Menu
MotherClub.cz
Péče o miminko

První návštěva dítěte u zubaře. Včasná kontrola ovlivní kvalitu zubů na celý život

Pokud chcete, aby mělo vaše dítě zdravé zuby, je důležité dbát na správnou péči o chrup už od narození. V jaké chvíli byste se měli vydat na první návštěvu k dětskému zubnímu lékaři?

K zubaři s prvním prořezaným zubem

Růst mléčných zubů u dětí je velmi individuální. První zub (nejčastěji dolní řezák) se obvykle objevuje kolem 6. měsíce věku, případně trochu později. Mezi 20. a 30. měsícem už děti mívají kompletní mléčný chrup. Na první návštěvu k zubaři byste měli zajít ve chvíli, kdy u svého potomka objevíte první prořezaný zoubek, tedy mezi 6. a 12. měsícem života. Poté by měla probíhat pravidelná prohlídka 2x ročně až do završení 18 let. Odborník vám poradí, jak se o dětské zuby správně starat a čemu se vyhýbat.

Miminku stále nerostou zuby. Do kdy se není čeho obávat?

Proč s první návštěvou neotálet?

Stav mléčných zubů má velký vliv na kvalitu druhých zubů. Při jejich růstu se totiž modeluje ústní dutina, která se připravuje na rozložení stálých zubů. Trhání prvních zoubků kvůli kazům může tento vývoj výrazně narušit a vést k vadám skusu. Zkažené zuby mohou mít vliv i na psychiku dítěte a ovlivnit jeho správnou výslovnost při mluvení. Proto je důležité i první zoubky pravidelně čistit, a to ráno i večer.

Tipy na čištění zubů u dětí

 • Čistěte miminku dásně po každém kojení nebo krmení z lahve. Používejte k tomu ideálně navlhčenou gázu nebo cíp plenky natočený na prst.
 • Nejvíce péče potřebuje oblast pod horním rtem.
 • Dbejte na čištění dásní a zoubků už od útlého věku. Dítě si tak automaticky zvykne na pocit čistých úst a péče o chrup se pro něj stane běžnou součástí dne.
 • Po prořezání prvního zoubku začněte používat měkký kartáček vhodný na první zuby.
 • Pokud chcete dítěti ulevit od bolesti při růstu zoubků, pořiďte chladicí kousátko nebo gel se znecitlivujícím účinkem.
 • Čistěte zpočátku bez pasty, kterou se dítě naučí plivat až kolem 3 let věku.
 • Po jídle dejte dítěti do ruky jeho kartáček. Jelikož je zvyklé dávat si v tomto věku vše do úst, snadněji si vytvoří návyk na čištění zubů.
 • Malé zoubky stírejte směrem od dásní ke špičkám.
 • Buďte svému dítěti vzorem a čistěte si zuby s ním. Ukazujte mu, jak při čištění postupujete a vysvětlujte mu, proč je péče o chrup důležitá. Když dítě uvidí, že čištění zubů provádíte i vy, začne vás napodobovat a snadněji si tak vytvoříte společný ranní a večerní rituál.

4 nejčastější chyby v péči o dětský chrup

Jak podpořit zdraví zubů u malých dětí?

 • Kontrolujte přísun cukrů ve stravě dítěte. Bakterie v ústech přeměňují cukr na kyselinu poškozující zuby a hrozí tvorbou zubního kazu.
 • Dávejte dítěti neslazené nápoje a vyhýbejte se sladkým svačinkám.
 • Hlídejte i léčiva v podobě sladkých sirupů. Po jejich užití je vždy nutné vyčistit zuby a vypláchnout ústa.

Vyberte si správného zubaře

Ještě než se rozhlédnete po svém blízkém okolí, zeptejte se rodinného zubaře, zda vám dá tip na dobrého zubaře pro vaše dítě. Pokud má váš rodinný zubař zkušenosti s malými dětmi, můžete zůstat přímo u něj. Jestliže vám dá ale tip na dětského zubaře, do dané ordinace poté zavolejte a informujte se, v jakém věku dentista doporučuje první návštěvu. Můžete si s ním sjednat i osobní konzultaci, na základě které si lépe uděláte názor, zda je zubař pro vás ten pravý. Je nezbytné, abyste se u zubaře sami cítili příjemně a důvěřovali mu.

Dítě na první prohlídku připravte

Ještě než se dostanete na první prohlídku u dětského zubaře, vysvětlete svému potomkovi, co se bude dít. Řekněte mu, že si pan doktor jen prohlédne jeho zoubky, zjistí, kolik mu jich ještě chybí a poradí mu, jak si je má správně čistit. Abyste dítě navnadili, můžete mu slíbit odměnu, například v podobě nové hračky. K první návštěvě zubaře zároveň vyberte denní dobu, kdy dítě nebude ospalé a mrzuté.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

První návštěva dítěte u zubaře. Včasná kontrola ovlivní kvalitu zubů na celý život