Zvracení u dětí může mít více důvodů, více či méně závažných. Poradíme vám, jak při něm postupovat i kdy je potřeba raději vyhledat lékaře.
U dětí je zvracení běžnější než u dospělých. Většinou se nejedná o závažný stav, někdy je však potřeba zpozornět.
Příčiny zvracení u dětí
Děti nejčastěji zvrací proto, že sní nevhodnou nebo zkaženou potravinu, případně se zkrátka přejí. V takovém případě probíhá zvracení u dětí bez teploty a brzy po zbavení se nežádoucího obsahu žaludku, se jim uleví. Zvracet mohou děti se slabším žaludkem také při jízdě autem či autobusem.
Dalšími příčinami mohou být:
Infekce trávicího ustrojí
Zvracení je způsobeno viry, nejobvykleji tak zvanými rotaviry, případně bakteriemi nebo parazity. Projeví se jako gastroenteritida, jejímž dalším příznakem je mimo jiné také průjem.
Velkým rizikem, které u infekce zažívacího ústrojí hrozí, je dehydratace. Zvracení i průjem odčerpávají z těla dítěte vodu, přičemž tělo kojence je tvořeno z vody až z 85 %, zatímco tělo dospělého jen z 50 až 60 %. Pokud se vám při zvracení nedaří do dítěte vpravit tekutiny, je nutné vyhledat lékaře.
Zvracení jako příznak jiného onemocnění
Někdy, zvláště u citlivých dětí, se zvracení může objevit i jako příznak jiného onemocnění. Často doprovází třeba infekce horních cest dýchacích, angínu, zánět středního ucha a podobně. Ostatně i silný kašel může zvracení snadno vyvolat.
Náhlá břišní příhoda
U malých dětí se hovoří o neprůchodnosti střev, u těch větších pak jde většinou o zánět slepého střeva. Příhoda vzniká z plného zdraví. Z ničeho nic se objeví opakované zvracení u dětí, přičemž ke konci dítě zvrací už jen žaludeční šťávy. Nucení ale neustává. Zvratky jsou nazelenalé, což svědčí o přítomnosti žluči. V takovém případě je nejlepší okamžitě dítě odvézt do nemocnice.
Intoxikace
Pokud dítě požije jedovatou rostlinu či houbu, případně nějaký lék nebo čistící prostředek, mohou se u něj rozvinout příznaky otravy, kdy jedním z nich je právě zvracení. Za těchto okolností je třeba neprodleně kontaktovat pediatra nebo Toxikologické informační středisko. Při požití rostlin či hub lze dítěti podat po poradě s lékařem živočišné uhlí, u otrav způsobených chemikáliemi či léky rozhodně ne. Vždy je dobré zajistit vzorek látky, kterou dítě pozřelo.
Salmonelóza u dětí. Používáte oddělená kuchyňská prkénka na zeleninu a na maso?
Přehřátí nebo přílišná námaha
Zvracení se může objevit také při přehřátí organismu. K tomu může dojít při úpalu, kdy se dětské tělíčko není schopné ochladit v přehřáté místnosti s vysokou vlhkostí a teplotou vzduchu, případně při nadměrnému vystavení slunečnímu záření bez pokrývky hlavy (úžeh). V obou případech je potřeba dítě odvést od zdroje přílišného tepla a pozvolna ochladit.
Děti neumí odhadnout své fyzické síly a občas u nich může dojít k přepínání se. Většinou regenerují rychle, ale někdy se stane, že po fyzicky namáhavém denním programu dítě zvrací v noci. Pokud další den upravíte program na odpočinkový, mělo by být vše rychle v pořádku.
Psychická nepohoda
Citlivější děti mohou zvracením reagovat na situace, které jsou jim nepříjemné, ale neumí si s nimi poradit. Například nechtějí chodit do školky (spolužáci jsou na něj oškliví, paní učitelka přísná a podobně), proto před ranním odchodem zvrací. Reagovat tak mohou rovněž na hádky rodičů případně na jiné trápení. Řešením může být návštěva poradny nebo dětského psychologa.
Reflux u kojenců
Zvláštní kategorii tvoří nejmenší děti, u kterých je nejčastější příčinou zvraceni tak zvaný gastroezofageální reflux. Při něm se kojencům vrací nestrávená strava a žaludeční šťávy ze žaludku do jícnu. U kojenců do 4 měsíců je reflux považován za fyziologický, ale může být klidně i příčinou zvracení u ročního dítěte. Do roku a půl věku by pak měl vymizet.
Ke zmírnění projevů refluxu u miminek by mělo přispět: odříhnutí po kojení, menší a častější porce jídla, ukládání do zvýšené polohy, šetrnější manipulace s dítětem po krmení a podávání hutnější stravy.
Jak zastavit zvracení u dětí?
Zvracení nebraňte, tělo se jeho prostřednictví zbavuje škodlivých látek. Zároveň ho ale vyčerpává. Snažte se ale proto dítěti co nejvíce ulevit. Při zvracení mu podpírejte čelo, poté mu vypláchněte pusu (kvůli působení kyselých žaludečních šťáv na sklovinu zubů) a omyjte obličej. Uložte ho do postele, na hlavu mu klidně dejte studený obklad. Pokud má závratě, podložte mu nohy. Dítě mějte neustále pod kontrolou, hlavně když spí, aby nedošlo ke vdechnutí a udušení se zvratky.
Dítěti ze začátku nepodávejte nic k jídlu, snažte se ale do něj dostat tekutiny, které zvracením ztrácí. Ideální je čaj slazený hroznovým cukrem s trochou soli (slabý černý, heřmánkový, fenyklový, u dětí starších 10 let i mátový), chladnější neperlivou vodu nebo minerálku. Nejprve podávejte po doušcích cca každých 10 minut. Když to dítě dobře snáší, může postupně začít pít z hrnečku. Je možné vyzkoušet také rehydratační roztoky z lékárny, nebude-li je malý pacient odmítat. Rozhodně dítěti nepodávejte mléko (výjimkou je kojení a UM), perlivé minerálky, ani sladké limonády. I když, některé maminky nedají dopustit na vychlazenou vyprchanou Coca-Colu podávanou dítěti po lžičkách.
Příznaky dehydratace
Pokud dítě dostatečně nepije, může u něj snadno dojít k dehydrataci. Jak ji poznáte? Snadno, při dostačujícím příjmu tekutin, má dítě vlhká ústa i jazyk, v ústech se mu tvoří sliny. Při jejich nedostatku se netvoří sliny, dítě pláče bez slz a nemočí, případně jen málo (kontrolujte množství počůraných plen nebo návštěv toalety).
Vyzkoušet můžete také ukazatel kožní řasy – uchopte kůži na břiše dítěte mezi dva prsty, lehce ji zvedněte a pusťte. Pokud se vrátí hned na místo, má dítě tekutin dost. Trvá-li to několik vteřin, je dehydratované a musíte ho odvézt do nemocnice, kde dostane infuzi.
Při zvracení nepodávejte dítěti žádné léky proti nevolnosti, je lepší, když se to, co tělu škodí, dostane ven. Vystačit byste si měli s dietní stravou, případně s léky proti průjmu (Tasectan, Smecta), případně proti teplotě a s probiotiky.
Přemíra sluníčka u dětí škodí. Rozeznáte úpal a úžeh a víte, jak je léčit?
Dieta při zvracení
Jestliže dítě zvrací, nedávejte mu nic k jídlu. Klidně i 3 až 6 hodin. Pak můžete začít postupně podávat dietní potraviny. Mezi ně patří: starší suchý rohlík, dětské piškoty, suchá rýže, vařená mrkev, banán, suché těstoviny a trochu vývaru. Podle stavu dítěte pak může být do stravy postupně začleňováno libové maso, brambory a bramborová kaše. Postupně se nevracejte k normální stravě, jen s menším množstvím tuků.
Zvracení u dětí – kdy k lékaři?
Při běžně probíhajícím zvracení, kdy je dítě schopno přijímat tekutiny, nemusíte okamžitě k pediatrovi. Jsou však situace, které to vyžadují. Například pokud potomek zvrací opakovaně, intenzivně a obloukem. Zpozornět bystě měli také v případě, že mu rychle stoupá horečka, případně pokud si stěžuje na bolesti břicha a má i křeče. Nebezpečné je také, když má dítě ztuhlý krk a nemůže předklonit hlavu. Na nic nečekejte, pokud má ve zvratcích nebo stolici (zvláště u průjmu) krev, je zchvácené a upadá do bezvědomí. Dále také, pokud se u něj rozvinula dehydratace.
Zvracení u dětí nejčastěji způsobuje chyby v jídelníčku, případně útok rotavirů. Ve většině případů je po několika dnech na dietě zase vše, jak má být. Důležité je hlavně dodávat dítěti dostatek tekutin a dodržovat klidový režim.