Menu
MotherClub.cz
Těhotenství

Aniball jako předporodní pomůcka i léčba inkontinence. Co byste o něm měla vědět?

Aniball snižuje riziko natržení hráze při porodu a napomáhá obnovení funkce pánevního dna po šestinedělí. Představuje tedy jednu z forem předporodní přípravy i poporodního cvičení. Jak Aniball používat, od kolikátého týdne s ním začít cvičit a jaké účinky očekávat?

Co je to Aniball a k čemu slouží?

Jedná se o zdravotnickou pomůcku v podobě balonku, kterou lze používat jak před porodem, tak po něm. Díky cvičení s Aniballem se výrazně snižuje riziko poranění hráze během porodu, po šestinedělí zase pomáhá zpevnit pánevní dno a předcházet inkontinenci.

Cílem cvičení s Aniballem je, aby žena pochopila, jak pánevní dno funguje. Díky procvičování pánevního svalstva budou porodní cesty lépe připraveny, díky čemuž mnohdy není potřeba nástřih hráze, který se v některých porodnicích provádí automaticky. Kromě toho Aniball posiluje sebedůvěru a psychickou připravenost před porodem a také zkracuje 2. dobu porodní.

Aniball používají ženy téměř po celém světě a až 80 % maminek s jeho pomocí porodilo bez poranění či nutnosti nástřihu hráze. Tvar této zdravotnické pomůcky vychází z afrického porodnictví – příprava na porod v Africe spočívá ve cvičení s pomocí tzv. kalabasy (speciálně vytvarované tykve), jejímž účelem je rovněž eliminace rizika natržení hráze.

Jak poznat porodní kontrakce a kdy už vyrazit do porodnice?

Z čeho se balonek Aniball skládá a jak funguje?

Pomůcka Aniball představuje silikonový balonek s mechanickou pumpičkou, hadičkou a ventilem. Všechny součásti byly důkladně testovány a lze se proto maximálně spolehnout na jejich bezpečnost i funkčnost. Při správném použití Aniball nemůže prasknout ani způsobit zdravotní obtíže.

Balonek Aniball funguje na principu nafukování a vyfukování. Jeho velikost se reguluje pomocí mechanické pumpičky a ventilu, tudíž jej lze kdykoliv zcela vyfouknout a pohodlně vyjmout. Vždy je důležité Aniball nafukovat jen do takové velikosti, která je pro ženu komfortní. Aniball nemá způsobovat bolest, pouze lehké pnutí.

Odkdy a jak často Aniball používat?

Aniball je možné začít používat od ukončeného 36. týdne těhotenství, tzn. 4 týdny před plánovaným termínem porodu. Stačí cvičit zhruba 15 až 30 minut denně, důležitá je však pravidelnost. Zároveň je nezbytné si pořádně přečíst návod na použití Aniballu a při provádění cviků dodržovat uvedené instrukce.

Dula o hypnoporodu: Žena může vše prožívat v pohodlí domova a jet do porodnice až s rozjetým porodem

Návod na použití Aniballu

Použití Aniballu je jednoduché, je však nutné dodržovat jistá pravidla. Předně je před prvním i každým dalším použití nutné Aniball umýt mýdlem s neutrálním pH a bez obsahu olejů. Rovněž je vhodné Aniball vyvařit po dobu 5 minut, popřípadě jej vydezinfikovat dezinfekcí na lékařský silikon. Poté stačí pomůcku sestavit dle přiloženého návodu a vyzkoušet si, jak funguje její nafukování a vyfukování pomocí mechanické pumpičky.

Před zavedením balonku Aniball je důležité zaujmout pohodlnou pozici a uvolnit se. V případě použití lubrikačního gelu je nutné zvolit takový, který je na vodní bázi, tedy bez obsahu olejů. Olejové přípravky by Aniball mohly poškodit. Před zavedením je možné balonek mírně nafouknout, nebo jej nechat vyfouknutí a podélně ho přeložit.

Po zavedení do pochvy je třeba nafukovat Aniball pomalu a v případě bolesti přestat. Společně se zvětšováním objemu balonku dochází k protahování poševního svalstva a k vyvíjení tlaku na hráz. Díky tomu žena zjistí, co ji čeká, protože podobný tlak ucítí také během porodu.

Je vhodné objem Aniballu při každém použité o něco zvětšit. Ideální je se před porodem dostat na obvod cca 25 centimetrů, jemuž odpovídá zhruba 10 stisků pumpičky. Je doporučeno tento obvod nepřekračovat. Určitě není žádoucí zmíněného obvodu dosahovat násilně, důležité je, aby se žena při cvičení cítila komfortně a nesnažila se překonávat bolest.

Pokud žena během cvičení s Aniballem aktivně stahuje svaly pánevního dna, bude se Aniball posouvat hlouběji, při jejich povolení se naopak posune směrem ven. Stahování svalů by vždy mělo být doprovázeno výdechem, uvolňování nádechem. Další fáze cvičení tkví ve snaze udržet balonek na svém místě během výdechu a jeho vypuzení při nádechu. Získání kontroly nad pánevním svalstvem poté významně usnadní porod.

V jaké poloze s Aniballem cvičit?

Je důležité, aby žena zaujala takovou polohu, ve které se cítí pohodlně. Ta je u každé budoucí maminky jiná, nicméně může se jednat například o pozici vleže na boku, vkleče, vestoje, v podřepu nebo vleže na zádech s pokrčenými koleny. Jde především o to se co nejvíce uvolnit, aby bylo možné Aniball bez problému zavést.

Vyvolání porodu. Proč a jakým způsobem k němu lékaři přistupují?

Aniball jako prevence i léčba inkontinence

Balonek Aniball je účinnou pomůckou také pro ženy, které chtějí předejít inkontinenci či se jí zbavit. Používat lze jak výše popisovaný Aniball, který je primárně určen těhotným ženám, tak speciální verzi s názvem Aniball Inco.

V čem se liší klasický Aniball a Aniball Inco? Rozdíl spočívá ve tvaru a velikosti. Za účelem léčby inkontinence je možné cvičit s oběma variantami, nicméně klasický Aniball mnoha netěhotným ženám nevyhovuje z důvodu velikosti. Dobrou zprávou je, že dokoupit lze jen samotný silikonový balonek, díky čemuž se klasický Aniball snadno promění v Aniball Inco.

Trauma z porodu si může nést matka, otec i dítě. Jak ho poznáme?

Kromě toho, že Aniball pomáhá proti úniku moči, také eliminuje menstruační bolesti, má pozitivní vliv na plodnost, zlepšuje prožitek během pohlavního styku a brání sestupu rodidel. Cvičit je nutné pravidelně, a to zhruba 5 až 15 minut denně.

Balonek stačí zavést a následně regulovat jeho velikost. Cvičení pak představuje stahování a uvolňování svalů pánevního dna při výdechu či naopak nádechu, stejně jako u Aniballu pro těhotné ženy. Použití Aniballu nikdy nesmí být bolestivé, zavádění balonku do pochvy lze v případě potřeby usnadnit použitím lubrikantu na vodní bázi.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Aniball jako předporodní pomůcka i léčba inkontinence. Co byste o něm měla vědět?