Menu
MotherClub.cz
Těhotenství

Porod se blíží. Na co byste se měla připravit?

Těhotenství se vám pomalu krátí a vy už se nemůžete dočkat, až vaše milované dítko přijde na svět. Porod je záležitost, na kterou se zcela jistě nejde nikdy dokonale připravit. Avšak jsou věci, které můžete zařídit ještě před tím, než vyrazíte do porodnice. Které to jsou?

Mateřská dovolená a rodičovský příspěvek

Pravděpodobně máte nyní plnou hlavu plánování péče o děťátko i nákupu výbavičky pro miminko. Čekají vás však i administrativní záležitosti. Nejprve je třeba si vyřídit žádost o mateřskou dovolenou. Veškeré dokumenty k žádosti vám předá gynekolog, a to ve chvíli, kdy se bude blížit termín vašeho nástupu na mateřskou. Tuto dokumentaci následně zašlete svému zaměstnavateli nebo mzdové účetní. Pokud však podnikáte, máte nárok na peněžitou pomoc v mateřství pouze tehdy, když si platíte nemocenské pojištění. Rovněž si pak nezapomeňte zažádat o rodičovský příspěvek.

Mateřská dovolená 2022: Jaká jsou pravidla a jak se počítá?

Doložení otcovství

Další úřední zařizování se týká nesezdaných párů. Pokud tedy čekáte miminko a nejste se svým partnerem svoji, myslete na úřední doložení otcovství. Postup je jednoduchý, stačí abyste se i s partnerem dostavili na matriku v místě, kde máte trvalé bydliště. S sebou si vezměte těhotenskou průkazku, občanské průkazy a rodné listy. Samotné doložení neboli určení otcovství je pak důležité především z toho důvodu, aby mělo dítko příjmení po otci.

Výběr pediatra

Před narozením miminka si rovněž musíte zvolit pediatra. Výběr je čistě na vás a díky tomu můžete dát na doporučení zkušenějších kamarádek nebo najít lékaře, který ordinuje blízko vašeho bydliště. Jakmile se dítko narodí, musíte do tří dnů pediatra informovat o tom, že dítě už je na světě. První prohlídka přitom může proběhnout i u vás doma. Lékaři totiž často docházejí do bydliště maminek, i když to nemusí být pravidlem. Na první návštěvu si připravte propouštěcí zprávu z porodnice, očkovací průkaz, kartičku pojištěnce a rodný list dítěte.

Psychická pohoda před porodem

Jestliže je něco, na co byste se měla před porodem zaměřit, pak je to váš psychický komfort. Čím více zůstanete klidná a pokud možno odpočatá, tím lépe můžete porod prožít. Zkuste se poslední dny před termínem porodu trošku rozmazlovat prostřednictvím relaxačních koupelí, pleťových masek nebo třeba lehké jógy. Vše pochopitelně provádějte v souladu s potřebami svého těla, a pokud vám bude dobře v posteli s knížkou a hrnkem čaje či venku na procházce, dopřejte si to.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Porod se blíží. Na co byste se měla připravit?