Menu
MotherClub.cz
Dětské nemoci

O bolesti ucha u dětí s dětskou ORL lékařkou Annou Zelinkovou

Tereza Axmannová

Tereza Axmannová

1. 10. 2021

S podzimem a klesajícími teplotami přichází období rýmiček a bolavých dětských oušek. S dětskou ORL lékařkou Annou Zelinkovou z pražského Motola jsme si povídaly o tom, jak poznat a řešit záněty ucha u dětí a také jak jim předcházet, totiž jak se starat o dětská ouška a nosíky.

Jak poznám, že důvodem, proč mé dítě brečí, je bolest ucha?

U dětí, které ještě samy nemluví, je rozpoznání bolesti ucha vskutku obtížné. Obvykle k tomu mají další příznaky, nejčastěji teplotu a rýmu. Stává se, že rodiče tvrdí, že dítě určitě bolí ucho, protože si na něj sahá. Ze zkušenosti ale vím, že v naprosté většině případů to není bolestí ucha. Děti si někdy žmoulají ouška, když jsou prostě jen unavené. Naopak při bolesti ucha si kolikrát sahají na hlavičku nejsou ještě schopny lokalizovat bolest. Poznat by to měl pediatr nebo ORL lékař.

Screening sluchu u novorozence a v 5 letech. Na jaké vady se zaměřuje?

Stává se tedy, že k vám do ordinace přijdou rodiče kvůli domnělé bolesti ucha a vy jim ji vyvrátíte?

To se stává poměrně často. U malých pacientů to může být zaměněno s růstem zoubků. Na druhou stranu se k růstu zubů může přidružit zánět středního ucha, ale to úplně často nevídáme.

Jak  lékař  zánět ucha pozná?

Podíváme se na bubínek, buďto pod mikroskopem, ale malé děti se obvykle nerady nechávají mikroskopem vyšetřit, anebo otoskopem, to je takový přístroj se světýlkem a lupou.

Co je nejčastěji příčinou bolesti ucha?

Jestliže se bavíme o malých dětech, tak je to zánět středního ucha nebo počínající zánět středního ucha, takzvaný tubotympanální katar, to je první fáze zánětu středního ucha. Může být způsoben viry, ale také bakteriemi.

Jak se zánět ucha léčí?

Rodiče si občas myslí, že se hned bude ouško píchat, ale není tomu tak vždy. Když přijdou k nám na ORL včas, v té počáteční fázi zánětu, tak ještě není nutné ouško píchat. V takovém případě doporučíme rodičům, aby nasadili léky proti bolesti a zánětu, jako je Paralen nebo Nurofen, aby odsávali rýmu, případně používali nějaké nosní kapky, a aby to ouško chladili.

Komentář lékaře: Jak se liší průběh nemocí u dětí oproti dospělým? Častější, intenzivnější, ale kratší!

Chladili?

Ano, přesně tak. Dřív se říkalo, že se bolavé ouško má zahřívat, dělaly to tak naše babičky, ale to vede k tomu, že se zánět rozjede, proběhne rychleji a bubínek sám praskne, čímž se dítěti v konečném důsledku uleví. V dnešní době už nedoporučujeme takto podpořit zánět, naopak se snažíme, aby k prasknutí bubínku nedošlo, protože při každém prasknutí na něm vzniká jizvička. Pokud po nasazení léků a chlazení zánět sám neodezní, šetrnější je paracentéza, tedy propíchnutí bubínku, neboť při něm vznikne jen malinká dírka, která ten bubínek poškodí méně.

Čím dříve nastoupí dítě do školky, tím častěji bude nemocné

K čemu jsou dobré nosní kapky?

Nosní kapky ulevují i od bolesti ucha, protože způsobují, že splasknou sliznice v nose a v nosohltanu. Tím se provzdušní Eustachova trubice, která do nosohltanu ústí, a zprůchodní se přirozená ventilace středního ucha. Ještě se často předepisují kapičky do ucha (Otobacid), které obsahují i lokální anestetikum, takže také dítěti uleví od bolesti.

Jak se liší virové záněty ucha od bakteriálních?

Nepozná se to v počáteční fázi. Naprostá většina zánětů je virového původu. V pokročilejší fázi zánětu, kdy se hromadí ve středouší tekutina (která je důvodem, proč se uši propichují), se to pozná podle jejího charakteru. U virových zánětů je to řídká, čirá tekutina, připomíná vodu, zatímco u těch bakteriálních zánětů se v uchu hromadí hnis. To znamená, že je to tekutina zkalená, nažloutlá, někdy zbarvená až do zelena. Bakteriální záněty často vznikají jako sekundární komplikace virových zánětů. Vir naruší sliznice a následkem toho tam snáze proniknou bakterie. V takovém případě je už potřeba přeléčit ten zánět antibiotiky. 

Jaká jsou rizika neléčeného či zanedbaného zánětu uší?

Mohou vzniknout takzvané místní komplikace, což znamená, že zánět přejde z ucha do jeho okolí. U pokročilých bakteriálních zánětů se setkáváme s mastoiditidou, to je zánět bradavčitého výběžku, tedy kosti za uchem, ve které jsou takové provzdušňující sklípky. V tomto případě se tyto sklípky naplní hnisem. To je už potřeba řešit chirurgicky. Může dojít i k proniknutí do nitrolebí ve smyslu zánětu nebo abscesu mozku.

Zánět ucha u dětí přichází nečekaně. Nepodceňujte ho

Jak lze zánětům uší předcházet?

U starších, školkových dětí, je důležité, aby se naučily pořádně smrkat. U těch menších dětí odsávat rýmu, ať už ústní odsávačkou, nebo odsávačkou na vysavač. Ta na vysavač je účinnější. Jestli stačí ústní, nebo jestli je potřeba použít vysavač, už posoudí rodiče sami podle toho, kolik toho z nosu odsají tou ústní odsávačkou. Samozřejmě je vhodné dávat nosní kapky nebo sprej, ale pozor, ty by se neměly používat déle než týden v kuse. Je možné používat Vincentku k proplachování. Prodávají se konvičky na proplach nosu, ale to není úplně pro kojence, k tomu je už potřeba, aby to dítě spolupracovalo. 

Jak starat o dětské uši, jaký je správný postup při hygieně?

Nečistit. Ušní maz má očistnou funkci pro zevní zvukovod a je tvořen tak, aby se nečistoty z ucha samy vyplavily. Naopak když čistíme ucho vatovou tyčinkou, tak se tam ten ušní maz pěkně upěchuje a pak tam mohou vznikat doslova mazové zátky. To může dítě taky trápit, bolet, může to i způsobit zánět zevního zvukovodu. Při používání vatových tyčinek je dále riziko poškrábání zevního zvukovodu a perforace bubínku. Malé děti jsou neklidné, štětička v uchu se jim nelíbí a někdy cuknou hlavou a propíchnou si ucho. Jediný možný způsob čištění uší je nakapat dětem do ucha olejíček, je možno použít i olivový olej, případně borovou vodu, anebo použít k tomu určené ušní spreje, které ten ušní maz pomáhají vyplavit. To je vhodné použít v případě, kdy vidíme, že dítě má v uchu usazeno hodně ušního mazu, který sám nechce vytéci.

Jak na dětský kašel pomocí bylinek. Na jaře trápí děti astma a záněty průdušek

Co dělat, když se záněty uší u dítěte vracejí?

Je důležitá prevence. Základem je čištění nosu. Další možností, kterou ale provádíme, jen když se záněty dítěti vracejí opravdu často, je podívat se do nosohltanu; tam jsou nosní mandle neboli takzvané adenoidní vegetace. Když jsou adenoidní vegetace zvětšené, utlačují vstupy do Eustachových trubic v nosohltanu, a zabraňují tak provzdušňování středouší. V případě, že se záněty opakují, je tedy potřeba vyhledat ORL lékaře, který se takovou speciální kamerkou skrz nos dítěte podívá, jestli jsou mandle zvětšené. Lze je pak odstranit, ale to už je operační výkon v celkové anestezii.

Anna Zelinková dětská ORL

Anna Zelinková

MUDr. Anna Zelinková

pracuje jako ORL lékařka na dětském ORL v Motole. Na toto oddělení jsou přijímáni pacienti s doporučením pediatra.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

O bolesti ucha u dětí s dětskou ORL lékařkou Annou Zelinkovou