Menu
MotherClub.cz
Péče o miminko

Opruzeniny. Co s nimi dělat, aby zadeček už nebolel?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

24. 5. 2018

S opruzeninami se setká takřka každá maminka malého dítěte. Z ničeho nic se objeví větší či menší zarudnutí. Kůže je zvlhlá, bolestivá a miminko pláče. Místa pod plenkou jsou ideální půdou proto, aby se kůže zapařila a nepříjemná opruzenina byla na světě. Co dělat s opruzeninou?

Poctivá prevence je důležitá

Opruzeniny jsou velmi nepříjemné jak pro dítě, tak i pro maminku. Nejlepší je věnovat se hodně prevenci a začervenání zadečku se snažit předcházet. Pokud se i přesto nepříjemná reakce objeví, nenechte ji být, ale hned ji začněte řešit.

Časté přebalování

Nesnažte se šetřit plenkami a dostatečně často přebalujte. Je jedno jestli používáte jednorázové nebo látkové plenky. Pokožka se velmi rychle zapaří a k opruzenině dojde rychleji, než se nadějete. Když se i tak objeví, zkuste popřemýšlet, zda jste neměnila značku plenek nebo prala látkové v jiném pracím prášku. Také některé značky plen mohou vašemu dítěti vadit a je proto rozumné vyzkoušet různé značky a zjistit, co dítěti vyhovuje a co ne.

Poctivá hygiena je základ

Při přebalování očistěte poctivě zadeček u miminka a všechny záhyby a faldíky. Nejlepší je teplá obyčejná voda, ale použít můžete i vlhčené ubrousky. Ty vybírejte velmi pečlivě, musí být kvalitní a neparfémované. Právě ty často dráždí pokožku.  Zadeček také nechávejte při přebalování chvíli větrat. To je pro miminko prospěšné v mnoha směrech. Nejen, že si pokožka odpočine od plenek, ale dítě si může lépe kopat nožičkami a navíc je to dobrý způsob otužování.

Jak na koupání miminka s přehledem a bez stresu

Krémy používejte s rozumem

Poté, co zadeček omyjete a osušíte, přichází na řadu krém proti opruzeninám. Nedá se říci, že by byl nezbytně nutný. Je spousta maminek, které žádné krémy nepoužívají. Kvalitní krém ovšem může být velmi dobrým způsobem prevence a některé krémy mají i hojivý účinek na již vzniklou opruzeninu. I zde musíte vyzkoušet, co dítěti vyhovuje. Krému nepoužívejte příliš. Mazat by se mělo pouze v tenké vrstvě, aby kůže mohla dýchat. Nestárnoucím pomocníkem jsou také bylinky. Na opruzeniny se dobře hodí odvar z řapíku nebo již hotové řapíkové masti. Někteří odborníci doporučují i sléz.

Pozor na zásyp

Dříve se používaly dětské pudry ve velkém. Dnes od nich lékaři spíše odrazují. Na pokožce vytvářejí zásypy hrudky, které mohou poškodit citlivou pokožku dítěte a vyvolat záněty kůže.

Co dělat s opruzeninou, když přijde kvasinka

Jestliže opruzeniny dlouho přetrvávají a nemizí ani do tří dnů nebo se projevy dokonce zhoršují, objeví se puchýřky a pupínky nebo kůže dokonce mokvá, je načase zajít za pediatrem. Vaše dítko mohou trápit nepříjemné kvasinky. Na ty už obyčejný krém na opruzeniny nestačí a chce to něco léčivějšího. Velmi oblíbený je u maminek Imazol, který byl dlouho k dostání jen na předpis, ale nyní je možné ho zakoupit volně v lékárně. Na kvasinky velmi dobře pomáhá, ale je důležité držet se přesně postupu popsaném v příbalovém letáku nebo radami od lékaře.

Změny ve stravě

Tato souvislost často nikoho nenapadne, ale opruzeniny nebo kvasinky mohou způsobit i některé dráždivé potraviny. Nedávejte dětem nic kořeněného, soleného nebo pálivého. Opruzení mohou způsobit i některé druhy ovoce či zeleniny. A pozor, také čokoláda dokáže nadělat pěknou paseku.

Průjem u kojenců – kdy se vydat k lékaři?

Přípravky vhodné na boj s opruzením

Nejoblíbenější přípravky, které pomáhají proti opruzení:

 • Rybilka
 • Sudocreme
 • Zinková mast
 • Bübchen Baby Krém proti opruzeninám
 • Bepathen
 • Hipp dětský krém s obsahem panthenolu a zinku
 • Calcium pantothenicum
 • Valinka
 • Ondřejova mast
 • Infadolan
 • Pevaryl, Imazoc či Canesten (tyto masti slouží k léčbě plísní nebo kvasinek).

Opruzeniny jsou nepříjemné a pro miminko bolestivé. Naštěstí se s nimi dá poměrně dobře bojovat a i jim předcházet. Stačí jen udržovat zadeček děťátka v suchu a čistotě a nepřehánět to se zbytečnou kosmetikou. Pro dítě je stejně nejlepší, když má plenku dole a může běhat volně s holým a větrajícím zadečkem.

Ohodnoťte tento článek:
3,5
Právě čtete

Opruzeniny. Co s nimi dělat, aby zadeček už nebolel?