Menu
MotherClub.cz
Výchova dětí

Jak dítěti zvýšit sebevědomí

Martina Mádlová

Martina Mádlová

18. 12. 2016

Od chvíle, kdy se vaše dítě narodilo, ho milujete. Chcete pro něj skvělou budoucnost a šťastný život, aby byl zdravé a sebevědomé. Jak mu v tom pomoci a zařídit, aby váš potomek nebyl až moc bázlivý, ale zase ne sebevědomý až příliš? Jak moc chválit a pomáhat mu? Jak vychovat zdravě sebevědomé dítě?

Jak dítěti zvýšit sebevědomí

Každý člověk, když se narodí, má potenciál, aby se stal zdravě sebevědomím jedincem. Rozhodně se však nerodí sebevědomý. Malé dítě je do jisté míry závislé na tom, čím jej rodiče vybaví. Nejjednodušší cesta, jak můžete svému dítě pomoci, je dopřát mu možnost načerpat zdravou sebedůvěru již přirozeným vývojem v dětství. Takové štěstí má však jen zlomek dětí. K tomu, abychom zvýšili dítěti sebevědomí, přitom stačí jen respektovat pár jednoduchých zásad.

Nikdy nekritizujte jeho osobnost, jen chování

Velmi důležité pravidlo, které není vůbec těžké dodržovat, ale velmi často to neděláme. Jestliže dítě udělá něco špatně, nekritizujte, že ono něco udělalo špatně, ale co to konkrétně bylo. Např. Učíte se a dítě nemůže probíranou látku pochopit „Ty si úplně pitomej“ „Co z tebe jednou bude, když seš takovej lempl“ (to je špatně), ale „Tohle ti moc nešlo, pojď, přečteme to ještě několikrát, abychom to dostali do té tvé chytré hlavičky.“

Chyby dělá každý

Děti jsou od přírody nesmírně zvědavá stvoření a zároveň i  neohrabaná. Velmi často něco shodí, rozsype či roztrhne. Později ve škole se stane, že něco splete, zapomene nebo špatně napíše. Jedná se o naprosto přirozené věci. Když dítě udělá chybu, snažte se v té situaci najít nějaké ponaučení, ale rozhodně z toho nedělejte tragédii. Určitě ani vy nejste bezchybní, tak to nemůžete požadovat po vašem dítěti.

Chválit, chválit a zase chválit

Za každý úspěch dítě chvalte. Rozhodně zaslouženou chválou nezpychne. Děti musí mít pocit, že jsou na ně rodiče pyšní a že dělá něco dobře. Chvalte kdejakou drobnost, aby byla oceněna jeho snaha a trpělivost. Snaha je vždy produktem jeho vůle a ta se vždycky cenní. Zároveň pamatujte na to, že je přínosnější chválit spíše osobně „Líbí se mi, jak si nakreslila tu kytičku.“ „Je od tebe hezké, že si nakrmil pejska.“ Nepoužívejte jen obecné výrazy „Jsi šikovná, hodný“, apod.

Buďte příkladem svému dítěti

Děti se učí od svých rodičů. Proto jejich projevy dítě ovlivňují velmi podstatně. Jestliže dítěti tolerujete jeho chyby, ale sami jste k sobě neskutečně kritičtí, kdykoliv se vám něco nepovede, nebude za chvíli dítě vědět, co je vlastně správně. Pravděpodobně nasaje spíše vaše chování, protože maminka s tatínkem se přece chovají správně.

Nesnažte se dítě předělávat

Berte své dítě, ale i ostatní a sebe takové, jaké jsou. Respektujte osobnost člověka, zaměření, schopnosti, nesuďte a neodsuzujte. Každý člověk a každé dítě je jedinečné. Snažit se někoho předělat k obrazu svému není správné, protože tím tomu druhému ukazujeme, že si ho nevážíme a není pro nás dost dobrý. Co jiného by mohlo srazit sebevědomí vašeho dítěte více, než právě nedůvěra rodičů. Vaše péče by měla vést k samostatnosti vašeho milovaného potomka, k tomu, aby dokázal naplno využít své schopnosti, které mu byly dány, a dokázal se zdravou sebedůvěrou fungovat v našem světě.

Ohodnoťte tento článek:
4
Právě čtete

Jak dítěti zvýšit sebevědomí