 10. 2018

Na začátku to nebývá s kojením vůbec jednoduché. Než se společně s miminkem sehrajete, než se naučíte kojit a než vyladíte časy kojení dle doporučení laktačních poradkyň v porodnici, chvíli to trvá. Postupně jste si ale oba – vy i miminko – zvykli, najeli na vlastní režim kojení a spokojeně takto fungovali několik měsíců či let. Dřív nebo později ovšem přichází čas, kdy je potřeba s kojením přestat. A ne vždy to bývá jednoduché. Ať už vás vede k tomuto kroku cokoli, poradíme vám, jak přestat kojit tak, aby to šlo co nejhladším způsobem jak pro dítě, tak i pro vaše prsa.

Proč přestat kojit?

Většinou se maminky rozhodnou přestat kojit, protože už mateřské mléko přestává miminku stačit nebo je ho stále méně a méně. Děťátko postupně přechází na příkrmy a teoreticky již není potřeba kojit. Některé maminky řeší návrat do práce a postupný konec s kojením je z tohoto důvodu nevyhnutelný. Jiné maminky jsou už zase unavené z věčného nočního vstávání, kdy si malý špunt chce jen trošku pocumlat z prsíčka a zase na pár hodin usnout. Někdy se v životě stane nečekaná komplikace, např. úraz či onemocnění a maminka prostě není v dané chvíli po ruce. Nebo už chcete zase začít brát antikoncepci a taková, při které se dá kojit, se vám moc nezdá. Nebo prostě už nechcete mít po dvou letech kojení úplně vytahaná prsa. Důvodů, proč ukončit kojení, je mnoho. Jak ale kojení ukončit bezbolestně pro mámu i pro dítě? Poradíme vám!

Jak dlouho kojit a jak správně kojení ukončit

Jak přestat kojit

Čím je dítě starší, tím více je na kojení závislé nejen fyzicky, ale také psychicky. Intimní spojení, které během kojení s děťátkem zažíváte je intenzivní pro vás pro oba. Pokud je to jen trochu možné, začněte proto dítě odstavovat co nejpomaleji a nejpozvolněji. Náhlé přerušení by rozhodilo jak dítě, tak vaše tělo. Vaše prsa jsou připravená vycházet v co největší míře vstříc hladu miminka a náhlá změna by je zmátla. Tělo nedokáže přestat produkovat mléko ze dne na den! Abyste předešla bolestivým zánětům v prsou, potřebuje vaše tělo nějaký čas k tomu, aby se přizpůsobilo faktu, že kojit už nebudete. Náhlá změna není vhodná ani pro vás, ani pro dítě.

Kdy je nejlepší přestat kojit?

Každá žena má na kojení různý názor. To, že je kojení pro dítě a jeho imunitu prakticky nenahraditelné, potvrzují všichni pediatři. Obecně se doporučuje kojit minimálně půl roku, než miminko postupně přejde na první příkrmy. To je miminum, tedy pokud máte dost mléka. Nejčastěji dnes maminky kojí své děti do jednoho roku či do roku a půl. Od ukončeného druhého roku věku dítěte už není mateřské mléko z nutričního hlediska potřeba. Navíc musíte čím dál tím častěji čelit tlaku okolí, které je pohoršené, když za vámi téměř školkový capart přiběhne v parku a dožaduje se prsíčka. Je to samozřejmě vaše věc a nenechte si do toho od nikoho mluvit, nicméně musíte počítat s nechápavými pohledy ostatních.

Jak přestat s kojením? Dítě musí umět pít z láhve!

Abyste mohla s kojením přestat, je nejprve nutné začít děťátko zvykat na krmení z dětské láhve. Pediatři doporučují pokračovat s krmením v podobě umělého mléka, které je obohacené o různé vitaminy, alespoň do věku 3 let. Vězte ale, že ve srovnání s mateřským mlékem, na které je dítě zvyklé, mu vše ostatní bude chutnat mnohem méně. Zejména pokud dítě není zvyklé na dudlíček, gumový dudlík od lahvičky mu bude připadat cizí. Způsob sání je trochu jiný a navíc chybí kontakt s maminčinou kůží. Miminko bude potřebovat čas, aby si na změny přivyklo. Co nejvíce se s ním proto mazlete a ukažte mu, že s kojením vaše intimní spojení rozhodně nekončí!

Někdy se lépe učí na ovocnou šťávu

Pokud miminko zarputile odmítá pít z lahvičky umělé mléko, zkuste mu do ní dát něco moc dobrého, např. ovocný čajík nebo ovocnou či mrkvovou šťávu. Pokud šťávička dítěti zachutná, dávejte mu lahvičku několik dní. Pak zkoušejte do láhve dávat odstříkané mateřské mléko. Nakonec zkuste mléko umělé přimíchat do odstříkaného. A na závěr už jen mléko umělé. Dejte si velký pozor na teplotu mléka, aby mělo přesně teplotu vašeho těla. Příliš horkým mlékem dítě na dlouho odradíte a bude se bát znovu ochutnat! Začněte s odstavováním teprve ve chvíli, kdy miminko bude přijímat umělé mléko nebo příkrm, abyste měly úbytek živin z mateřského mléka čím nahradit.

Zánět prsu při kojení. Co s ním dělat a jak mu předejít?

Jak pečovat o prsa?

Jakmile začnete odstavovat, začněte s masáží prsou. Ta funguje jako prevence, aby se neucpaly mléčné žlázy. Masírujte prsa jemnými kruhovými pohyby kdykoli se k tomu vyskytne vhodná příležitost. Nejlepší je masírovat prsa v teplé sprše. Z prosu vám navíc při masírování poteče mléko.

Zatvrdnutí mléka v prsu. Co pomáhá ulevit od bolesti?

Co když mě prsa bolí?

Pokud jsou prsa příliš citlivá, ulevíte jim vlhkými teplými obklady před kojením a studenými obklady mezi kojením. Neodsávejte je až do úplného vyčerpání, jinak tělo začne vyrábět více mléka. Když ale prsa začnou bolet, jak jsou nalitá, musíte jim ulevit a část mléka uvolnit – pomůže třeba horká sprcha. Masírujte v ní prsa směrem ze strany ke středu bradavky. Postupně takto obkružte celý prs. Můžete se zkoušet i různě naklánět nebo střídat sprchu ve stoje a vanu v leže, pokud máte příležitost.

Na co si dát pozor?

Dávejte dobrý pozor, jestli se na prsou nevyskytují bolavá, ztvrdlá nebo začervenalá místa. Pokud ano, věnujte jim při masáži větší pozornost, aby rozmasírované mléko z ucpaných žláz mohlo volně odtéct. Také v tomto případě zvýší efekt horká sprcha. Pokud nic nepomáhá a máte pocit, že je nějaká mléčná žláza ucpaná, nestyďte se požádat partnera, zda by vám nepomohl od bolesti on a mléko ústy neodsál. Konec konců, to vám možná poradí i lékař. Pokud se vám nepodaří kritické místo za den, dva rozmasírovat nebo se bolest stupňuje, vyhledejte lékaře. Problém totiž může přerůst ve velmi nepříjemnou mastitidu, zánět prsu, kdy pomohou jen antibiotika.

Jak správně odsávat mateřské mléko a odpoutat miminko od vašeho prsu

Pomohou i léky na zastavení laktace

Pokud se vám nedaří přestat kojit a prsa se neustále naplňují mlékem, nechte si od gynekologa či praktického lékaře předepsat Dostinex či jiný lék na zastavení laktace. Účinkuje prakticky okamžitě a do dvou dnů zastavuje laktaci.

Pozor na pitný režim

Dodržujte také pitný režim. Velice se maminkám osvědčil šalvějový čaj. Spěte co nejdéle a najděte si chvilku na odpočinek i přes den. Pokud věříte na moudrost našich babiček, vyložte podprsenku dobře omytým zelným listem a noste ji tak i do postele. Jde o staletími ověřený prostředek, jak odstavení urychlit.

Hormonální změny

A počítejte s tím, že změny v kojení provázejí hormonální výkyvy. Vaše nálada bude oscilovat mezi pocity úlevy, že už brzy nebudete mít rozkousané bradavky a konečně se v noci vyspíte, až po smutek, že nejintimnější kontakt s vaším dítětem brzy skončí. Proto je třeba rozhodnutí o odstavení miminka vždy dobře uvážit a rozhodně neuspěchat.

Ohodnoťte tento článek:
3,2
Právě čtete

Jak přestat kojit. Pomohou babské rady nebo léky?