Určitě to zná každý z nás. Cestování s batoletem bývá mnohdy velmi náročné a vyčerpávající. Ať už jedete k moři, na chalupu nebo na hory, děti se začnu velice brzy nudit a z dlouhé chvíle jsou neposedné či rozladěné. Je jen otázkou času, kdy se nepohoda přenese i na rodiče, kteří už nevědí, jak by dítě v autě či v letadle zabavili. Jak cestovat s dětmi? Jak cestovat s batoletem? Poradíme vám, co sbalit s sebou a jak cestu co nejlépe rozvrhnout a naplánovat.
Cestování s dětmi – jak se na cestu připravit?
Tím úplně nejdůležitějším je děti nestresovat už dopředu. Přípravy na dovolenou by měly probíhat v co největším klidu. O plánované cestě hovořte nadšeně a s entusiasmem. Rozhodně se nehádejte s partnerem kvůli malichernostem ohledně cesty před dětmi a vše si co nejlépe dopředu připravte. Budete-li mluvit o plánované dovolené s dětmi s nadšením, budou vaše pocity sdílet. Je ale jasné, že se to lépe říká, než provede.
Jakým prostředkem cestovat?
Je opravdu důležité dopředu zvážit, jakým prostředkem se na dovolenou dostat. Stojí nám týden u moře za riziko probrečené cesty letadlem, kdy naše dítě všichni spolucestující proklínají, nebo za zvracení na lodi, příp. za riziko nákazy nějakou exotickou chorobou? Pokud máte doma batole, buďte si jistí, že mu bude naprosto jedno, zda pojedete na Mácháč nebo do Řecka. Dlouhodobá paměť u dětí začíná ukládat zážitky až od 3 či 4 let. Pokud máte ale starší sourozence, kteří si již moře užijí, zapamatují a hlavně je to pro ně statusová záležitost (kdo nebyl v létě u moře, jako by ve třídě snad ani neexistoval…), nejspíš to smysl má.
Cestování s miminkem letadlem, jak to zvládnout s přehledem?
Letadlem, autem nebo jinak?
Hlavní výhoda letadla je samozřejmě rychlost a bezpečnost cesty. Autem je to zase pohodlnější (tedy pokud neřídíte vy, ale manžel), můžete si dělat přestávky, projít se, cestu rozkouskovat a hlavně – máte pak auto k dispozici na místě na různé výlety. V letadle se některé děti bojí a mohou mít problémy s tlakem v uších. Zase je v nich ale vzduchotechnika a navíc také cizí lidé, kteří prostě poletí, i kdyby měli angínu nebo virózu, protože už mají koupenou letenku či zájezd. V autě je proti tomu reálné riziko autonehody, zejména pokud je cesta dlouhá a únavná. Docela příjemný může být vlak, ale maximálně někam po republice. Do zahraničí vyjde vlak skoro stejně jako letadlo. Je to opravdu těžká volba, zejména máte-li s sebou malé děti. Na jednu stranu chcete co nejrychlejší cestu, na druhou zase komfort a flexibilitu.
S jak velkým dítětem cestovat?
Vypravit se na delší cestu doporučujeme s dítětem starším 2,5 měsíců. Ale čím starší dítě, tím lépe. Průběh trasy musí být věku dítěte přizpůsoben, děti potřebují dostatek spánku, klid a pravidelný rytmus. Mysleme na to, že děťátku, obzvláště do tří let, klimatické změny nikterak neprospívají. Děti jsou zvyklé na určitý rytmus, známé prostředí a lidi. Pokud se jim tento zavedený způsob života naruší, pokud jsou navíc vystaveny novým podnětům a neznámému prostředí, pochopitelně je to vykolejí. Mohou být nervózní a mrzuté. Než se vydáte poznávat nová místa, zkuste si společně sednout a povídat si nad obrázky cíle vaší dovolené. Povězte jim, co budou mít možnost vidět a co vše můžete prožít.
V jakou dobu cestovat?
Jako nejlepší vyrianta, kdy vyrazit na cestu, je večer. Pokud dítě většinu cesty, ať už letadlem nebo autem, prospí, máte vyhráno. Bohužel nikdo vám nemůže zaručit, že dítě bude spát, a občas se může stát, že je tak přetažené, že ani nemůže usnout. Pokud vám někdo radí, abyste nenechali před letem dítě vyspat (např. přes den, pokud je zvyklé), aby v letadle tvrdě spalo, raději to nezkoušejte. Může se vám stát, že 4 hodiny letu dítě, zcela vyčerpané, probrečí. Neměňte zavedený řád, pokud děti chodí přes den spát, dejte je normálně spát. Cestu autem si na rozdíl od letadla můžete naplánovat lépe. Vyražte v podvečer tak, aby na dálnici již dítě spalo. Ale pozor, cesta v noci může být pro řidiče náročnější. Je potřeba si před cestou odpočinout a určitě sáhněte po nějakém energetickém nápoji, pokud řídíte. Však ono se to jednou za čas nezblázní, hlavně, abyste dojeli v pořádku.
Je cestování s miminkem problém? Mladá maminka dokazuje, že ne
Co když cestujeme přes den?
Pro dítě si připravte co nejvíce zajímavých aktivit, novou knížku, kterou nezná, novou cestovní hru, ale klidně i tablet nebo DVD přehrávač. Uvidítě, že vám to na delší cestě udělá obrovskou službu, i když samozřejmě je možné to zvládnout i bez toho. Někdy se ze sledování tabletu nebo knížky dělá dětem v autě špatně. Vyzkoušejte nejprve oblíbené dětské písničky (např. od Svěráka s Uhlířem apod.). Dětem nevadí, když hrají pořád dokola, ba naopak…
Kam na dovolenou?
Pokud cestujete s dětmi, určitě si co nejvíce ověřte důvěryhodnost cestovní kanceláře, s kterou chcete cestovat, a vybírejte místa, kde jsou děti vítány. V případě ubytování je rozhodně pohodlnější pokoj či apartmán s vlastní kuchyňkou a sociálním zařízením. Ideální je samozřejmě dostupné dětské hřiště, bazén či blízkost jiného koupání s bezpečným přístupem k vodě. Pokud jedete autem, snažte se vybrat destinaci co možná nejbližší.
Zdraví a zdravotní pojištění
Zejména pokud se chystáte s dětmi do zahraničí, je potřeba mít s sebou všechny myslitelné léky. Určitě léky na horečku a proti bolesti, teploměr, léky proti průjmu, léky proti kašli, crp test pro odlišení bakteriální či virové infekce, kapky či sprej do nosu, kapky do očí, desifekci, fenistil na štípance, léky proti alergii (zyrtek, aerius…) a náplasti či obvazy. Naprostou samozřejmostí je zdravotní pojištění. Měli bychom se již dopředu informovat, kde je nejbližší dětská nemocnice. Zejména na horách (např. v Rakousku) jsou nemocnice, kde ošetří děti např. v noci, pokud mají horečku, vzdálené i 100 km. To vše je dopředu dobré znát. Za zvážení určitě stojí očkování, obzvláště při návštěvě exotických či rozvojových zemí. V takovém případě by mělo být samozřejmostí očkování proti žloutence typu A či B.
Cestování s dítětem není tak hrozné, jak se zdá. Nepřemýšlejte a prostě to udělejte
Přestávky během cesty
V letadle to samozřejmě není možné, ale pokud cestujete autem, dopředu si naplánujte přestávky. Vyhnete se tak stresu. Pokud cestujete přes den, dělejte si přestávky alespoň každou hodinu. Po třech hodinách se doporučuje zastavit na delší dobu, abyste se pak při řízení mohli lépe koncentrovat. Důležitá je regulace teploty a přísun čerstvého vzduchu.
Pozor na cestovní nevolnost!
Cestovní nevolnost neboli kinetóza se vyznačuje pocity na zvracení a většinou se projeví již během první jízdy. Nevolnost poznáme podle náhlého zblednutí, zrychlenému dýchání, točení hlavy, studeného potu, bolesti břicha a zvýšené tvorbě slin. U kojenců bývá patrný neklid a pláč. Pokud zachytíte tyto signály, je potřeba ihned zastavit, nadýchat se čerstvého vzduchu a projít se. Nevolnost zhoršují zrakové vjemy, proto je lepší za jízdy nečíst a nekoukat z okna na ubíhající krajinu, pokud se dítěti někdy již v autě udělalo nevolno. Jako první pomoc můžete použít navlhčený ručník na osvěžení. Po ruce mějte sáčky na zvracení. Po konzultaci s lékařem je možné použít preventivní léky na cestovní nevolnost. Tabletky jsou k prodeji i bez lékařského předpisu. Z důvodu rizika časté kinetózy u dětí se pokud možno vyhýbejte cestování na dovolenou lodí. Z té se totiž vystoupit většinou nedá. Některým dětem bývá špatně i v letadle.
Kinetóza neboli zvracení v autě u dětí. Co dělat, když je jízda autem pro dítě utrpením
Pozor na přehřátí nebo prochladnutí!
Zejména pokud cestujete v létě, určitě si musíte dát velký pozor, aby se dítě během cesty nepřehřálo. Samozřejmostí jsou stínítka na okna a dodržování pitného režimu. Na letní dovolenou v autě bez klimatizace vyrážejte snad jedině na noc, ale i když klimatizaci máte, nemáte vyhráno. Pokud byste ji zapínali příliš často a na plný výkon, je dost možné, že se dítě během cesty nachladí. V zimě děti oblékněte teple a mějte po ruce do auta vždy deku. Dbejte na pohodlné oblečení z přírodních materiálů. Zejména u dívek dávejte pozor, aby je např. legínky neškrtily během sedu v pase. Není snad potřeba zdůrazňovat, že nemůžete dítě nechat v zavřeném autě ani na sluníčku v teple, ani v zimě, kdy rychle prochladne.
Přemíra sluníčka u dětí škodí. Rozeznáte úpal a úžeh a víte, jak je léčit?
Co vzít určitě sebou?
Nejdůležitější je dostatečné množství pitné vody s sebou po ruce (láhev s vodou nebo neslazeným čajem). Na svačinu si připravte nejlépe nakrájené ovoce nebo zeleninu, sušenky bez čokolády, obložené sendviče atd. Pro malé děti dudlík, jednorázové plenky a samozřejmě oblíbenou hračku. Vlhčené ubrousky se hodí na omytí i u starších dětí. Nezapomeňte na náhradní oblečení, cestovní lékárničku, repelent a opalovací krémy s vysokým faktorem. Na cestu berte pouze trvanlivé potraviny, protože v teple se většina jídla rychle kazí.