Předepsal vašemu dítěti oční lékař brýle nebo oční okluzor? Většinou děti zpočátku brýle, případně oční okluzor, odmítají. Jak ale postupovat, aby dítě brýle přijalo? Jak naučit dítě nosit brýle? Jak přesvědčit dítě, aby nosilo oční okluzor? Kdy je vhodné s tréninkem očí začít?
Jak vybrat brýle?
Ať už je důvod, proč vašemu dítěti lékař předepsal brýle jakýkoliv, určitě je potřeba se k tomu postavit čelem. S největší pravděpodobností nepůjde přivykání brýlím zcela hladce, ale nebudete ani první, ani poslední, kdo to bude muset zvládnout. Poradíme vám několik důležitých rad, jak dětem přivykání na brýle pokud možno co nejvíce usnadnit.
Jak naučit dítě nosit brýle
Především byste měli brýle, příp. okluzor, vybírat společně s dítětem. Zdržte se vlastního úsudku a dejte na vkus dítěte. Pokud si dítě vybere brýle v pro vás nepřijatelné barvě, pamatujte na to, že brýle nebudete nosit vy, ale vaše dítě. To úplně nejdůležitější ze všeho je totiž vybudovat kladný vztah k brýlím již od samého počátku, tedy při jejich výběru. Dovolte mu vybrat si nějakou atraktivní samolepku, kterou si nalepí na postranice.
Jak začít?
Přiměřeně věku dítěte se pokuste vysvětlit, proč je potřeba, aby brýle nosilo. Pokud si dítě brýle vybralo, nenuťte jej ihned brýle nasazovat. Musí si na ten pocit mít na nose brýle postupně zvyknout. Během přivykání musí být dítě v naprosto pohodovém obvyklém režimu. Není proto příliš vhodné začínat s brýlemi v období velkých změn jako např. stěhování, dlouhá cesta atd. Nejlepší je v době, kdy si zvyká, pravidelný režim.
Oční okluzor
Pokud vám oční lékař předepsal oční okluzor, máte na vybranou, zda používat nalepovací okluzor (zakryje přímo jedno oko), anebo látkový, který je stabilně připevněný k brýlím. Vyzkoušejte, co dítěti nejlépe vyhovuje. Každé dítě je jiné. Je dobré koupit látkový okluzor s nějakým motivem, které dítě osloví. Můžete ho i nějak podle zvoleného motivu pojmenovat („Meďulka“, „Kočička“, „Beruška“ apod.). Takto personifikovaný okluzor neustále chvalte a vyzdvihujte jeho výhody (např. „Petřík má špatný jedno očíčko a meďulka ho vyléčí“). Samozřejmě formu přizpůsobte věku dítěte. Pochopitelně takto nebudete mluvit na druháka.
Oční cviky
V některých případech vás čeká také předepsané oční cvičení, zejména pokud má dítě nosit okluzor. Cvičení by měla opakovaně provádět jedna, maximálně dvě osoby – nejčastěji máma nebo táta. Cvičit byste měli ideálně v pravidelný čas. Dítěti se cvičení většinou příliš nelíbí, a tak do cvičení raději nezapojujte další osoby a cvičte o samotě. Veškeré rušivé podněty by měly být odstraněny. Poproste druhého rodiče nebo např. babičku, aby nějak zabavila zvědavé sourozence.
Chválit nebo nezdůrazňovat?
Je důležité upozornit, že každé dítě je jiné. Některé děti motivuje pochvala, jiné zase lépe brýle či okluzor přijmou, když se na to vůbec neupozrňuje. Musíte to zkusit vypozorovat. Pokud má vaše dítě brýle nasazené, zkuste na ně nejprve vůbec neupozorňovat. Prostě se chovejte tak, jako by se nic výjimečného nedělo. Dopředu také upozorňujte sourozence, babičky, návštěvy či ostatní lidi, aby dělali jako, že nic. Pokud to takto funguje a dítě se s brýlemi sžije, máte vyhráno. Pokud je ale odmítá, je na čase začít s aktivním chválením.
Šedý zákal u dětí. Oční vada, která vyžaduje okamžitou léčbu
Jak brýle chválit?
Zejména dívky si potrpí na pochvaly. Během přivykání na brýle dítě často chvalte, jak mu brýle sluší. Je důležité zapojit do chválení i okolí a rodinu. Učitelky ve školce, ve škole, sourozenci, prarodiče, vaše kamarádky – ti všichni musí brýle přirozeně chválit. Menší děti berou učitele jako autoritu a jeho názor se rychle změní i v jejich názor. Upozorňujte na každé další dítě, které brýle nosí, jak mu to sluší a jak vypadá s brýlemi dospěle. Staršímu dítěti můžete vysvětlit, že jsou mnohem horší vady očí a spousta lidí je např. nevidomých.
Odměna a pozitivní příklady
Určitě je v takovém případě na místě dítě motivovat také odměnou. Pokuste se mu splnit nějaké přání, které si samo vybere a navrhne podle toho, co si myslí, že si za nošení brýlí zaslouží. Můžete koupit např. nějakou pěknou panenku s brýlemi nebo nějakého plyšáčka s brýlemi. Pouštějte nějaké pohádky, kde hrají děti s brýlemi nebo animované příběhy s brýlatými postavami (Mach a Šebestová). Starším dětem můžete pustit např. Harry Pottera. Jistě i ve svém okolí najdete spoustu lidí, které má dítě rádo, a kteří musí brýle nosit.
Několik rad na závěr
Samozřejmě, že je nošení brýlí pro dítě i pro rodiče v mnoha ohledech nepříjemné a máte o dítě strach kvůli oční vadě. Uvědomte si ale, že jsou mnohem vážnější onemocnění a navíc u malých dětí se často jedná pouze o dočasnou záležitost. Nedělejte z toho vědu a nechovejte se k dítěti jako k vážně nemocnému. Pokaždé, když vás někdo osloví a poukáže na brýle, ihned zareagujte tak, že brýle dítěti strašně moc sluší a že si takové pěkné vybralo samo.
Důslednost
Někdy se rodiče nemají chuť (nebo tzv. „to srdce“) s dítětem dohadovat. I přesto, že mohou být brýle konfliktní záležitost, buďte důslední. Pokud má dítě předepsané brýle na celý den, ať je celý den nosí, a to hned od začátku. Pokud je sundá, je potřeba je po pár minutách znovu nasadit. Jakmile dítěti povolíte, že teď brýle nosit nemusí, tak je také nosit nebude. Uvědomte si, že důslednost je v zájmu vašeho dítěte.
Léto je tu! Jak vybrat nejlepší sluneční brýle pro vaše děti
Pozor na brýle
Hned od začátku dítěti zdůrazňujte, že pokud chce brýle na chviličku odložit, musí je pokládat na stůl, aby se poškrábala skla. Děti to velmi rychle pochopí. Jak naučit dítě nosit brýle? Nešetřete a vybírejte brýle co možná nejlehčí. Nechte dětem skla co nejvíce ztenčit. Pořiďte společně s dítětem také nějaký krásný obal na brýle.