Menu
MotherClub.cz
Kojení

Co s přebytkem mateřského mléka? Dejte ho do banky!

Zatímco některé ženy nemají dostatek mléka a nemohou tak plně kojit své děti, jiné by mohly nakojit celý regiment. Nabízí se tedy otázka, co s přebytky mateřského mléka. Odpověď je jednoduchá. Existují banky mateřského mléka, které optimálním způsobem shromažďují a ošetřují přebytky mateřského mléka pro děti, které je potřebují. Kdo může darovat mléko do banky a jak probíhá výkup mateřského mléka?

Jak fungují banky mateřského mléka?

Kojení představuje pro dítě optimální výživu. Je to to nejlepší co může matka svému dítěti dát, navíc se tím také posiluje vzájemná vazba mezi matkou a dítětem. V dřívějších dobách ale nebylo ničím neobvyklým mít svou kojnou nebo nakojit cizí dítě, které ztratilo matku nebo pokud jeho matka přišla o mléko. Dnes se právě k tomuto účelu využívají banky mateřského mléka, které umožňují získání mléka i pro děti, jejichž maminky ho mají nedostatek nebo z nějakého důvodu kojit nemohou. Mléko z bank je však primárně určeno pro nedonošené a nemocné děti.

Mateřské mléko je přece jenom cenný poklad, který stojí za to sbírat a uchovávat. Mnohé ženy tak preferují mléko z banky, než aby dítě krmily umělou výživou, což je určitě dobrá volba. Vůbec nevadí, že mléko vyprodukovala žena, která není matkou dítěte. I tak je plnohodnotné a potřebné pro výživu dítěte. Navíc není třeba obávat, po hygienické a zdravotní stránce se banky mateřského mléka vždy postarají o to, aby bylo mléko v pořádku. Existují přísné normy, které zajišťují zdravotní nezávadnost mléka a dárkyněmi mateřského mléka mohou být pouze ženy, které netrpí žádnými infekčními chorobami a jsou zcela zdravé.

Vliv kojení na psychiku žen. Proč zlepšuje naší duševní pohodu?

Pro koho je mléko z mléčné banky určeno?

Mléko z banky je v prvé řadě je určeno pro vážně nemocná miminka, například po transplantaci orgánů nebo se selháním ledvin, pro nedonošené novorozence, děti s popáleninami, vrozenými metabolickými poruchami, pro miminka se syndromem krátkého střeva nebo s alergiemi na bílkovinu kravského mléka či také s různými trávicími potížemi. Přednostně banky zásobují nemocnice a JIP.

Jak poznat slabé či zkažené mateřské mléko aneb 7 věcí, které byste o něm měla vědět

Výkup mateřského mléka, nebo darování?

Banky mateřského mléka umožňují shromažďování a ošetřování mateřského mléka od maminek, které ho mají přebytek. Podmínky sběru mateřského mléka jsou však právem velmi přísné. Mléko do mléčných bank, se daruje, nevykupuje se. Maminky však dostávají příspěvek v různé výši na výživu pro zlepšení kvality darovaného mateřského mléka. Výše příspěvku je přibližně 300 ,- Kč za litr mateřského mléka. Cena za litr pasterizovaného mléka z mléčné banky se pak pohybuje kolem  1000 – Kč. Na internetu se však nabízí mateřské mléko i za levnější cenu, zpravidla kolem pár stovek za litr. Pokud jste někde narazila na inzerát typu “koupím mateřské mléko” nebo “prodám mateřské mléko”, můžete této nabídky využít, ale je to na vaši vlastní zodpovědnost.

Mléčná banka je zdravotnické zařízení, které se o mléko pečlivě stará včetně provádění všech potřebných testů a způsobů uchovávání mateřského mléka tak, aby bylo zdravotně nezávadné. Pokud si někde od někoho koupíte mléko na internetu, nikdo vám jeho kvalitu a bezpečnost pro miminko nezaručí.

Samozřejmě se můžete domluvit s kamarádkou, že bude kojit vaše miminko, když vám samotné bude mléko chybět, ale to už je čistě mezi vámi. To, že je to pro vás ekonomicky a časově výhodnější ještě totiž neznamená, že to bude pro vaše miminko bezpečné a že se stoprocentně vyhnete zdravotním rizikům.

Proč co nejdéle kojit? 10 benefitů kojení, které ocení každá maminka

Seznam bank mateřského mléka

V současné době je v České republice 5 bank mateřského mléka. První banka vznikla v Hradci Králové v roce 1958, pražská banka v roce 1991 a o dva roky později banka v České Lípě. Další dvě banky se nachází v Mostě a také v Českých Budějovicích. Banky jsou přímo propojeny s nemocnicemi a perinatologickými centry a z rozpočtu daných nemocnic jsou také financovány. Sběrny mateřského mléka, odkud se mléko do banky dováží, se potom nachází na mnoha dalších místech, aby tak byly snadno dostupné dárkyním.

Banky začaly vznikat jako pomoc nedonošeným a nemocným dětem už od počátku 20. století v zahraničí. Dnes existují všude po světě, zejména v evropských státech. Na Slovensku je možné dostat mateřské mléko také na předpis.

Kde najdete banky mateřského mléka:

  • Hradec Králové (Fakultní nemocnice Hradec Králové)
  • Praha (Ústav pro péči o matku a dítě)
  • Česká Lípa (Nemocnice s poliklinikou Česká Lípa)
  • Most (Nemocnice Most)
  • České Budějovice (Nemocnice České Budějovice)

Jak darovat mateřské mléko?

Podmínky darování mateřského mléka jsou jasně stanoveny. Darovat mléko do banky můžete pouze pokud máte denní přebytek více než půl litru mléka, jinak to nemá smysl. Rovněž je zapotřebí, aby od porodu neuplynula doba delší než je šest měsíců. Dárkyně mateřského mléka nesmí být kuřačka, nesmí požívat alkoholické nápoje, být infekční nebo užívat léky, které jsou kontraindikací ke kojení. Ženu také čekají laboratorní testy z moči a krve, které mají vyloučit žloutenku a přenosné pohlavní choroby včetně viru HIV.

Mléko se odstříkává po důkladné hygieně do speciálních sběrných lahví, ve kterých se dává zmrazit. Protože se mléko v mrazícím boxu rozpíná, je potřeba neplnit lahve až po okraj, ale nechat přibližně dva a půl centimetrů volného místa od okraje lahve. Dárkyně také dostane od banky tašky udržující stejnou teplotu, které jsou určeny k bezpečnému transportu zmraženého mateřského mléka, aby byla zajištěna jeho ochrana a cestou se mléko nerozmrazilo a neznehodnotilo. Každá lahev se označí datem sběru a jménem dárkyně. Žena pak mléko vozí pravidelně do banky.

Chřipka u kojících: Máte přestat s kojením?

Uchovávání mateřského mléka v mléčné bance

Pokud vás zajímá, co se děje s darovaným mlékem v bance, jsou to především různé laboratorní testy na přítomnost některých látek, především případných bakterií, ale také základních nutričních hodnot jako tuků nebo bílkoviny kravského mléka kvůli alergiím na kasein. Následně se mléko pasterizuje. Pasterizační teplota je stanovena na 62,5°C po dobu 30 minut, kdy dochází ke spolehlivému zničení všech virů, včetně viru HIV.

Mléko se pasterizuje ihned po rozmražení. Rozmrazování mateřského mléka probíhá pomalým rozpouštěním ve vodní lázní při teplotě 20°C po dobu nejvýše tří hodin. Po provedení pasterizace je potřeba mléko zase rychle ochladit, a to opět ve vodní lázni, a to při 10°C po dobu 10 minut.

Jak odstříkávat mateřské mléko?

Jak uchovávat odstříkané mateřské mléko doma

Mléko, které si chcete doma uchovat pro své vlastní dítě také musí splňovat veškeré náležitosti k tomu, aby bylo zdravotně nezávadné a miminku jste neuškodili. Platí zásady, které by každá matka měla dobře znát. Předně platí, že jednou rozmražené mateřské mléko nikdy znovu nezmrazujeme, stejně jako kterékoliv další potraviny. V mrazáku vám mléko vydrží i tři měsíce při mínus 18°C, po rozmrazení byste mléko měla spotřebovat uchovávané při teplotě kolem 4°C – tedy v ledničce – do 24 hodin. Totéž platí pro čerstvě odstříkané nepasterizované mléko – v ledničce je můžete mít maximálně po dobu 24 hodin.

Pro pasterizované mléko pak platí při stejné teplotě, tedy do 4°C, uchování po dobu 48 hodin. Tyto informace pro optimální uchovávání mateřského mléka a bezpečnost jeho podávání dítěti stanovuje vyhláška Ministerstva zdravotnictví ČR č. 137/2004 Sb.

Rovněž není vhodné, abyste dítěti ohřívala mateřské mléko v mikrovlnné troubě. Jednak mikrovlnná trouba znehodnotí vitamíny a potřebné složky, pak také dochází k nerovnoměrnému rozložení teploty při ohřátí mléka.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Co s přebytkem mateřského mléka? Dejte ho do banky!