Menu
MotherClub.cz
Dětské nemoci

Chřipku u dětí nepodceňujte! Rozpoznáte ji od běžné virózy?

V zimním období se chřipce opravdu daří a často způsobuje epidemie. Nejvíce ohrožuje děti do dvou let a seniory. Jste schopna ji odlišit od virózy?

Chřipka nebo nachlazení?

Občas si lidé myslí, že viróza a chřipka jsou jedno a to samé. Něco pravdy na tom je, jelikož i chřipka je způsobena viry. Mezi virózami má však výsadní postavení, protože se jedná o poměrně závažné onemocnění. Každoročně postihne asi 20-30 % populace, šíří se zejména ve školkových a školních kolektivech, kde onemocní až 40 % dětí. Rizikovou skupinou jsou děti do dvou let.

Jak tedy od sebe odlišit nachlazení a chřipku?

Virózy se objevují na podzim s prvním ochlazením, kdy je imunitní systém oslaben únavou, zimou nebo stresem. Oproti tomu chřipka se začíná vyskytovat až na přelomu roku a často přechází v epidemii, která trvá 4 – 8 týdnů.

Obě onemocnění se přenáší kapénkovou infekci, buď po přímém styku s nemocným, nebo po pobytu ve stejné místnosti, případně přes kontaminované předměty (hračky, nádobí, madla v MHD). Liší se však jejich inkubační doba. Zatímco u chřipky je velmi krátká, 1-3 dny, u nachlazení je to 3-10 dní.

Proti viróze není možné se očkovat, proti chřipce ano. Odlišné jsou také příznaky a průběh onemocnění.

Příznaky běžné virózy

Běžné virózy neboli choroby z nachlazení s sebou nesou kýchání, vodovou rýmu, ucpaný nos a bolest v krku. K tomu se občas může přidat i bolest hlavy, zvýšená teplota až horečka (u kojenců málokdy přesáhne 38,5 °C), kašel nebo bolest uší.

Příznaky chřipky

Příznaky nastupují náhle, z plného zdraví. Nemocný má zimnici, teplotu až 40 °C, bolest svalů, kloubů a hlavy, u dětí často doprovázených zvracením, průjmem a krvácením z nosu. Dítě má suchý dráždivý kašel, ucpaný nos bez výrazné rýmy a bolí ho v krku.

O bolesti ucha u dětí s dětskou ORL lékařkou Annou Zelinkovou

Léčba chřipky

Chřipka se léčí symptomaticky, tedy ulevuje se od jejích příznaků. Důležitý je klidový režim, dostatek tekutin a lehce stravitelná strava. U rizikových skupin obyvatelstva (malé děti, senioři) se podávají antivirotika. Aby dobře fungovaly, musí je malý pacient dostat do 48 hodin od výskytu příznaků. Léčba chřipky trvá 7-10 dní. Nemoc však dítě hodně vyčerpá, následná rekonvalescence a kašel mohou trvat až dva týdny.

Kdy k lékaři?

Pokud se příznaky chřipky objeví u dítěte mladšího 3 měsíců, je vždy nutná návštěva lékaře. Taktéž, má-li dítě ve věku 3-6 měsíců teplotu nad 38 °C a dítě starší 6 měsíců teplotu nad 39 °C. Zejména když teplota i po podání léků trvá déle než tři dny. Pak také pokud se kašel ani po 7 dnech nemoci nezlepšuje. Pediatra navštivte rovněž s dítětem, které trpí chronickým onemocněním. Dále v případě, že si dítě stěžuje na bolest ucha, je dehydratované nebo má dýchací obtíže.

Lékaře vyhledejte také, jestliže se stav dítěte po zlepšení opět zhoršil. Může to být příznakem komplikace chřipky. Mezi ty nejzávažnější patří zápal plic, zánět mozku a mozkových blan, případně zánět osrdečníku a srdečního svalu. Ohrožují zejména děti, starší lidi a chronicky nemocné.

Horečka

Platí pravidlo, že do 38 °C by se teplota snižovat neměla, protože díky ní tělo lépe bojuje s viry. Vyšší teplotu už je ale potřeba srážet. Horečka by při chřipce neměla trvat déle než 3-4 dny.

Dítěti podávejte léky s obsahem paracetamolu (Paralen, Panadol) nebo ibuprofenu (Nurofen, Ibalgin). U kojenců je lepší volit čípky, protože nezatěžují trávicí trakt. Léčivou látku je však možné podat také ve formě sirupu nebo tablet (ty až od tří let věku). Paralen nebo Nurofen jsou vhodné pro děti od 3 měsíců.

Dětem nikdy nedávejte léky obsahující kyselinu acetylsalicylovou (Acylpyrin, Aspirin, Anopyrin), protože u nich mohou vyvolat tzv. Reyeův syndrom. Jedná se o závažné onemocnění, při kterém dojde k poškození jater a následkem toho k postižení mozku a může skončit smrtí.

U 4 % kojenců a předškolních dětí se v souvislosti s rychle rostoucí horečkou mohou vyskytnout takzvané febrilní křeče, kdy se dítě nekontrolovaně třese. Při prvním záchvatu je nutné volat záchranku.

Teplotu je možné snižovat také zábaly nebo sprchováním vlažnou vodou, ale raději až u dětí starších jednoho roku.

Kašel

Chřipku provází suchý dráždivý kašel. Ten je ideální mírnit, protože malého pacienta vyčerpává. Budí ho v noci a může vyvolat až zvracení. K tlumení suchého kašle se používají antitusika, u dětí nejčastěji ve formě sirupu (Stoptussin, Sinecod, Robitussin a další).

Po několika dnech se suchý kašel změní ve vlhký, při kterém je produkován hlen. Pak je na místě, aby dítě užívalo léky podporující vykašlávání neboli mukolytika (Mucosolvan, Ambrobene, ACC a další).

Při kašli je dobré zvlhčovat vzduch v místnosti, často a krátce větrat, zvýšit dítěti polohu na spaní a dbát na průchodnost nosu (solné spreje na zvlhčení sliznice, když se později spustí rýma, tak nosní kapky). Starší děti mohou u suchého kašle inhalovat Vincentku.

Prevence chřipky

Jak dítě před chřipkou chránit? Podporujte obranyschopnost jeho organismu otužováním, sportem a stravou bohatou na vitamíny. Důležitý je také častý pohyb na čerstvém vzduchu a přiměřené oblékání.

V době chřipkových epidemií se vyhýbejte nevětraným a hojně navštěvovaným prostorům (obchodní centra, MHD, jesle, školky a dětská centra) a dbejte na zvýšenou hygienu (například na umývání rukou po cestě tramvají).

Další možností prevence je očkování proti chřipce. Vir chřipky však rychle mutuje a proto je nutné se každoročně přeočkovávat.

Chřipka je závažným onemocněním, které může skončit až smrtí, proto není radno jej podceňovat. Pokud neprobíhá komplikovaně, dá se zvládnout v domácím prostředí symptomatickou léčbou. Při jakékoliv komplikací je ale nezbytné co nejdříve navštívit pediatra a stav dítěte s ním konzultovat. Platí, že čím mladší dítě, tím kratší dobu je návštěvu lékaře radno odkládat.

Ohodnoťte tento článek:
3,9
Právě čtete

Chřipku u dětí nepodceňujte! Rozpoznáte ji od běžné virózy?