Menu
MotherClub.cz
Výchova dětí

Jak zvýšit bezpečnost dětí, když rodiče nejsou nablízku

Bezpečnost vlastního dítěte je pro každého rodiče na prvním místě. Každý chce svého potomka ochránit před všemi nástrahami světa, které na něj číhají ze všech stran, ať už je to šikana nebo rušná silnice plná automobilů. Poradíme vám, jak účinně podpoříte bezpečnost svého dítěte, i když zrovna nejste s ním.

Šikana od starších spolužáků je každodenním rizikem

Děti jsou upřímné a bezprostřední, často však dokážou být i zlé a nepřející. Obzvlášť, pokud získají ke svému neférovému jednání odvahu od svých spolužáků a kamarádů. Představte si, že se vaše dítě stane terčem posměchu od party starších výtržníků, kteří se vyžívají v ponižování dětí z nižších ročníků a obzvlášť těch, kteří jsou slabší nebo jakkoliv vybočují z obvyklého průměru.

Dítě může denně zažívat šikanu v podobě na první pohled nevinného popichování, smyšlených pomluv, nebo třeba ničení učebnic a školních pomůcek. Situace se však může snadno dostat až za únosnou mez a skončit fyzickým napadáním. Dítě na to může zareagovat protiútokem, nebo útěkem. Málokdy však dostane odvahu se starší partě dětí vzepřít. Většinou zvolí cestu nejmenšího odporu a začne hledat nejrychlejší cestu do bezpečí.

Na sousedy se nespoléhejte

Zkusí se proto bleskově dostat do svého domu či bytu v očekávání, že mu sousedé pomohou. Bohužel ani hluk v podobě rvačky či sprostých nadávek většinu lidí nedonutí opustit bezpečí svého domova ve snaze pomoci dítěti v nouzi. Anonymita vlastního domu je donutí zůstat v úkrytu a zbytečně na sebe neupozorňovat. Nezaujatí lidé nevědí, jak se v dané situaci zorientovat a jak se k dětem zachovat. Často mají také strach, že by sami mohli přijít k úhoně, které se chtějí za každou cenu vyvarovat.

Mnohdy se neodhodlají ani k přivolání policejních strážníků, kteří by mohli zasáhnout. Dítě tak zůstane darebákům zcela napospas. Ve výsledku tedy nezáleží na tom, zda se dítě s výrostky zamkne v činžáku s desítkami sousedů, nebo se ocitne v osamocené části parku. Nebezpečí je v obou případech naprosto stejné.

Kolemjdoucí lidé se uchylují k ignoraci

Myslíte si, že by na tom vaše dítě bylo lépe, kdyby přiběhlo k hloučku lidí? Na veřejném prostranství se spoustou lidí bohužel funguje tzv. anonymita davu. Důvodů pro nečinnost ostatních je hned několik. Mnoho výzkumů potvrdilo, že čím více lidí se v okolí nachází, tím je menší šance, že se jeden jediný člověk zachová správně a pokusí se dítěti v nesnázích pomoci.

Většinou se lidé nechají ovlivnit pasivitou ostatních a zároveň očekávají, že možná zasáhnou druzí. Pokud nakonec uvidí, že se nikdo k zásahu nežene, začnou si podvědomě myslet, že pomoc není v tomto případě nutná, a raději od chuligánů rychle odejdou. Tato reakce je u lidí zcela přirozená a týká se drtivé většiny z nás.

Pomozte svým dětem

Nechcete, aby se něco podobného přihodilo i vašemu dítěti? Pak jednejte chytře a včas. Pomozte mu prostřednictvím online kurzu zaměřeného na bezpečnost dětí, který se zabývá všemi možnými druhy ohrožení. Součástí je proto nejen šikana, ale také dopravní výchova a prevence kriminality dětí a mládeže.

Co všechno vám kurz Děti v bezpečí poskytne?

  • Lepší zvládání svého strachu o vlastní děti.
  • Účinnější vyhodnocování bezpečnosti v okolí svého bydliště.
  • Ověřený postup, díky kterému se s dětmi snadno domluvíte na pravidlech bezpečnosti.
  • Povědomí o fungování lidské psychiky, kterou se vy i vaše děti naučíte používat v praxi ve svůj prospěch.
  • Schopnost jasně a srozumitelně svým dětem vysvětlit, jak mají postupovat v kritických situacích v případě ohrožení.

Proč věnovat čas prevenci?

Děti jsou k nebezpečí náchylnější než dospělí. Neuvědomují si totiž všechna rizika, která jim hrozí. Často svou pozornost upírají jinam, než by měly. Zároveň jim chybí přirozený strach, který se plně vyvine až v pozdějším věku. Děti nemají dostatek zkušeností, jsou nepozorné a velmi rády objevují okolní svět. Některé děti jsou navíc poháněné nutkáním předvést se před ostatními spolužáky a kamarády, a tak se mohou do nebezpečných situací dostávat zcela záměrně.

Myslete na to, že mnoha situacím můžete předejít. Díky prevenci zabráníte průšvihům, které byste museli řešit na poslední chvíli.

Přihlaste se do kurzu ještě dnes!

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jak zvýšit bezpečnost dětí, když rodiče nejsou nablízku