Menu
MotherClub.cz
Dětské aktivity

Léto je tu! Jak vybrat nejlepší sluneční brýle pro vaše děti

Prázdniny se nezadržitelně blíží a s nimi i čas letních radovánek. Děti budou díky slunečným dnům trávit hodně času venku. Slunce s sebou ovšem přináší i nutnost chránit zrak nejmenších, pořiďte jim kvalitní dětské sluneční brýle. Jak vybrat ty pravé?

Mazání dětí opalovacím krémem, který jejich pokožku ochrání před škodlivým UV (ultrafialovým) zářením, je pro většinu rodičů samozřejmostí. Ochrana dětských očí už tak automatická není, až 70 % dětí brýle proti slunci nenosí. Změňte to! Děti se učí napodobováním, když uvidí s brýlemi vás, budou je nosit ochotněji.

Proč jsou dětské sluneční brýle nezbytné?

Děti tráví venku mnohem více času než dospělí. Jsou proto vystaveny většímu množství UV záření, vůči kterému jsou navíc jejich oči citlivější a zranitelnější. Dětské oko má totiž širší zornici a průhlednější čočku než oko dospělého.

UV záření může způsobit syndrom suchého oka či zánět víčka, rohovky nebo spojivek, které se projevují bolestí očí, jejich zčervenáním, slzením, světloplachostí či neschopností otevřít oči.

Ochrana očí je důležitá také proto, že oční buňky jako jediné v lidském těle nejsou během života nahrazovány novými. Jejich stav se tak neustále zhoršuje, přičemž UV záření tento stav urychluje. Největší škody na zraku vznikají do 10 let věku dítěte, ale projeví se až později.

Zánět spojivek u novorozence. Vše, co musíte vědět o léčbě

Obzvláště důležité je nošení slunečních brýlí při pobytu u moře a ve vysokých nadmořských výškách, kde je intenzita UV záření silnější.

Od kdy mají děti nosit sluneční brýle?

Brýle pro miminka

Malá miminka do 6 měsíců věku přímému slunečnímu záření nevystavujte vůbec. Kočárek umisťujte do stínu a chraňte jej clonami nebo plenou. Ale i starší děti cca do dvou let věku se snažte přímému slunci vystavovat co nejméně. Sluneční brýle pro tento věk vybírejte s páskem na suchý zip, díky kterému je upevníte kolem hlavy. Pak nejenže dobře drží, ale navíc dítěti ani nepřekážejí. Nabídka brýlí po nejmenší je dostatečně široká, velikost obrub i materiál jsou přizpůsobeny jejich potřebám.

Zvykejte děti na sluneční brýle odmalička. Ze začátku se jim mohou bránit, ale vytrvejte. Do 18 let věku dostane dětské oko asi čtvrtinu celoživotní dávky slunečního záření, ochrana je tedy nezbytná.

Brýle pro malé děti

Zhruba od tří let by už děti měly sluneční brýle používat při každém delším pobytu na slunci. Pokud je zarputile odmítají, může vás alespoň trochu uklidňovat fakt, že i kšiltovka nebo klobouček určitou měrou oči před UV zářením chrání. Brýle ale dětem opakovaně nabízejte, aspoň na chvíli.

Pro tento věk se hodí především odolné plastové brýle, ideálně s pružnými obrubami, aby vydržely drsnější dětské zacházení, případné přisednutí nebo pád.

Brýle pro školáky

S dětmi v tomto věku už bývá rozumnější domluva, chápou, že je ochrana očí důležitá. Postupně se pro ně brýle stávají módním doplňkem. Řada výrobců tak přichází se zmenšenými verzemi brýlí pro dospělé.

Jaký UV filtr pro dětské sluneční brýle?

Aby brýle dobře chránily proti UV záření (typu A i B), musí mít kvalitní UV filtr s hodnotou 400 nanometrů. Rozlišují se 4, respektive 5 kategorií filtrů, kdy filtr 0 je bezbarvý nebo velmi světlý filtr. Ten mohou mít i čiré dioptrické brýle.

Filtr kategorie 1 se hodí pro nejslabší sluneční záření, kategorie 2 a 3 jsou použitelné pro každodenní nošení a proto pro děti nejvhodnější.

Naopak kategorie 4 představuje velmi tmavý filtr, který je vhodný pro pobyt u moře nebo na horách. Zkresluje ale vnímání barev. Pro děti se nehodí, příliš tmavé sklo totiž způsobí, že se zornička nadměrně rozšíří a absorbuje tak více škodlivého záření. Nedoporučuje se ani dětem se zrakovými vadami, kterým zkresluje optické vidění.

Obsah UV filtru si můžete nechat překontrolovat třeba v oční optice. Pokud ovšem sáhnete po brýlích renomovaných značek, je téměř jisté, že dětské oči dobře ochrání.

Vitamín D pro děti. Je nutný a jaké má nežádoucí účinky?

Barva a materiál brýlí pro děti

Výběr materiálu zorníků

Zorníky (neboli „skla“) dětských slunečních brýlí se vyrábějí ze tří materiálů. Prvním z nich je klasické sklo. Takové zorníky nabízí nejjasnější vidění a jsou odolné vůči poškrábání. Zároveň však mají vyšší hmotnost a jejich pořizovací cena je také spíše vyšší. Navíc se mohou rozbít.

Dalším materiálem pro výrobu zorníků je polykarbonát, který je oproti sklu odolnější vůči nárazům a zároveň má nízkou hmotnost.

Zorníky mohou být zhotoveny rovněž z akrylátu. Ten je odolný, ovšem má horší optickou jasnost a může i zkreslovat vidění.

Důležité je, aby zorníky byly dostatečně velké tak, aby ochránily celé oko před UV zářením, i při pronikání paprsků shora nebo ze stran.

Přemíra sluníčka u dětí škodí. Rozeznáte úpal a úžeh a víte, jak je léčit?

Výběr barvy zorníků

Barva zorníků není důležitá kvůli obsahu UV filtru, ale spíše kvůli tomu, aby nedocházelo ke zkreslování barev. Pro děti se proto hodí hnědá, šedá nebo zelená barva zorníků. Naopak žluté nebo oranžové zorníky zvyšují kontrast při zhoršené viditelnosti – tyto barvy se proto hodí spíše do lyžařských brýlí a využívají se například v mlze.

Pro pohyb na sněhu nebo vysokohorskou turistiku se hodí zrcadlové zorníky, které odrážejí sluneční paprsky.

Výběr materiálu obrub

Dětské sluneční brýle mohou mít obroučky kovové nebo plastové. Kovové jsou trvanlivější, ale oblíbenější jsou plastové, hlavně pro nejmenší děti. Obruby by měly být maximálně pružné a ohebné.
Proti ztracení je dobré brýle vybavit šňůrkou s gumovými brzdičkami. Pak je dítě může mít zavěšené na krku, když je zrovna nepoužívá.

Výběr barvy obrub

Barva obrub nehraje při ochraně před UV zářením žádnou roli. Přesto, pokud si dítě vybere takovou, která se mu líbí, může je pak nosit raději.

Zvracení u dětí: Jaké jsou příčiny a kdy zpozornět?

Jak vybrat ty právé dětské sluneční brýle

Dětské sluneční brýle by měly odpovídat věku dítěte, dobře sedět a být pohodlně. Musí mít odpovídající velikost zorníků a obrub, aby nepadaly či nesklouzávaly z nosu, ale zároveň oči dobře chránily.

Svoji roli hraje také hmotnost brýlí, která by měla být co nejmenší a v ideálním případě rovnoměrně rozložená mezi uši a nos.

Péče o brýle

Brýle čistěte měkkým hadříkem, při větším znečištění použije vodu (a mýdlo) a osušte je. Pokud dítě sluneční brýle zrovna nepoužívá, uložte je do pouzdra. Pravidelně je kontrolujte, zda nejsou příliš poškrábané, v takovém případě je čas na výměnu skel nebo pořízení brýlí nových.

Nekupujte zajíce v pytli, vybírejte dětské sluneční brýle v optice nebo u renomovaných výrobců. Na zraku svých dětí rozhodně nešetřete.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Léto je tu! Jak vybrat nejlepší sluneční brýle pro vaše děti