Znáte legendu o Zoubkové víle a jaké zvyky s prvními zuby měli naši předci?
Taťána Kročková
30. 11. 2021
Možná jste o Zoubkové víle už něco zaslechli, ale ještě nikdy nebyla u vás doma. Jak to změnit a udělat dětem radost? Naše děti Zoubkovou vílu ještě moc neznají, protože její působnost je hlavně v Americe a anglicky mluvících zemích. Když ji ale zavoláte, může se objevit také u vás!
Jak vypadá Zoubková víla a kde bydlí?
Nikdo neví, jak Zoubková víla vypadá. Chodí totiž k dětem do jejich pokojíčku v noci a vezme si z pod polštářku jejich vypadnutý mléčný zoubek. Výměnou za to jim tam nechá penízky nebo drobný dáreček. Zoubková víla zoubky potřebuje, protože si z nich staví hrad, ve kterém bydlí a další zoubky sbírá pro výrobu náhrdelníků nebo obdarovávání dětí, kterým zoubky ještě nevyrostly. Je to zkrátka taková její práce. Tohle klidně můžete říct dětem, které pak budou ráno šťastné, že našly pod polštářem sladkost nebo malou hračku. Zoubková víla je zkrátka tradice, která může leckoho potěšit. Proč si trochu nepohrát?
Kdy dětem vypadávají mléčné zuby a jak pečovat o chrup během výměny. Radí MDDr. Klára Ondruchová
Jde o americkou tradici. Má u nás místo?
I když je Zoubková víla americká tradice a k našim zvyklostem nepatří, můžeme se svobodně rozhodnout, jestli si tuto tradici doma zavedeme, anebo ne. Zdomácněla už ale i v Evropě, a to nejen v anglicky mluvících zemích. V podstatě je škoda, když se vypadlým zoubkům nevěnuje pozornost a jednoduše se vyhodí. U nás se spíše první vypadnutý mléčný zub schovává na památku. Vždy jde o velkou událost, je to přece jenom u dítěte posun k dospělosti, i když prvními pomalými krůčky. Zuby jsou velice citlivou záležitostí a pojí se s nimi spousta významné symboliky a pověr. Pojďme si představit některé z nich…
Dětské zuby a pověry
Když se narodilo dítě se zoubkem, bylo to považováno za znamení ďábla a porodní bába jej dítěti obvykle hned vybila, aby jej neposedly zlé mocnosti. Již odedávna byly důležité rituály spjaté s růstem prvního mléčného zoubku nebo pak také vypadnutím prvního mléčného zoubku. Vypadnutý mléčný zub měl dobře schovat a chránit, aby jej nevzala čarodějnice, která by mohla dítě uhranout. Proto se také první vypadané zuby zakopávaly v krabičce do země.
Rituál a pověra o Zoubkové víle má rozhodně svůj smysl a pozitivní vliv na zdraví zoubků i psychickou pohodu dětí, o tom nelze pochybovat. Tak proč jej nezavést také u vás doma?
První návštěva dítěte u zubaře. Včasná kontrola ovlivní kvalitu zubů na celý život
Legenda o Zoubkové víle
Legenda o Zoubkové víle je stará celá dlouhá staletí. Například v pohádce La Bonne Petite Souris (Hodná myška) od autorky Madame d’Aulnoy (1651–1705). Ta vypráví o tom, jak zlý král věznil hodnou královnu, kterou zachránila kouzelná víla, jež se proměnila v bílou myšku. Králi vyrazila zuby a královnu osvobodila. Z této pohádky pak vznikla tradice, že se první vypadnutý mléčný zoubek dítěte schoval pod polštář, odkud ho odnesla Zoubková víla proměněná v bílou myšku a výměnou za zoubek nechala pod polštářem minci.
V roce 1927 pak Zoubkovou vílu ztvárnila v divadelní hře pro děti The Tooth Fairy autorka Esther Watkins Arnoldová.
Proč pozvat domů Zoubkovou vílu
Pokud se vám tradice zalíbila, pozvěte si Zoubkovou vílu také k vám domů. Raději se ale předem poraďte s druhým rodičem, abyste byli zajedno, než celou novinu oznámíte dětem. Je také možné, že „se Zoubkovou vílou“ přijde dítě už ze školky s velkým nadšením. A i když vám se třeba americké zvyky zrovna nezamlouvají, nic s tím neuděláte! Přece nebudete chtít zklamat své natěšené dítě!
Důvody, proč pozvat Zoubkovou vílu k vám domů jsou následující, a jistě uznáte, že je Zoubková víla pro děti přínosem a má na ně dobrý vliv:
- dítě má radost a je to pro něj vzrušující a motivující
- mnohem lépe se stará o své zuby, čistí si je a nebojí se zubaře
- nebojí se toho, že mu zoubky vypadají a že mu narostou nové
- těší se na dáreček pod polštářem
- pohádky jsou pro děti důležité a velmi je potěší, kdy jim je budete vyprávět před spaním (třeba i pohádku o Zoubkové víle)