Menu
MotherClub.cz
Jak zvládat mateřství

Hysterektomie není rozsudek smrti. I bez dělohy mohou ženy žít plnohodnotný život

Hysterektomie je velkým strašákem žen. Jedná se o chirurgické odstranění dělohy a sdělení rozsudku, že žena již nikdy nebude mít děti. Ale i bez dělohy se dá žít. Co přesně obnáší hysterektomie a na co se žena, kterou tato operace čeká, má připravit? Webový magazín healthline.com uvádí všechny důležité informace, které potřebujete vědět. Navíc si můžete přečíst anonymní zkušenosti našich čtenářek.

Co je hysterektomie a kdy se provádí

Hysterektomie je chirurgické odstranění dělohy ze závažných důvodů. Nejčastěji se provádí ženám ve věku 40 až 50 let. Hysterektomie může být úplná, nebo pouze částečná, kdy se odstraní pouze část dělohy. Tak jako tak to pro ženu znamená, že již nemůže mít děti. Někdy operace vyžaduje také odstranění vaječníků, což se doporučuje zejména u starších žen, které se blíží menopauze, jindy vaječníky zůstávají zachovány, což je důležité hlavně u mladých žen.

Mezi nejčastější důvody, kdy lékaři ženě doporučí hysterektomii patří:

  • děložní myomy a polypy, které způsobují velmi silné menstruační krvácení a další problémy
  • při onkologickém onemocnění (rakovina dělohy, rakovina děložního hrdla, rakovina vaječníků či vejcovodů) nebo jako prevence onkologického onemocnění v rámci závažné rodinné anamnézy
  • u nepřirozeného zvětšení dělohy, kdy děloha tlačí na okolní orgány a způsobuje potíže
  • při poklesu dělohy a potížích s inkontinencí
  • při endometrióze
  • při změně pohlaví
  • v případě závažných poporodních komplikací a silného krvácení

Zánět dělohy po porodu. Bez návštěvy lékaře se neobejdete

Jak probíhá hysterektomie

Hysterektomie se provádí buď břišní cestou (abdominální hysterektomie), vaginálně přes pochvu, nebo laparoskopicky. Za nejšetrnější operaci se považuje vaginální hysterektomie, při níž ženě nezůstává jizva, vše probíhá přirozeněji, rychleji se hojí a žena také odchází dříve z nemocnice domů, a to zpravidla již třetí den po operaci. Na nemocenské ženy zůstávají obvykle jeden měsíci, po měsíci se mohou bez problémů vrátit do práce.

Jak žít po hysterektomii

Po hysterektomii zde existují dvě závažné změny: žena nemá menstruaci a není plodná. Pokud jsou ženě ponechány vaječníky, tělo produkuje pohlavní hormony, takže žena nemusí po operaci pociťovat žádné závažné změny. V případě, kdy je nutné odstranit i vaječníky, dochází ke stavům podobným jako v menopauze: pohlavní hormony se již netvoří a dochází k velmi nepříjemným příznakům s tímto spojeným. Může jít o změnu psychiky, poruchy nálad, depresi, sníženou až žádnou chuť na sex, suchost poševní sliznice, návaly horka, silné pocení, poruchy spánku, nervozitu a podobně. V těchto případech lékaři ženám doporučují podávání hormonálních přípravků.

Co se týká sexuálního života, minimálně 6 týdnů po operaci se sex nedoporučuje, poté může být bolestivý kvůli případným srůstům a dalšímu pooperačnímu hojení. V zásadě ale po úplném zahojení není žádný důvod k obavám. Pokud má žena zachovány vaječníky, hysterektomie jí nemusí nijak bránit v plnohodnotném sexuálním životě. Proto odstranění dělohy vůbec neznamená, že žena přestává být ženou. Jestliže jí fungují vaječníky, které tvoří ženské pohlavní hormony, nic se nezmění.

Hysterektomie a klimakterium

Mladé ženy po prodělané hysterektomii časem někdy spolehlivě nepoznají, že jsou již v přechodu, protože u nich nedochází k menstruačnímu krvácení. Sledovat mohou pouze svou psychickou stránku a chování nebo typické premenstruační pocity, které způsobuje produkce hormonů. Jakmile vaječníky sníží svou produkci, poznat se to dá podle známých klimakterických projevů, mezi něž patří například návaly horka, pocení, snížená chuť na sex a podobně.

U starších žen, které se již blíží přechodu nebo již přechodem procházejí, se při hysterektomii odstraňují také vaječníky. Samozřejmě pokud si to pacientky nepřejí, zůstanou jim vaječníky zachovány, ale lékaři tuto operaci doporučují i proto, aby se snížilo případné riziko rakoviny vaječníků.

Zkušenosti žen, které podstoupily hysterektomii

Dlouhodobě řeším problém inkontinence způsobený povolenými poševními stěnami a poklesem dělohy. Byla jsem na operaci plastiky zadní stěny a když jsem šla na operaci přední stěny, požádala jsem lékaře o hysterektomii, abych se vyvarovala dalšímu poklesu a další operaci do budoucna. Takže jsem se na tu operaci těšila. Jsem spokojená. Vedu si i menstruační kalendář, abych měla přehled o tom, proč mám chuť na sladké atd. V době příchodu menstruace jsem akorát trochu nafouklá, jinak žádné projevy nemám. Co se týče sexu, tak chuť nezmizela, jen je to těžké, protože nemám partnera. Z toho důvodu nemůžu přesněji odpovědět jaké to je, když je partner po ruce. Ale když jsem sex po operaci měla, je to lepší než před ní, protože se nemusím obávat nechtěného těhotenství. A ušetřím za vložky… (Jana, 48 let)

Hysterektomii mi doporučili kvůli výskytu velkých myomů a velmi silnému krvácení, tak jsem souhlasila. Nebylo to snadné, ale už jsem si zvykla a žádné potíže ani následky nevnímám. Protože mám zachovány vaječníky, tak hormony se tvoří tak, jak mají, a když by normálně měla přijít menstruace, tak to vnímám. Sexuální život mám skvělý, všechno funguje tak, jak má a nemusím se bát nechtěného otěhotnění, když mám už stejně tři děti. (Jana, 41 let)

Dělohu mi vzali kvůli rozsáhlému zánětu, endometrióze, srůstům a problémům s tím spojeným. Protože jsem si přála ještě dítě a stejně nemohla otěhotnět a plod udržet, o to více mě to mrzí. První dítě se narodilo velmi komplikovaně císařským řezem a takhle to nakonec dopadlo. I tak jsem ale ráda, že mám aspoň tohle jedno a musela jsem se smířit s tím, že už nikdy další děti mít nebudu. (Petra, 34 let)

Ohodnoťte tento článek:
4
Právě čtete

Hysterektomie není rozsudek smrti. I bez dělohy mohou ženy žít plnohodnotný život