Menu
MotherClub.cz
Dětské hry

Hračky, které rozvíjí motoriku dětí

V obchodech najdete stovky hraček pro malé děti, které ovšem obvykle slouží pouze k zabavení dítěte. S panenkami a různými autíčky se roztrhl pytel, ale malé děti potřebují rozvíjet i jemnou motoriku, která je připraví na psaní a další činnosti. Které hračky vaší ratolest nejen zabaví, ale zároveň rozvinou jejich smysl pro detail a jemné pohyby?

Existují dva druhy motoriky, které je třeba u dítěte rozvíjet. První je hrubá motorika, jež zahrnuje pohyblivost těla. Tu děti rozvíjí především chůzí, během a dalším pohyby. Dalším druhem je jemná motorika, jež je zaměřená především na pohyblivost rukou a prstů. To se vaší ratolesti bude hodit později ve škole při psaní nebo pracovních činnostech. Jemná motorika také úzce souvisí s funkcí řeči. Pokud pohyblivost prstů odpovídá věku dítěte je obvykle v pořádku i vývoj řeči. Pokud pohyblivost prstů zaostává, pak se opožďuje také řeč.

U dětí je nutné rozvíjet oboje, ovšem spoustu rodičů neumí vybrat vhodné hračky, které jemnou motoriku rozvíjí. Podívejme se na pár příkladů, které vašemu dítěti mohou pomoci.

Modelína a kostky

Stavění z modelíny nebo jakékoliv hmoty, kterou může dítě tvarovat, rozvíjí jeho smysl pro drobnou práci prstů. Tento druh rozvíjení je vhodný pro větší děti od tří let dál. Vytvarujte dítěti z modelíny třeba kočku nebo psa a nechte ho, ať to zkusí samo podle modelu, jež jste postavili. Uvidíte ten zápal a soustředění.

Kostky mohou mít děti již od útlého věku. Čím starší dítě je, tím menší kostičky by mělo mít, samozřejmě takové, aby je nikdy nemohlo spolknout. Nejmenší budou bavit velké dřevěné nebo plastové kostky, větším pak můžete pořídit třeba Lego Duplo, ze kterého již mohou stavět dle modelů konkrétní jednoduché stavby. LEGO® je obecně skvělý druh hračky, jež rozvíjí představivost i jemnou motoriku, a navíc je s jím většina dětí unešená.

https://client.datadepo.cz/api-af/export/vbw4yk7047d6nuq21vq7yzcl/?aid=774fb450

Motorické kostky a interaktivní stolky

Didaktické a motorické kostky jsou logické hračky vhodné právě pro rozvoj motorických schopností. Obvykle jsou vyrobeny ze dřeva či nezávadného plastu a na každé straně kostky je pro dítě připraven úkol ve formě bludiště z korálků, počítadel a dalších her, které se zaměřují na logické uvažování a jsou připravené pro neposedné ruce malého dítěte.

Podobně je to s interaktivními stolky, jež můžete použít již od útlého dětství, nejprve využijete samotnou desku, na které se dítě zaměřuje především na různá tlačítka, kostky a tvary, když ratolest vyroste, přiděláte jednoduše nohy a dítě se může vzdělávat díky číslům a písmenům.

Ohodnoťte tento článek:
4,7
Právě čtete

Hračky, které rozvíjí motoriku dětí