Obavy jsou nevyhnutelnou součástí dětství. Nejčastěji děti straší bouřka, tma, čerti nebo příšery pod postelí. Stejně tak se ale mohou bát chodit na hřiště a hrát si s ostatními dětmi. Co s tím můžete dělat?
Proč se dítě bojí ostatních dětí?
Jestliže se vaše dítě schválně vyhýbá místům s vyšší koncentrací dětí, stydí se, nekomunikuje a pláče, pokud se dostane do přímého kontaktu s dětmi, může mít jeho strach více příčin, ke kterým se dopátráte jedině klidným rozhovorem se svým dítětem. V případě, že se strach objeví mezi 2. a 4. rokem věku, jedná se o přirozenou součást psychosociálního vývoje. Touto fázi si v různé míře projdou všechny děti.
V tomto věku dochází k uvědomování si vlastního já a vnímání přítomnosti dalších lidí, které jsou pro dítě cizí. Strach z ostatních dětí je přirozený a často se objevuje u dětí, které si nejsou jistí rodičovskou láskou. Dítě se může cítit nejisté z přítomnosti ostatních dětí v blízkosti sebe i svých rodičů a pociťovat určitou formu žárlivosti.
Jak nejlépe pomoci dítěti, které se bojí?
Najděte rovnováhu mezi pomocí a samostatností
Ať už vaše dítě bojuje s jakýmkoliv strachem, potřebuje vaši prvotní pomoc a poukázání na správný směr. Časem by se ale mělo naučit své obavy zvládat i bez rodičovského zásahu. Díky tomu si vybuduje zdravé sebevědomí, získá nezávislost, a své strachy bude mít kontrolou i ve chvíli, kdy vyroste.
Jak na klidné ráno s dětmi? Vytvořte si ranní rutinu, která funguje
Komunikujte
Podporujte své dítě v tom, aby mluvilo o tom, co ho děsí. Děti možná vědí, čeho se bojí, ale ne vždy najdou slova, která by jejich strach vysvětlila. Proto si můžete pomoci kladením základních otázek, jako jsou: „Co tě na ostatních dětech děsí?“ nebo „Ublížilo ti někdy jiné dítě?“. Některým dětem vadí poznávání nových tváří, jiným větší skupiny dětí, u některých je zase problém přímá komunikace. Jakmile pochopíte, co přesně stojí za strachem vašeho potomka, budete mít jasnější představu o tom, jak mu pomoci.
Nebagatelizujte strach
Když zjistíte, kde je příčina strachu, dejte svému dítěti najevo, že ho berete vážně. Místo toho, abyste jeho obavy snižovali větami: „No tak, to přece není děsivé!“ nebo „Vždyť se nemáš čeho bát!“, zkuste raději „Páni, to zní opravdu hrozně!“, případně „Vím, že se tímto trápí hodně dětí.“. Ve chvíli, kdy dítě ujistíte, že jeho obavy chápete, okamžitě jděte dál a touto tematikou se příliš dlouho nezabývejte. Příliš dlouhým rozebíráním jeho obav byste mohli strach ještě více zakořenit a podpořit. Raději začněte mluvit o tom, jak mu pomůžete k získání odvahy a ovládnutí strachu.
Nevzdávejte se
Dejte svému dítěti najevo, že věříte v jeho odvahu a v to, že se se svým strachem dokáže popasovat. Počítejte s tím, že obzvlášť menší děti potřebují více pokusů k úplnému zvládnutí svých obav. Proto se hned zpočátku nevzdávejte a buďte trpěliví.
Postupujte krok za krokem
1. Pozorování
S dětmi, které znervózňují určité sociální situace, by se mělo pracovat postupně. Zpočátku stačí zvolit pozorování ostatních dětí z větší dálky. Během sledování můžete svému dítěti vysvětlovat, co ostatní děti dělají a proč se chovají tak, jak se chovají. Pokud budete své dítě povzbuzovat, aby postupně opouštělo svou komfortní zónu, možná se brzy samo bude chtít k ostatním dětem přiblížit a hrát si s nimi.
2. Časný příchod
Pokud se chystáte navštívit se svým dítětem poprvé školku, nové skupinové cvičení nebo třeba umělecký kroužek, pomůže vám, když se na místo dostanete o 15 minut dříve. Díky tomu si dítě bude moci prohlédnout nový prostor bez přítomnosti ostatních dětí a pomalu se usadit. Postupný příjezd ostatních dětí pro něj pak nebude tak psychicky náročný, jako kdybyste s dítětem přijeli přímo do chaotické skupiny malých dětí.
3. Příjemné aktivity
Další možnou cestou, jak dítě dostat do kontaktu s jinými dětmi, je propojit seznamování s příjemnou aktivitu. Může se jednat například o divadelní představení pro děti, izolovanější dětské hřiště nebo zoologickou zahradu, kde se děti mohou potkávat v bezpečné vzdálenosti. Ukažte dítěti, jak se ostatní děti dobře baví a smějí se. Když uvidí, že může se svými vrstevníky zažít legraci, možná se osmělí a zkusí se k nim přiblížit a s některým dítětem se seznámit.
4. Trpělivost
Dejte dítěti dostatek času na jeho boj se strachem. Nic mu nevyčítejte a neodhánějte ho od sebe jen proto, že se dětí bojí. Naopak mu dopřejte svou blízkost, lásku a oporu. Časem samo získá touhu objevovat své okolí, poznávat nové děti a navazovat přátelské vztahy.
5. Diskrétnost
Nikdy nemluvte o strachu svého dítěte s jinými dospělými lidmi v jeho přítomnost. Děti vnímají strach z ostatních dětí velmi citlivě a veřejné probírání jejich obav může zranit jejich city.
Dítě introvert a jeho svět. Čím mu mohou rodiče nevědomě ublížit?
6. Chvála
Každý sebemenší úspěch si zaslouží velkou pochvalu. Vaše dítě potřebuje vědět, že si vede dobře a vy jste na něj náležitě pyšní.
7. Kamarád do nepohody
I když se vaše dítě bojí ostatních dětí, může se stát, že si s některým z nich padne do noty. V tom případě můžete jeho nového parťáka využít ve svůj prospěch a vstupovat do nových sociálních situací společně. Jakmile vaše dítě uvidí, že se jeho kamarád sžívá s dalšími dětmi bez jakýchkoliv obav, získá větší odvahu a posílí si sebevědomí.
Pokud žádného kamaráda nemáte, hledejte na ostatních dětech něco, co mají společného s vaším potomkem. Může jít například o podobné tenisky nebo stejného animovaného hrdinu na tričku. Díky těmto podobnostem se může dítě snadněji s ostatními spřátelit.
Kdy se vyplatí vyhledat odbornou pomoc?
Pokud obavy vašeho potomka stále přetrvávají, jsou příliš intenzivní nebo zasahují do jeho každodenního života, vyhledejte odbornou pomoc. Varovným příznakem jsou i příznaky sociální úzkosti u dětí, jako je plachost, uzavřenost, ale také žaludeční nevolnost, zrudnutí a třes v přítomnosti ostatních dětí.