Narození dítěte, zejména prvního, převrátí rodině život vzhůru nohama. Možná máte obavy z toho, jak správně pečovat o novorozence. Je malinké a tak křehké. V porodnici vám pomáhají sestřičky, ale doma už si musíte poradit sama. Miminka však ledacos vydrží a vy zakrátko budete na chvíle nejistoty jen s úsměvem vzpomínat.
Péče o novorozence a výživa
Nejideálnější potravou pro novorozené miminko je mateřské mléko. Dítko zpočátku vyžaduje kojení takřka neustále. Mnohým maminkám nejde kojení hned od začátku, jak by si přály a odcházejí z porodnice z obavou, jak to kojení zvládnou. Existuje však mnoho pomocníků, např. silikonové kloboučky, formovače bradavek či kojící polštář. Jestliže problémy s kojením přetrvávají, nebojte se říct si o pomoc. Kontaktujte nějakou laktační poradkyni, která vám poradí a pomůže. Jestliže z nejrůznějších důvodů kojit nemůžete nebo i nechcete, přijde na řadu mléko umělé. Na výběr je jich celá řada a ne všechna budou vašemu děťátku sedět. Někdy jich budete muset vyzkoušet více.
TIP: Značka Gorenje nabízí kolekci spotřebičů pro péči o novorozence, kojence i batolata. Naleznete sterilizátor, ohřívače dětské stravy či hrnec na přípravu stravy pro miminka.
Mléko se podává z vysterilizované lahvičky s vhodnou savičkou. Dítě krmte v množství a frekvenci, která je uvedena na obale mléčné výživy. Po každé, když se miminko nají, nechte ho odříhnout. Nezapomeňte mít po ruce plenku, protože mnoho dětí po jídle ublinkává.
Jak správně nechat odříhnout novorozence? Přehled nejlepších poloh
Jak pečovat o miminko: přebalování
Novorozenec má většinou kolem 6-8 počůraných plen denně. Kojené děti mají stoličku několikrát denně, klidně až osmkrát, děti na umělém mléce jednou až třikrát. Pravidelné přebalování, mytí a ošetřování zadečku je samozřejmostí. Při přebalování je rozdíl v péči mezi chlapečkem a holčičkou. U chlapečka otřete kůži pod penisem a šourkem, protože se tam snadno dostanou zbytky moči a stolice. Než namažete zadeček mastičkou a zabalíte do plenek, necháte ho větrat. Rozhodně nepřetahujte předkožku.
U holčiček vždy po koupeli každý den oddalujte od sebe stydké pysky a očistěte oblast okolo poševního vchodu. K umytí používejte jemné dětské mýdlo bez parfemace a teplou proudící vodu. Takto holčičce nemůžete nikterak ublížit, ale už odmalička ji učíte správným hygienickým návykům. U holčiček utírejte kůži kolem přirození odpředu dozadu, aby se do pochvy nedostaly zbytky stolice.
Koupání a péče o kůži u miminek
Nejlepší doba na koupání je před krmením nebo až tak hodinu po něm. Než začnete s koupelí, připravte si vše, co budete potřebovat (vaničku či kyblík, osušku, kosmetiku, plenky, oblečení, podložku nebo lehátko). Zde záleží na tom, co budete používat. V místnosti by mělo být dostatečně teplo, aby miminko neprochladlo. Miminko položte opatrně do vaničky. Podepřete mu záda a hlavu o vaší paži a druhou rukou můžete omývat. Můžete si ho položit na podložku nebo lehátko.
Další oblíbenou možností je koupací kyblík, který stimuluje dítěti prostředí, jako v maminčině bříšku. Oproti vaničce se s ním lépe manipuluje. Dítě je ve vodě až po krk a rozhodně nehrozí, že by mu byla zima. Na konci koupání vyndejte dítě a položte na podložku, kde již máte připravenou osušku. Dítě pečlivě osušte, nezapomeňte na záhyby a faldíky, promažte mlékem pro děti nebo olejíčkem, dejte plenku a oblékněte.
Dítko není nutné koupat každý den a ani se to příliš nedoporučuje. Stačí mu každý den umýt obličej, zadeček a genitálie. Při umývání obličeje nezapomínejte na oči, které opatrně očistěte namočeným vatovým tampónem od vnitřního koutku oka k vnějšímu. Uši a nos mají samočistící schopnost, proto jen opatrně odstraňujte ušní maz vně zvukovodu.
Při koupání je důležitá bezpečnost, proto nikdy nenechávejte dítě v koupelně samotné. Stejně tak ho neopouštějte ani u přebalovacího pultu. Stačí vteřina a dítě je na zemi. Kontrolujte teplotu vody, než do ní miminko dáte.
Jak správně držet novorozence
Při zvedání a držení vždy miminku jednou rukou podepřete hlavu a krk a druhou vsuňte pod zadeček a záda. Takto podepřete celou spodní část jeho těla. Zvedněte ho tak, aby se opíralo o váš hrudník a jednou rukou podpírejte zezadu hlavičku a druhou spodní část zad, je to taková kolébka. Je mnoho různých pozic a poloh na držení dítěte. Všechny by vám měly ukázat sestřičky v porodnici. Nebojte se nechat si je ukázat víckrát.
Jak stříhat nehty u malých dětí
Malým dětem rostou nehty na rukou i nohou velmi rychle. Ke stříhání si kupte speciální nůžky s tupými konci. Nehty stříhejte do rovna. Ideální je stříhat tehdy, když miminko spí nebo řekněte partnerovi, ať dítko raději přidrží. Tuto proceduru nemají příliš rádi a často se při tom různě škubají a pláčou.
Novorozenci a spánek
Děti mají různou potřebu spánku. Některá miminka se po narození budí v podstatě jen, aby se najedla, a jiná zase takřka nespí, ale zato hodně pláčou a vrtí se. I když ze začátku to bude těžké, postupně se naučíte svému miminku rozumět a budete vědět, co potřebuje. Jestliže se vaše miminko kroutí a pláče, nejspíše je něco trápí (málo se najedlo, bolí ho bříško, vrací se mu mlíčko do jícnu, apod.). Novorozence nenechávejte nikdy vyplakat. Zkoušejte měnit polohu na spaní, střídejte levý a pravý bok. Pevně zavinujte, houpejte, pouštějte tzv. bílý šum. Když to jinak nepůjde, klidně si ho berte i k sobě do postele.
Ukolébavky pro děti. Co je bílý šum a proč jsou uspávací rituály pro dítě tak důležité?
Malé dítě ze všeho nejvíce potřebuje právě svou maminku. Novorozené miminko ještě nemá žádný pravidelný režim a neřeší ani den a noc. Postupně se tato situace začne ustalovat od šestého týdne. Poté už můžete pomaloučku najíždět na nějakou pravidelnost, např. večerní rituál koupel, papání a spánek bývá nejčastější. Místnost, ve které dítě spí, by neměla být přetopena. Postýlka musí být ze zdravotně nezávadným materiálů a bezpečná pro vaše miminko a se zdravotní matrací. Nedávejte do postýlky žádné polštáře. Do jednoho roku je dítě nepotřebuje a není to ani bezpečné.
Jak naučit miminko usínat samo v jiné místnosti a spát celou noc
Hexavakcína je nejdůležitější pro nejmenší děti, říká vedoucí očkovacího centra MUDr. Cabrnochová
Jak pečovat o novorozence: návštěvy
Na nového člena rodiny jsou všichni zvědaví. Už do porodnice za vámi nejspíše chodí návštěvy a všichni by v tom rádi pokračovali i po příchodu z ní. Pamatujte si, že záleží jen na vás, zda návštěvy přijmete nebo ne. Máte právo je odmítnout a požádat, ať přijdou až po šestinedělí. Užívejte si se svým miminkem a odpočívejte. Určitě nechcete před každou návštěvou uklízet, mazat chlebíčky a do toho kojit. Takto byste si moc klidu opravdu neužila.
Rada na závěr
Po narození dítěte nejspíše u vás doma zavládne menší chaos. S malým novorozencem už nemůžete stíhat uklízet byt a péct dort, prát prádlo a vařit. Musíte trochu slevit ze svých nároků. Užívejte si svého dítěte a neřešte, že přetéká koš s prádlem. Tohle jsou chvíle, kdy se můžete naplno seznámit a užívat se svým miminkem a velmi rychle utečou. A jestliže vám domácí nepořádek přeci jen nedá spát, neostýchejte se požádat o pomoc své okolí. Není to žádná ostuda.