Menu
MotherClub.cz
Jak zvládat mateřství

Cerkláž děložního hrdla. Proč a jak se provádí?

Spousta žen si přeje stát se matkou, ale ne každá může donosit zdravé dítě. Jednou z možných příčin předčasného porodu nebo potratu bývá nedostatečnost děložního hrdla. Tento problém se ale dá řešit. Už v roce 1955 byla provedena první cerkláž. Co to vlastně je a jak se takový zákrok provádí? Určitě vás také bude zajímat jeho úspěšnost.

Co je nedostatečnost děložního hrdla

Nedostatečnost děložního hrdla (cervixu) v podstatě znamená to, že žena není schopna donosit dítě. Děložní hrdlo v těchto případech nedokáže pevně uzavírat dělohu a udržet tak velký tlak, jaký dítě v děloze vyvíjí. Proto pak silně působí tíha dítěte a způsobuje, že nedostatečné děložní hrdlo se začne velice brzy pod narůstající hmotností a velikostí dítěte otevírat, čímž hrozí potrat nebo předčasný porod.

A jak vůbec dojde k tomu, že děložní hrdlo těhotenství neudrží? Příčiny nedostatečnosti děložního hrdla mohou být totiž i vrozené. Například  jde o některé vývojové vady dělohy a hrdla. Může se to stát také ženám, které mají jednoduše krátký čípek. Pokud se jedná o získanou poruchu, může vzniknout spíše následkem nešetrně provedeného potratu nebo spontánního potratu v minulosti, anebo je třeba příčinou konizace čípku, k níž se přistupuje v případě hrozící rakoviny děložního čípku na základě alarmujících výsledku cytologie.

Hysterektomie není rozsudek smrti. I bez dělohy mohou ženy žít plnohodnotný život

Jak zjistit nedostatečnost děložního hrdla a co s tím?

Nedostatečnost děložního hrdla se dá snadno a spolehlivě zjistit pomocí ultrazvukového vyšetření. Pokud je žena s nedostatečným děložním hrdlem těhotná, je zapotřebí ji sledovat a v jejím zájmu by určitě mělo být to, aby se vyhnula nadměrné námaze a fyzickým aktivitám. Rovněž je nutné vyhnout se pohlavnímu styku, což není sice nic příjemného, ale v mnoha případech je to bohužel nezbytné. Některé ženy totiž mají kvůli nedostatečnosti děložního hrdla za sebou třeba již několik potratů a neúspěšných pokusů o to donosit dítě, což velmi poznamenává jejich psychiku.

Kdy se přistupuje k cerkláži

Jestliže je u ženy zjištěná taková nedostatečnost děložního hrdla, že jí hrozí potrat nebo předčasný porod, je zapotřebí provést cerkláž. Žena by v podstatě musela celé těhotenství proležet bez hnutí v posteli, aby nepotratila. A to ještě bez jistoty, že se to skutečně podaří. Jak již bylo zmíněno, nehrozí žádná fyzická námaha ani sex. Aby se těhotenství dalo přežít a žena mohla alespoň do určité míry normálně žít a zvýšila se pravděpodobnost, že její miminko vůbec přežije, přistupuje se k jednoduchému zákroku, který umožňuje zpevnění děložního hrdla. Většinou se jedná o steh v oblasti děložního hrdla, který dělohu uzavře na celou dobu těhotenství tak, aby nedošlo ke ztrátě dítěte.

Nejčastěji se tento chirurgický zákrok provádí ve druhém trimestru, ale těsně před porodem se musí steh odstranit, aby žena mohla dítě porodit. V některých těchto případech se ale přistupuje i k císařskému řezu.

Diastáza břišních svalů po porodu. Jaké má řešení a čím nás trápí?

Jak se provádí cerkláž?

Pojďme si všechno vysvětlit podrobněji. Cerkláž je operace a je pochopitelné, že se provádí v anestezii. Proto musí být žena nalačno a předem absolvovat předoperační vyšetření. Jedná se o relativně jednoduchý a bezpečný zákrok, který se dnes již může provádět i laparoskopicky a někdy i s lokálním umrtvením. Buď se operace vede přes vagínu, kde se lékař dostane až k děložnímu čípku a vytvoří na vhodném místě patřičný steh, aby tak zajistil děložní hrdlo. Anebo se provádí zákrok přes břišní stěnu. Tento druhý postup je bezpečnější u žen, které již mají za sebou několik potratů nebo předchozí neúspěšnou cerkláž.

Cerkláž děložního hrdla

Zdroj: Shutterstock

V případě vaginální cerkláže se steh odstraňuje před porodem, tedy ideálně v rozmezí 35. až 37. týdne těhotenství. U abdominální cerkláže přes břišní stěnu se steh nedá odstranit, proto žena musí rodit císařským řezem.

Něco málo z historie cerkláže

První úspěšná cervikální cerkláž byla provedena v roce 1955. Tento postup popsal Shirodkar, proto se po něm i stejně nazývá. Provádí se příčným řezem ve vaginální sliznici předního děložního hrdla, aby se umožnilo posunutí močového měchýře směrem nahoru kvůli zabránění jeho poranění. Zadní řez se provádí podobně, a to zase tak, aby se zabránilo poranění konečníku. Boční úhly předních a zadních řezů se poté rozšíří a provede se steh a zaváže uzel. Protože však tato metoda často vedla ke značné ztrátě krve a stehy bylo jen obtížné odstranit, lékaři hledali jiné možnosti.

Další popsanou metodou byla McDonaldova cerkláž, představená v roce 1957, kterou popsal zase lékař McDonald. Každopádně byla stejně úspěšná jako metoda Shirodkarova, ale měla bonus navíc. Umožňovala snadnější odstranění stehů a nižší riziko infekce a krevních ztrát. Z těchto důvodů mnoho lékařů dává přednost McDonaldově metodě. Jiní používají upravený přístup Shirodkara, který je jednodušší a bezpečnější než jeho původní technika.

Zánět dělohy po porodu. Bez návštěvy lékaře se neobejdete

Kdy přesně se může provést cerkláž?

Cerkláž se nejčastěji provádí v rozmezí 13. až 26. týdne těhotenství. Pokud je žena po předchozím potratu či potratech, provádí se cerkláž co nejdříve.

Co nastává po cerkláži?

Žena s cerkláží nemusí nutně celé těhotenství proležet. Musí se ale šetřit. Obvykle se zprvu podávají také léky na zamezení kontrakcím dělohy a žena je nadále přísně sledována lékařem.

Představuje cerkláž nějaká rizika?

Samotná operace může někdy představovat riziko poranění gynekologické oblasti, krvácení, vzniku infekce nebo prasknutí vaku blan a vyvolání předčasného porodu. Riziko infekce je u takového zákroku vždy, proto nezřídka lékaři po cerkláži ženám preventivně podávají antibiotika. Infekce dělohy totiž vždy vede k ukončení těhotenství a vyvolání porodu, proto je lepší tomu zabránit.

Pesar je neprávem přehlížený typ antikoncepce. Co o něm vědět a jak jej vybrat?

Jak úspěšná bývá cerkláž?

U nouzových cerkláží se nemusí nutně povést donosit dítě až do 37. týdne. Úspěchem často bývá jen prodloužení těhotenství o několik týdnů. K porodům dochází třeba už v 24. týdnu. V tomto případě je zde ale stále vysoké riziko toho, že dítě nepřežije nebo jej čeká spousta operací a dalších komplikací.

Na základě prováděných studií a výzkumů však cerkláž jednoznačně zvyšuje procento úspěšně dokončených těhotenství a vykazuje lepší výsledky než je tomu u žen, které cerkláž nemají a jsou přísně upoutány na lůžko. Procentuální úspěšnost cerkláže se dle různých zdrojů pohybuje od 70 do 90%.

Zdroje: stefajir.cz, Causes of Preterm Labor: Treatment for Incompetent Cervix, McDonald versus Shirodkar cerclage

Ohodnoťte tento článek:
4,2
Právě čtete

Cerkláž děložního hrdla. Proč a jak se provádí?