Menu
MotherClub.cz
Jak zvládat mateřství

Diastáza břišních svalů po porodu. Jaké má řešení a čím nás trápí?

Víte, co je to diastáza? Jedná se o rozestup břišních svalů, ke kterému dochází u některých žen po porodu. Proto maminky nemohou hned začít se cvičením a je třeba nějakou chvíli počkat. Pokud se stav neupraví, nastává obtížně řešitelný problém. Jak můžeme diastáze předcházet a které způsoby pomoci se nabízí?

Diastáza břišních svalů se objevuje u mnohých žen jako důsledek těhotenství a porodu. Po velké zátěži dochází k rozestupu přímých břišních svalů, které již nejsou schopny pevně držet břišní stěnu. Ve směru od hrudní kosti až po stydkou oblast se tak mezi břišními svaly vytváří příčná mezera, kterou lze i nahmatat. Oslabení této oblasti znemožňuje klasické cvičení a posilování břicha po porodu, žena pociťuje bolesti a její bříško se po porodu nezmenšuje. Vypadá jako by byla stále těhotná. Diastáza tedy představuje nejen zdravotní, ale i estetický problém.

Diastáza a vyšetření

Základem je stanovení správné diagnózy. Vyšetření diastázy lze provést nejčastěji pohmatem. Do vzniklé mezery mezi rozestoupenými svaly se vejde i několik prstů. Právě jejich počet určuje závažnost tohoto zdravotního problému. Vyšetřuje se také, nakolik hluboko je možné zatlačit prsty směrem k páteři, což vypovídá o tom, jak slabé máte vazivo. Pokud tedy chcete zjistit, jak jste na tom, lehněte si na záda s pokrčenými koleny a zcela uvolněte břišní svaly. Zatlačte posledními třemi prsty do pupíku. Pomalu zvedejte hlavu a přitahujte bradu směrem k hrudníku. V tuto chvíli totiž automaticky zatínáte břišní svaly. Zkuste zjistit, kolik prstů se vám vejde do stahující se mezery. Pokud je mezera mezi svaly větší než 2 cm a vejde se do ní více než dva či tři prsty, máte diastázu.

Cvičení po porodu. Kdy můžete začít a na co si dát pozor!

Diastáza jako důsledek těhotenství

K diastáze dochází nejčastěji důsledkem těhotenství a porodu, a to zejména u žen, které před otěhotněním moc necvičily a neměly zpevněné břišní svaly. Procento výskytu diastázy je ale poměrně vysoké, má ji přechodně i více než 70 % žen. Novopečená maminka tak stále vypadá jako těhotná, i když už porodila a dostala se na svou původní váhu. Díky narušení pevného vaziva se ven tlačí vnitřní orgány, objevuje se bolest páteře, zhoršuje se celkové držení páteře, hrozí vznik kýly nebo potíže s inkontinencí. Tuto poruchu mohou mít i muži, například kvůli nesprávnému namáhání při cvičení a drastickém posilování břišních svalů jako jsou sklapovačky a podobně. Důvodem též může být prudké zvýšení hmotnosti.

Diastáza břišních svalů po porodu

Tejpování diastázy

Abychom předešli pozdějším problémům, můžeme se pokusit během těhotenství bříško zatejpovat. Tuto variantu volí maminky, které už třeba po prvním těhotenství diastázu měly. Rozestup svalů totiž může po porodu přetrvávat i delší dobu, u někoho dokonce i celoživotně, pakliže se problém včas neřeší. Tejpování by především mělo být provedeno správně, jinak vám bude zcela k ničemu. Pomoci vám mohou instruktážní videa, anebo vaše dula, porodní asistentka, fyzioterapeutka či masérka.

Jizva po císařském řezu. Jak probíhá hojení a možné komplikace?

Pás na diastázu

Některé maminky řeší diastázu pomoci stahovacího pásu, který pomáhá zpevňovat břišní stěnu a snižuje riziko namáhání břišních svalů. Nosí se po porodu, a to tak dlouho, dokud se potíže neupraví. Když se diastáza neřeší, může se mezera mezi svaly zvětšovat. Nošením pásu se diastáza dále neprohlubuje a spolu se správným cvičením se velice rychle začíná zmenšovat. Pás je velice vhodný také po císařském řezu. Bříško s diastázou se nesmí namáhat a nesprávným způsobem zatěžovat!

Cviky na diastázu

Pokud zjistíte, že máte diastázu, je třeba stav urychleně začít řešit pomocí správného cvičení. Zapomeňte však na jakoukoli námahu a cviky typu sklapovaček! Všechno by se tím jen zhoršilo. Při diastáze je třeba začít s cvičením později a volit velmi jemné cviky spojené se správným dýcháním. Rovněž je nutné sledovat stereotypní pohyby a snažit se je dělat jiným způsobem, například se jedná o docela obyčejné vstávání z postele, nošení miminka a podobně.

Cvičení pro těhotné. Fyzioterapeutka radí, jak na bolesti zad, nohou i prevenci diastázy

Během nesprávného posilování dochází k posílení rozestoupených vnějších svalů, ale ne k posílení vnitřní břišní stěny. Hluboká vrstva břišních svalů tak zůstává neaktivní a naopak dojde k ještě většímu rozestupu vnějších svalů. Ke zcela nevhodným cvikům patří sklapovačky, sedy – lehy a podsazování pánve. Naopak vhodnými cviky jsou zatahování bříška v lehu na břiše nebo cvik zvaný kočičí hřbet. S výběrem správných cviků vám poradí odborník nebo třeba instruktážní video.

Hubnutí po porodu a při kojení. Máme pro vás jídelníček i babské rady

Operace diastázy

Krajním řešením zanedbané diastázy může být i operace, ale většina fyzioterapeutů se přiklání k názoru, že všechno lze zachránit dlouhodobým a správným cvičením, chce to jen trochu trpělivosti a času. Důležitá je také prevence, například v podobě pásu nebo tejpování bříška. Určitě se poraďte s odborníkem, jak lze vaši situaci účinně řešit.

Ohodnoťte tento článek:
3,5
Právě čtete

Diastáza břišních svalů po porodu. Jaké má řešení a čím nás trápí?