Menu
MotherClub.cz
Dětské nemoci

Přemíra sluníčka u dětí škodí. Rozeznáte úpal a úžeh a víte, jak je léčit?

Během horkých letních dní si děti mohou užít spoustu zábavy. Nadbytek sluníčka a tepla však může způsobit úpal nebo úžeh. Jak jim předcházet?

Úpal i úžeh jsou obtíže způsobené vystavením nadměrnému teplu. Řada lidí má problém je od sebe odlišit. Zatímco úpal je vyvolán dlouhodobým pobytem v horkém uzavřeném prostoru, úžeh má za následek delší setrvání na slunci bez pokrývky hlavy. Pokud se vám pletou, až tak to nevadí. Obě tato onemocnění mají totiž podobný průběh, a proto je i jejich léčba (a prevence) prakticky shodná.

Úpal u dětí způsobuje horko

Nejnáchylnější k úpalu jsou malé děti, zejména kojenci a batolata, které ještě nemají dostatečně vyvinutý termoregulační systém. To znamená, že se se změnami okolních teplot vyrovnávají obtížněji než dospělí. Navíc, tělo kojence je tvořeno vodou z 85 %, dospělého jen z 50 %. Ztrátu vody tak děti nesou hůře.

Úpal vzniká při dlouhodobém působení tepla na dětský organismus. Jedná se vlastně o přehřátí, které nemusí být způsobeno jen sluníčkem (i když to tak často je), ale působením teploty vyšší než 35 °C za současné vysoké vlhkosti vzduchu.

Typicky k němu může dojít při letní cestě autem nebo autobusem bez klimatizace, při nadměrné fyzické zátěži či sportu v horku nebo v uzavřených prostorách, kde je více lidí pohromadě (například přeplněný pavilon v zoo). Problémy může zhoršovat nedostatečný pitný režim a také nevhodné oblečení, které neumožňuje dostatečné pocení a odvod tepla z těla.

Jak se úpal projeví?

Dítě si začne stěžovat na bolest hlavy, závrať a nevolnost až zvracení. Má zrychlené dýchání i tep. Jeho tělesná teplota je vysoká, často stoupá až ke 40 °C. Dítko se nadměrně potí. Při dehydrataci je naopak jeho kůže horká, červená (později bledá) a suchá. Může upadnout až do bezvědomí, někdy spojeného s křečemi.

Co dělat při horečce dítěte? Bát se jí už nemusíte

Úžeh má na svědomí slunce

Úžeh oproti tomu vzniká v důsledku vystavení se nadměrnému slunečnímu záření, a to bez pokrývky hlavy. Nejnáchylnější jsou k němu opět ti nejmenší, proto by děti alespoň do dvou let věku neměly být vystavovány prudkému slunci. Neměly by se opalovat. Úžeh hrozí i starším dětem, zejména při zvýšené fyzické aktivitě na slunci s nedostatečným pitným režimem.

Většinou se úžeh projeví se zpožděním po vystavení se slunečním paprskům, například v noci. Často bývá doprovázen také spálením kůže od slunce. Někdy ho může provázet i úpal.

Příznaky úžehu

Při úžehu dochází k podráždění mozku a jeho obalů, což se projeví bolestí hlavy, nevolností až zvracením, ztuhlostí šíje, křečemi až ztrátou vědomí. Teplota není tak vysoká jako u úpalu, postižený se nepotí, má horkou a suchou kůži. Ovšem zase při něm častěji dochází k poruchám vědomí.

Pozor také na kolaps z tepla

Při kombinaci delšího stání, vysoké okolní teploty (například v autobuse) a dehydratace může dojít ke vzniku synkopy neboli kolapsu z tepla, který se nevyhýbá ani dětem. Projeví se krátkým bezvědomím většinou spojeným s pádem. Předchází mu pocit nevolnosti, mžitky před očima a závrať.

Léto je tu! Jak vybrat nejlepší sluneční brýle pro vaše děti

První pomoc při úpalu a úžehu

Zásadní je dostat dítě z dosahu slunce a tepla, uložit ho do chladné, větrané místnosti (nebo aspoň do stínu), dodávat tekutiny a chladit ho. Při těžkém průběhu volejte sanitku.

Ochlaďte tělo

Dítě svlékněte a pusťte na něj studený vzduch (větrák, klimatizace, ovívání), ovšem ochlazujte ho postupně, aby se u něj nerozvinul šok. Malého pacienta můžete zabalit do navlhčeného prostěradla nebo ho osprchovat chladnou vodou, případně mu udělat studený obklad. Dobře na něj poslouží led nebo mražená zelenina. Rozhodně jej však nepřikládejte přímo na pokožku, ale přes ručník nebo utěrku. Můžete podat také lék proti horečce či bolesti.

Doplňte tekutiny

Důležité je také podávání tekutin, studených ale ne příliš ledových. Ideální je minerálka či iontový nápoj, které doplní soli a minerály. U malých dětí, kterým vadí bublinky, vystačíte i s vodou, do které přidáte trochu soli. Následně je vhodný i bylinkový nebo ovocný čaj. U dětí starších 10 let lze podat mátový, který má ochlazující účinky. Nápoje podávejte po malých doušcích.

Ošetřete spálenou pokožku

Pokud při úžehu došlo ke spálení pokožky, ošetřujte ji ideálně přípravky s obsahem panthenolu (kyseliny pantothenové).

Zamezte pobytu dítěte v horku nebo na slunci po dobu následujících dvou dnů, aby mělo jeho tělo čas na rekonvalescenci.

Prevence přehřátí organismu

Jak zabránit tomu, aby se u dítěte úpal nebo úžeh rozvinuly? Klíčový je dostatečný pitný režim a dále vyhýbání se místům, kde přehřátí organismu hrozí.

Zejména kojence a batolata nevystavujte přímému slunečnímu záření, a to především v čase od 11 do 15 hodin, kdy je nejsilnější. Dítě vybavte pokrývkou hlavy i očí, natírejte ho opalovacím krémem. U moře ho klidně opatřete i tričkem do vody.

Vyhýbejte se také delšímu pobytu v uzavřených prostorách, kde dostatečně neproudí vzduch. V horku by se dítě nemělo věnovat nadměrné fyzické aktivitě nebo sportu. Ostatně přehřát se může i kojenec v nedostatečně větraném hlubokém kočárku, případně dítko ponechané v zaparkovaném autě.

Krásného letního počasí je škoda nevyužít k cestování a letním radovánkám. Myslete ovšem také na to, že jsou děti vůči působení horka a slunce méně odolné než dospělí. Plánujte tedy aktivity tak, aby při nich dítko nedostalo úpal ani úžeh.

Ohodnoťte tento článek:
4,4
Právě čtete

Přemíra sluníčka u dětí škodí. Rozeznáte úpal a úžeh a víte, jak je léčit?