Menu
MotherClub.cz
Dětské nemoci

Šilhání u miminek je potřeba řešit včas

Šilhání nebo také odborně strabismus je oční vada, při níž se oči dívají různými směry. Šilhání u miminek a malých dětí je velmi běžné, ale může se vyskytnout v jakémkoli věku. Projevuje se tak, že miminku ujíždí očičko, může otáčet dovnitř, ven, nahoru nebo dolů, zatímco druhé oko se dívá dopředu. Šilhání u dětí může být permanentní nebo se může objevovat a zase mizet. Obvykle se doporučuje léčba nebo operace šilhání u dětí, protože nebývá pravidlem, že by se šilhání samo spravilo. Navíc může způsobit další komplikace, pokud není včas podchycené.

Kdy vyhledat lékařskou pomoc

Navštívit lékaře je nutné, pokud dítě šilhá trvale. Občasné šilhání dětí je potřeba sledovat od třetího měsíce věku, aby se nezhoršilo. Šilhání u novorozenců do 3 měsíců je docela běžné. Objevuje se a zase mizí a většinou zde není důvod k žádným obavám. Zpozornět byste měli, když máte jakékoli pochybnosti o zraku dítěte. Například když pravidelné otáčí hlavu na jednu stranu nebo jedno oko přivírá, když se snaží na něco zaostřit. To může později v životě způsobit šilhání nebo dvojité vidění. Stejně je potřeba hlídat vykulené oči u miminek. Při jakýchkoli pochybnostech navštivte očního lékaře, aby dítě prohlédnul a podle testů navrhnul vhodnou léčbu.

Léčba a chirurgické zákroky

Jedním z možných léčebných postupů jsou vhodně zvolené brýle. Ty pomohou ale jen v případě, že je šilhání způsobeno očními vadami, jako je například dalekozrakost. Další neinvazivní metodou je oční cvičení. Oční lékař vám poradí speciální cvičení pro svaly, které ovládají pohyb očí. Ty mohou vyřešit například šilhání u ročního dítěte tím, že se naučí svaly lépe ovládat. V případě, že se jedná o závažnější problém, je potřeba operace. Při ní se svaly, které ovládají pohyby očí, posunou tak, aby se pohyby oči srovnaly.

Šedý zákal u dětí. Oční vada, která vyžaduje okamžitou léčbu

Operace se obvykle doporučuje v případě, kdy brýle oční vadu nevyřeší, nebo když je dítě příliš malé na to, aby brýle nosilo. Může tak vyřešit šilhání v 6 měsících nebo šilhání u 8měsíčního miminka. Existují i injekce, které dokážou posílit oční svaly. Jejich účinky ale obvykle trvají méně než tři měsíce. Šilhání u ročního dítěte může způsobovat také tupozrakost neboli takzvané líné oko. To se obvykle řeší tím, že se dítěti dá přes zdravé oko páska, což pomáhá zlepšit vidění postiženého oka.

Šilhání je potřeba léčit

Pokud není šilhání včas podchyceno, může způsobit závažné problémy. Důležité je, abyste neignorovali šilhání u miminek, které jsou starší než tři měsíce. Mohlo by to vést k problémům, jako je například přetrvávající rozmazané nebo dvojité vidění nebo líné oko. Zvláště u tupozrakosti je potřeba se mít na pozoru. Mozek totiž začne ignorovat signály přicházející z postiženého oka, takže se u dítěte nevyvíjí normální vidění. Chirurgický zákrok může pomoci vylepšit srovnání očí do jedné linie, a to i v případě, že je se šilhání neřešilo. Nicméně včasná prevence může dítě ochránit před trvalými problémy s viděním.

Zánět spojivek u novorozence. Vše, co musíte vědět o léčbě

Příčiny šilhání u miminek

Přesné příčiny šilhání nejsou vždy známé. Někteří lidé se se šilháním narodí a u některých se vyvine během života. Podobně jako ostatní oční vady, může být i šilhání dědičné. U dětí je často způsobeno tím, že se oko snaží překonat problém s viděním. Krátkozrakost znesnadňuje vidět věci, které jsou daleko. Dalekozrakost způsobuje potíže s viděním blízkých objektů. U astigmatismu je přední část oka nerovnoměrně zakřivená, což způsobuje rozmazané vidění. Mezi vzácnější příčiny šilhání u miminek patří například některé infekce, jako jsou spalničky, genetické poruchy, jako je Downův syndrom, zpomalený vývoj, mozková obrna a další problémy s mozkem nebo nervy. Velmi zřídka kdy může být šilhání také symptomem vzácného typu dětské rakoviny oka nazývané retinoblastom.

Ohodnoťte tento článek:
3,7
Právě čtete

Šilhání u miminek je potřeba řešit včas